Kayıt Ol

Boğaziçi Üniversitesinde Çizgi-Roman Kursu

Çevrimdışı croplatform

• **
  • 177
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
    • Çizgi Roman Okurları Platformu (ÇROP)
Boğaziçi Üniversitesinde Çizgi-Roman Kursu
« : 24 Eylül 2013, 21:48:12 »
Amaç
"Çizgi-Roman" adını verdiğimiz ve diğer ülkelerde konuşulan lisanlara göre comics (Anglo-Sakson), bande dessinée (Fransa-Belçika), manga (Japonya) olarak da adlandırılan görsel ifade biçiminin düz-yazı, film ve tiyatro gibi ana-akım görsel/edebi ifade ve anlatım biçimlerin kenarında ve dışında olmaktan çok, yanında -ve hatta insanın dünyayı algılaması, yorumlaması ve hafızasına kaydetmesi açısından tam ortasında- yer aldığını ve özellikle Türkiye’de genellikle algılandığı şekliyle 'Teksas-Tommiks' kültürünün çok ötesinde bir görsel/edebi ifade ve anlatım biçimi olduğunu ilgilenenlerle paylaşmak, çizgi-roman dünyasını detaylarıyla sunmak ve konuyla alakalı konuşma ve tartışma platformları oluşturmak...

İçerik
Çizgi-Roman'ın tarihçesi, modern çizgi-romanın gelişimi, tamamen kendine özgü içsel anlatım özellikleri, bu anlatım biçimine özgü gramer ve vokabülerinin öğretilmesi, semiotik temeli, diğer disiplinlerle doğrudan ve dolaylı (güncel ve potansiyel) ilişkisi, ‘Graphic Novel’ diye adlandırdığımız biçimin aslında bir ‘akım’ olduğu ve buna önayak olan (1980 sonrası) ikon yaratıcıların Pulitzer ödülü dahil çeşitli ödüller kazanmış ve çizgi-roman dünyasında ‘kanon’ olarak kabul edilen eserlerinin kurs sırasında öğrendiğimiz temeller ve ayrıca kültürel, politik, tarihsel, psikolojik ve sosyolojik çerçeveler içinde, tartışılması...
Eserler
Maus, Persepolis, Ghost World, Pride of Baghdad, Hatzfeld Tetralogy, Barefoot Gen, American Splendor, A Contract with God, Violent Cases, Sin City, Palestine, Fun House, Jimmy Corrigan, Calvin & Hobbes, Alice in Sunderland, Borgia tetralogy, Druuna Septalogy, Sandman, V for Vendetta, Watchmen, Marvel 1602, vs. Listedeki eserlerin hepsini detaylı olarak inceleyecek zamanımız olmayacaktır fakat kursa katılımcıların ortak çizgi-roman birikimine, kursun süresine ve sürecine göre değişiklikler olacaktır.

Ünlü çizerlerden Galip Tekin ve Ergün Gündüz bir dersimize konuk olarak katılacaklardır.
Tarih:23 Ekim 2013
Gün: Çarşamba
Saat: 19:00 - 22:00
Süre: 6 Hafta
Katılım Bedeli
Üye: 450 TL
Misafir: 550 TL
Eğitmen
Gazi Mehmet Emin Adanalı, Boğaziçi Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri Edebiyatları Bölümü’nde öğretim görevlisidir; aynı üniversiteden Kimya Mühendisi çıkmış ve SFSU’da Finans üzerine M.B.A. yapmış olmasının ve 20 seneye yakın San Francisco şehrinde hayatını IT ve internet üzerine danışmanlık yaparak kazanmış olmasının kendisini buraya nasıl getirdiği hakkında pek bir fikri yoktur. Üç senedir içeriğini ve pedagojik yapısını kendi düzenlediği çizgi-roman teorisi, metodolojisi ve tarihçesi konulu iki ayrı ders yanında ayrıca ‘graphic novel’ sürecinde çizgi-romanın politik izdüşümlerini ve post-modern mitolojilerle bağlantılarını inceleyen iki ders ile birlikte toplam dört ayrı çizgi-roman dersi vermektedir; Türkiye’de akademi/üniversite seviyesinde Boğaziçi Üniversitesi çizgi-roman konusunda ders veren ilk ve tek üniversitedir.
Bilgi ve kayıt için:
Tel: 0212 359 58 13
e-posta: kurs@bumed.org.tr

Kaynak - Boğaziçi Ü. Mezunlar Derneği
Paylaşım - Ümit Kireççi aracılığıyla Ayfer Gürdal Ünal
Çizgi Roman Okurları Platformu (ÇROP) http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/