Kayıt Ol

Sinemada Bilim Kurgu - 2011

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Sinemada Bilim Kurgu - 2011
« : 02 Mart 2011, 14:01:49 »

FUNdalina.com sitesinde merakla beklediğimiz 2011 yılında çıkacak olan bilim kurgu filmlerini, kısa tanıtımları ve fragmanlarıyla birlikte vermişler. Dilerseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Peki sizin bu yıl beklediğiniz filmler hangisi? Konu daha rahat ve kolay bulunacağından edebiyat bölümüne açıyorum.

Ben tam bir listeyi en azından şimdilik vermeyeceğim lakin geçen yıla nazaran çok daha kaliteli yapımların geldiğini söyleyebilirim. Zaten yapılan incelemede de bunu kanıtlar nitelikte yapımlar bulunmakta.

Sizlerin listesini alalım bakalım...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sinemada Bilim Kurgu - 2011
« Yanıtla #1 : 02 Mart 2011, 14:22:16 »
Thor, kesinlikle beklediğim bir film değil. Onun fragmanları bende yara üstüne yara açıyor. Çizgi romanı öyle değildi halbuki  :üü. Severek takip ettiğim çizgi-romanından sonra bunu yapmayacaklardı...

Sucker Punch'ı uzun zamandır bekliyorum. Hem konusu çok hoşuma gitti hem de nedendir bilinmez, içimde ona karşı bir umut var. Gerçi filmin fragmanını izlerken bir şey eksik gibi geliyor sürekli ama, çözemedim.

Source Code'da yine uzun zamandır beklediğim bir film. Sanırım bunun en büyük nedeni adı :P. O source code'lar beni bir hayli meşgul ediyor. Şimdi bir de bir filme ad olunca bölüm beni oraya doğru itiyor u_u. Bunun dışında (yukarıda yazdıklarım şaka değildi), konusu başta klişe gibi olsa da yine de içimde bir güven var. Bazen film konularına bir cümleyle değinip, filmin tamamını izleyen seyircilere şaheserler gösterebiliyorlar.

X-Men First Class ve Transformers: Dark Side of the Moon, belki de hepimizin listesinde olan filmler. En azından ben bekliyorum bu ikisini :). Büyük merak ve heyecanla.

Aklıma takılan bir şey; 11-11-11 diye bir filmden bahsetmiş site. İlk defa burada gördüm. Korku filmiymiş. Ama konusunda Cennet'in 11.kapısının açılışından bahsediyor. İyide bu gelen mistik şeyler Cennet'ten geliyorsa neden korku filmi olsunki? Orası bana mantıksız geldi. Fragmanını da tam izleyemedim u_u. Bu konuda bilgisi olan varsa ve beni aydınlatırsa sevinirim. Yoksa bu senaryo gözümde mantıksız olarak kalacak. Cennet'ten gelenler ve korku? Yok, oturmuyor kafamda.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Mart 2011, 00:39:35 »
X-Men First Class ve SuckerPunch güzel gibi görünüyor.Thor'a kötü değil de beklediğim gibi değil diyeceğim.

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Mart 2011, 19:19:41 »
Paul'u şimdiden heyecanla beklemeye başladım. Tabii ki bunda Simon Pegg-Nick Frost ikilisinin payı büyük .d American Dad'deki uzaylı Roger karakterinden ufak bir esinlenme olmuş gibi duruyor. Bir eleştiri yapmam gerekirse, Paul'un animasyonları bu devir için biraz basit kalmış gibi. Çizgifilmvari halinden çıkarılıp biraz daha gerçekçileştirilirse benim nazarımda daha iyi bir seviyeye yükselebilir. Tabii ki, filmin bir komedi olması da bu tarz bir animasyonun seçilmesine neden olmuş olabilir.

Apollo 18 ise alternatif gerçeklik-mockumentary çizgisinde seyreden bir yapım olması nedeniyle ilgimi çekti. El kameralarıyla yaratılan klostrofobik etkiye Ay gibi bize çok yakın fakat bir o kadar da gizemli bir gökcisminin atmosferi oldukça hoş gidecek gibi görünüyor. Kullanılan çiğ renkler ve düşük çözünürlüklü çekimler de bu atmosferi tamamlıyor. Fakat, uzaylı "posession"u hikayesini eklemeselerdi çok daha iyi olabilirdi. Sanırım insanlar yeterince bıktı bu durumdan. Yine de, oldukça umut vaadediyor.

Super 8, J.J. Abrams'ın yapımcısı olmasından dolayı "Cloverfield'la bağlantı?" tarzı bir soruya yer açtı zihnimde. Fakat sitede verilen fragmanın TV Teaser olması nedeniyle tam bir yorum yapamadım. Görsel efektlerden ibaret bir film olma ihtimali var. Sanırım Super 8 bir kod ad bu arada. Filmin orijinal adı -eğer varsa- bir şeyleri daha yerli yerine oturtacaktır.

Böyleyken böyle.