Kayıt Ol

Hayat Ağacı | The Tree of Life (2011)

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Hayat Ağacı | The Tree of Life (2011)
« : 12 Nisan 2011, 16:40:42 »

Yönetmen : Terrence Malick

Senaryo : Terrence Malick

Görüntü Yönetmeni: Emmanuel Lubezki

Sanat Yönetmeni: David Crank

Yapım : 2011, ABD

Tür : Dram / Fantastik

Oyuncular:

- Brad Pitt (Bay O'brien)
- Sean Penn (Jack)
- Jessica Chastain (Bayan O'brien)
- Fiona Shaw (Büyükanne)
- Kari Matchett

Fragman: http://www.youtube.com/watch?v=R02gnYmDpU4

Çıkış Tarihi : 27 Mayıs 2011 (ABD)

1950'lerde geçen filmde büyüdükçe masumiyetin kaybolduğuna tanık olan çocuklar üzerinden hayatın ve yaşamın hikayesi anlatılıyor.

Lütfen fragmanı izleyin. 2012 oscarlarının en büyük adayı olacağını şimdiden tahmin ediyorum. Ve beklentilerimi fena halde tavana vurdurtan bir fragman.

Film hakkında fazla bir bilgi yok. Ama hayat ağacını arayan bir adamın zaman yolculuğu temalı hikayesi olduğu tahmin ediliyor. Dinozorlar falan da var diyorlar filmde.

Sinek ilaçlama arabasının arkasından koşan çocuklar sahnesi beni darmadağın etti.
try again fail again fail better

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Hayat Ağacı | The Tree of Life (2011)
« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2011, 16:49:44 »
Bir an için 80'lerin meşhur dizisi film oluyor sandım   :-\  Her ne kadar bana hitap etmese de güzel bir film olacağına eminim. Sinek arabası sahnesi geçmişimden kopup gelen bir anı gibiydi.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Nisan 2011, 16:58:38 »
Çocukların buzul bir fantastik dünyaya adım atmaları size de bir şeyi anımsatmadı mı?Kadro'ya ve fragmana laf yok gibi duruyor.Eh bir girsin vizyona,bakalım beklentileri karşılayacak mı?

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Temmuz 2011, 10:25:46 »
Fransa'da 17 Mayıs'ta, Cannes gösteriminden hemen sonraki gün vizyona girdi, fakat Türkiye'de öyle bir girişim yok sanırım. Filipinler ve Arjantin'de bile gösterime girmiş...
Ruh halimi yansıtan şey tam olarak budur:
[spoiler]http://www.youtube.com/watch?v=hwKuYrQvypk

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Tree of Life
« Yanıtla #4 : 25 Ocak 2012, 06:15:59 »
The Tree of Life

Filmi izleyen çoğu kişinin internette yazdıklarına göre, 30-35. dakikasında pes edip filmi kapatmışlar. Fakat bazılarının yazdığına göreyse, film bir başyapıt, hayata karşı yazılmış bir şiir, filmden çok öte bir şey. Bence ikisi de değil. Yönetmen bence bu filmi yaparak herkesin kendine bir pay çıkarmasını, duygularını, anılarını, amacını ve hissettiklerini su yüzüne çıkarmayı hedeflemiş. Fakat yaptığı bu ilginç anlatım biçimi, çoğu kişiye itici geldiği için, benimsetmesi zor olmuş.

Film içinde o kadar çok şey barındırıyordu ki, nereden başlasam bilemiyorum. Belgesel havasında metaforlar, sayısız simgeleştirme, kronolojik olmayan olaylar ve ucunda soru işareti olan düzinelerce anafikir. Tabi dinsel bir kısmı da vardı ki, negatif ateistlerin bile ilgisini çekecek şeyler barındırıyordu. Psikolojik film değildi, felsefik değildi, sanatsal değildi, bilim kurgu değildi, aslında hepsiydi.

