Kayıt Ol

Ender's Game: Uzay Oyunları

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
Ender's Game: Uzay Oyunları
« : 10 Kasım 2013, 08:29:37 »

Yönetmen:
Gavin Hood
Oyuncular:
Asa Butterfield, Ben Kingsley, Harrison Ford, Hailee Steinfeld, Abigail Breslin
Tür:
Bilim Kurgu , Fantastik , Macera
Ülke:
ABD
Süre:
114 dk
Yapım:
2013

Yakın bir gelecekte, düşmanca bir uzaylı ırkı olan Formic’ler Dünya’ya saldırmıştır. Efsanevi Uluslararası Filo Komutanı Mazer Rackham’ ın kahramanlıkları olmasaydı, herşey yok olmuş olabilirdi. Bir sonraki saldırıya karşılık hazırlık yapan muteber Albay Hyrum Graff ve Uluslararası Ordu, geleceğin Mazer’ını bulabilmek için yalnızca en iyi olan genç ve taze beyinleri eğitmektedir. Ender Wiggin isimli utangaç fakat bir o kadar da stratejik yetenek sahibi olan çocuk, bu seçkin askerler arasına alınır. Burada Mazer Rackham’ın eğitiminden geçer ve Dünya’nın geleceğini belirleyip, insan ırkını korumak için destansı bir savaşa girer.

Kişisel yorumum: Filmin kitaba sadakati hakkında bir şey söyleyemem, ama isterdim; diğer yandan bu bana filmi kitaptan bağımsız algılama özgürlüğünü veriyor, buna seviniyorum. Film "anlatacak çok şey var ama daha sonra" dermişçesine başlayıp bitiyor. Dünyayı istilacı uzaylılardan kurtarmamızı sağlayacak olanların, bilgisayar oyunlarında ustalaşmış çocuklar olacağı fikri, filmde çiğ duruyor; belki kitapta daha derin ve anlamlıdır. Hal böyle olunca filmin temelini oluşturan yapıya ısınamadım ve daha ciddi bir şeylerin olmasını bekledim, filmin sonuna kadar böyle bir şey olmadı; sonuna geldiğimde yine çok ciddi olmasa da dünya dışı medeniyetlere olan bakışımızdaki kimi sorunlara dair bir kaç nitelikli kelam edildi. Bu kelamın günü kurtardığını söyleyemem, filmden çıktığımda bilgisayar oyunu çağı çocuklarının "tek tuşla" dünyayı kurtardığı orta sınıf bir film izlemiş gibi hissettim. Tabi çok zorlarsak bir çok ciddi tartışma yürütebiliriz; ama ne gerek var.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
Ynt: Ender's Game: Uzay Oyunları
« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2013, 15:15:59 »
Filmi daha izlemedim ama demek ablasına ve abisine pek değenilmemiş

Spoiler: Göster
gizli kimliklerine?
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ender's Game: Uzay Oyunları
« Yanıtla #2 : 14 Kasım 2013, 17:52:41 »
Filmi beğendim.
Kitabı okumadığım için konusunu bilmiyordum ama "dünyayı istilacı uzaylılardan kurtarmamızı sağlayacak olanların, bilgisayar oyunlarında ustalaşmış çocuklar olacağı fikri" çok hoşuma gitti şahsen. Filmde Ender'i canlandıran Asa Butterfield'a hayran kaldım, bu yaşta bu oyunculuk takdire şayan. Ayrıca filmin görsel atmosferi, kullanılan efektler ve müzikler çok iyiydi. Özellikle filmin ilk yarısında ki uzay gemisinde oynadıkları oyunlar ve Ender'in kendi tablet'in de oynadığı bilgisayar oyunu sekansı tek kelimeyle enfesti. Bilimkurgu olsun çamurdan olsun diyerek gitmiştim filme ve fazlasıyla memnun kaldığımı söyleyebilirim.Tavsiye ediyorum.