Kayıt Ol

Perg Efsaneleri Serisi - Barış Müstecaplıoğlu

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
Perg Efsaneleri Serisi - Barış Müstecaplıoğlu
« : 12 Temmuz 2008, 16:19:39 »
Şimdiye kadar niye söylemedim bilmem..
Bu seriyi okudunuzmu?

Perg Efsaneleri
1- Korkak Ve Canavar
2- Merderan'ın Sırrı
3- Bataklık Ülke
4- Tanrıların Alfabesi

Türkiye'deki fantastik kurgu alanında ilk roman serisi sanırım. Şiddetle tavsiye ederim, okuyun.

Wizards of the coast ya da Dragonlance'in abartı efektleri olmadan, daha iyi bir kurguyla, derin bir fantastik kurgu okumak isteyenlere öneririm.

www.pergefsaneleri.com

Anlatım, üslup olarak, ya da kurgu olarak oldukça hoş bir seri. (Türk yazmış kemküm demeyin ecnebilerinkilerden çok daha iyidir... Müthiş bir özgünlük..)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Perg Efsaneleri
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2008, 19:50:29 »
Türkiye'de bunları görmek çok sevindirici. Hala başlayamadım bu seriye, ancak en kısa zamanda okumayı düşünüyorum. :)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2008, 12:52:07 »
Çok yakında yazarı ile yapacağımız bir röportaj Kayıp Rıhtım üyeleri ile buluşacak.. :)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2008, 13:57:40 »
Çok yakında yazarı ile yapacağımız bir röportaj Kayıp Rıhtım üyeleri ile buluşacak.. :)

Vaay, ayarladınız mı? Hadi hayırlısı. :D

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 25 Ekim 2008, 20:39:52 »
İlk kitap elimde, coşkuyla okşuyorum. :D

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #5 : 28 Kasım 2008, 12:11:28 »
Daha yeni başlayabildim okumaya. Eserin sahibinin Türk olduğu, içindeki motiflerden fazlasıyla belli oluyor. Bu da bence sıcak bir atmosfer örmüş kitaba. Karakterlerin iç dünyalarıysa, bizim onları anlayabileceğimiz şekilde içten ve sağlam tasvir edilmiş. Yeni yeni ırklar ve coğrayfayı yadırgarım sanıyordum, ama kitap yanıldığımı çok güzel bir şekilde gösterdi.

Bitirip 2. kitaba geçmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. :)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 28 Kasım 2008, 17:46:58 »
Dragonlance, Forgotten Realms, Shannara, Gedik Savaşları, Ravenloft, Belgariad(göreceli), Elenium vs... Bugüne dek batı yazarlarından çıkmış olağanüstü diyeceğimiz serilerden bir kaç tanesi. Her birimizin ayrı bir favorisi ayrı bir tutkunu olduğu seri var. Hepsinde karakterler benzer, ırklar hemen hemen aynı olmasına rağmen okumaktan büyük keyif alıyoruz. Yine de içimizde, güzel olmasına güzel de şu elf yerine ya da şu troll yerine başka bir ırk yaratsaydın keşke, diye düşünmeden edemiyoruz.

İşte Perg Efsaneleri bu monotonluğu kırdı. Olağanüstü hazırlanmış bir kurgunun yanı sıra sırf kendisine ait bir dünya, kendisine ait bir ırk ki özenle yaratılmış daha önce betimlemelerini hiç bir yerde görmediğimiz türler var bu seride. Bunu yapan kişi ise bir Türk! Ben de bunun gururunu yaşıyorum. Okuduğum zaman içimde kat be kat artan heyecan, kafamda oluşan bir kaç olumsuz önyargıyı, o kadar hızlı bir şekilde yok etti ki nerdeyse eleştirdiğim için kendimi pişman hissetmeme neden olacaktı.

Sadece ırkların değişik olması değil; içinde bulunduğumuz diyar, asıl karakterler, olay örgüsü, bir yerde hiç önemsemediğimiz bir cümlenin bir anda karşımıza çıkması ve bizi şaşırtması, kelimelerin doğru şekilde kullanışı... Daha nedene bilir ki, övmek bile az kalıyor bu durumda.

Kitapları okurken şunu söyleyebilir mi batı yazarlarının kalemlerinden çıkan fantezi edebiyatı romanlardan hiçbir kalite farkı olmadığını bizzat anladım. Ki sizleri temin ederim, birçoğundan daha iyi. Duyguyu öyle mükemmel şekilde enjekte ediyor ki bize bölüm bitimlerinde okuduğunuz sayfaları hazmetmek için duraklayasınız geliyor.

