Kayıt Ol

Dr. Jekyll ve Bay Hyde // Robert Louis Stevenson

Çevrimdışı Denaro Forbin

  • *****
  • 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Dr. Jekyll ve Bay Hyde // Robert Louis Stevenson
« : 05 Temmuz 2013, 20:05:18 »

Arka Kapak: Gözü pek, hayalci bir karakter olan Henry Jekyll bilimsel deneyimlerini kullanarak insanı; biri tamamıyla saf, diğeri ise bir o kadar şeytani olacak iki farklı varlığa ayırabileceğine inanır. Bir kişinin özünde bu bölünmeyi yaratacak kimyasal iksiri hazırlamak için yorulmak bilmeden gizli laboratuarında çalışan doktor, sonunda yarım yamalak da olsa bir sonuca ulaşır.

İyi ve kötü yarıları ayırmak yerine Jekyll sadece ikincisini ortaya çıkarmakta başarılı olmuştur. Önceleri bu bile ona bir teselli gibi geldiyse de bu dönüşümde kontrolü kaybettikçe kendini bir kâbusun içinde bulur. Arkadaşları Jekyll’in haline acıyıp her geçen gün daha da kötüleşmesinden endişelenirler.

Jekyll acaba yaptığını düzeltebilecek midir? Ya da her şeyi sonsuza kadar değiştirmiş mi olacaktır?

Yorumum: Çılgınca bir bilimsel tezin sahibi Dr. Jekyll, bu tezi hayata geçirmek için çeşitli araştırmalar yapıyor. Bu araştırmaların sonucunda yeteli bilgi birikimine sahip olduktan sonra da önünde hiçbir engel kalmıyor. İnsanların iyi veya kötü olmak üzere iki ayrı kişilikleri olduğunu savunuyor. Bu durumu gerçekliğe kavuştursa da belli bir zaman sonra hata yaptığının farkına varıyor.

Dr. Jekyll ve Bay Hyde'nin bir de NTV Yayınları'ndan çıkmış çizgi romanı mevcut. Onu da okumak gerek.