Spoiler gibi bir şey, film öncesi biraz bilgi sahibi olmaktan çekinmiyorsanız buyrun:

Herkese sıkıcı gelen uzay bulutları, gezegenler, galaksiler ve dünyanın doğasını barındıran, hatta dinazorları bile barındıran slayt havasında geçen bölüm, bana göre en ilgi çekici bölümdü. Bu görüntüler arka fonda çalan klasik müzikle birleşince, ortaya ilahi ve insanın içindeki bir şeyleri harekete geçiren görüntülü bir esere dönüşmüş. Sanki Tanrı’nın gördüğü bir rüya gibiydi, ya da özgürlüğün, amaçsızlığın ve varoluşun haykırışının resmi gibiydi. Fakat gel gelelim, bu görüntüleri filmin içinde görünce saçma kaçıyordu.

Filmi anlama kısmına gelince, olaya Fransız kaldım. Tamamı olmasa da anlayamadığım bir filmi neden beğendim, ben de anlamadım. Elbette ki benim de kaptığım bazı yerler oldu. Fakat yaşın verdiği yetersizlik ve tecrübesizlik, biraz da yönetmene olan yabancılığım sonucunda, sadece izledim ve “Güzelmiş.” dedim. Belki de tamamen absürd ve amaçsız bir filmdi, yönetmen yeni bir şeyler yapayım derken elini yüzüne bulaştırmış da olabilir. Ama benim ilgilendiğim kısım, anlamaktan çok, filmin bitimindeki yarattığı etki, adlandırılamayan duygular. Sonuçta, sanat bunun için değil midir?

Sonuç olarak film, doğa-insan, Tanrı-insan, evren-insan ve insan-insan ikilemlerini anlatan ya da anlatmaya çalışan belgesel tadında görsel bir şölendi.

Ayrıca bu filmi izleyip de anlamaya kapasitesi yeten biri bana o filmde neler olduğunu açıklasın ya da filmin tamamen saçmalıktan ibaret olduğunu söylesin. Buna ihtiyacım var. Ne kadar, uzunca bir yorum yapmış olsam da, filmi tamamen kapmış değilim.

Oscar Ödüllerine de değinmek istiyorum, film büyük ihtimalle The Artist’in arkasında kalacak.

Bir de Brad Pitt’in bu filmdeki oyunculuğuyla artık En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almasını istiyordum fakat Moneyball performansının aday olduğunu görünce şok oldum. Şimdiye kadar aday olduğu tüm performanslarında adlandıramadığım bir şey eksikti fakat bu filmde gerçekten aşmıştı. İzleyin, hak vereceksiniz.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Tree of Life
« Yanıtla #5 : 27 Ocak 2012, 21:59:18 »
Çok yabancı bir şarkıyı dinlediğinizde ya da bazı şiirleri okuduğunuzda, bir şeyler anlamak için çabalarsınız anlayamazsınız, kendinize göre anlamlar çıkarırsınız. Ama duyduğunuz, okuduğunuz şeyin ahengi sizde büyük bir hayranlık uyandırır. Tekrar tekrar okuyup kelimelerle birlikte akarsınız. Tree of Life da öyle bir şey. Terrence Malick, küçük olaylar ve durumlarla büyük insani meseleleri anlatmayı seven bir yönetmen. Bu filmde de alışkanlığını devam etmiş, Amerikan ailesinden ve çocukluğun klasik durumlarından büyük fikirleri tartışmış.

Tree of Life bir şeylere açıklama getirmiyor aslında. Soru soruyor sadece, varoluşu, doğayı, büyümeyi, gelişimi ve tanrıyı sorguluyor biraz. Yine de bence başarısı, tüm bunların ötesinde, filmi izlerken büyük bir haz duyuyor olmanız.

Oscar konusundaysa da, şanslı bile değil. Aday olması bile şaşırttı beni açıkçası. Hiç akademiye uygun bir film değil çünkü. Malick'in muhteşem görsel zevki bir gün ödüllendirilecek ama bu filmde olacağını sanmıyorum. Görüntü yönetmeni de Hugo'nun arkasında kalacaktır.
try again fail again fail better