Eğer fantastik edebiyatseverim, okuyan biriyim, kendime bu yakıştırmayı yapmak istiyorum gibi bir düşünceniz varsa hiç düşünmeden Per Efsaneleri ilk kitap “Korkak ve Canavar” kitabına başlangıç yapıp, ülkemizde de ne kadar kaliteli yazarlar olduğunun farkına varmanın yanı sıra keyifli bir kurgunun derinliklerine de adım atmış olun.

Barış Bey’in bu eseri ile birçok kişiye ülkemiz adına güzel bir cevap vermiş olması zaten okumak için bir neden değil midir? Kendisine ve bu seriyi bizimle buluşturmada aracı olan Metis Edebiyat’a sonsuz teşekkürler.

Çevrimdışı Altair

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Kasım 2008, 20:19:10 »
Perg Efsanelerini ilk elime aldığımda kapağı hoşuma gitmişti. Gerçekten kalite kokan bir kapağı vardı. Daha sonra okumaya başladığımda kalite kokan yerin sadece kitabın kapağı değil kitabın konusunun da kalite koktuğunu gördüm. Açıkçası konu ve kişiler çok hoşuma gitmişti. Yazarının Türk olması zaten ayrı bir gurur kaynağı. Bana göre bir çok yabancı yazardan çok daha güzel yazmıştı. İlk kitabı olan Korkak ve Canavar'ı okur okumaz diğer kitaplarınıda alacağım kesinlikle. Böyle bir seri arşivimde kesinlikle bulunmalı.

Çevrimdışı brave_prens_1988

• **
  • 380
  • Rom: 2
  • dürüstlük yoksa arkadaslıgında anlamı yoktur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Aralık 2008, 15:08:41 »
Hakan ın anlattığı kadar var mı göreceğiz. Fantastik eser okumayı bıraktığım söylenebilir ama bu kitapları ne yapıp edip okuyacağım. Bi de güzel değilse bittin sen Hakan :D
8.kitaba  başladık  bilipte okumayan, okuyupta yorum yapmayan bizden değildirr :D

z anka yoldaşlıgı   FRED WEASLEY
ölüm yiyen    REGULUS  BLACK

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 08 Aralık 2008, 15:14:52 »
Hakan ın anlattığı kadar var mı göreceğiz. Fantastik eser okumayı bıraktığım söylenebilir ama bu kitapları ne yapıp edip okuyacağım. Bi de güzel değilse bittin sen Hakan :D
Güzel değilse sana açık adresimi vereceğim hocam. Ne yaparsan yap kabulümdür.. :P

Çevrimdışı brave_prens_1988

• **
  • 380
  • Rom: 2
  • dürüstlük yoksa arkadaslıgında anlamı yoktur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Aralık 2008, 17:46:06 »
dün dedin çıktım kitabı aldım. Daha başlamadım ama Harry Potter dan sonra aldığım 2. kitap ( bi de Narnia almıştım ) ve yakında başlarım okumaya. Sonumuz hayrola :D
8.kitaba  başladık  bilipte okumayan, okuyupta yorum yapmayan bizden değildirr :D

z anka yoldaşlıgı   FRED WEASLEY
ölüm yiyen    REGULUS  BLACK

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #11 : 31 Aralık 2008, 21:49:43 »
Merderan'ın Sırrı'nı dün gece bitirdim. Baştan sona çok sürükleyici bir kitaptı, her cümlesinden ayrı bir zevk alarak okudum. Durkgador'a, Avcı Ais'e ve Nela'nın yaşadıklarına hayran oldum. Merderan ve Srenah arasında geçenler çok vurucuydu. 3. kitaba başlamak için oldukça heyecanlıyım.

Bu seriyi kimse kaçırmamalı dostlarım.  ;)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #12 : 07 Mayıs 2009, 11:28:23 »
Bataklık Ülkeyi daha geçen gün bitirdim. Tadından okunmayan enfes bir kitaptı. Fuoli'nin nasıl harika bir ülke olduğunu, burfenlerin ne kadar yiğit olduklarını ve kahramanlarımızın içine düştükleri zor durumdan nasıl sıyrıldıklarını okurken inanılmaz bir keyif aldım. Tanrıların Alfabesi'ne başlamak için sabırsızlanıyorum. :)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 07 Mayıs 2009, 11:35:30 »
Ayrıca Bataklık Ülke hakkında DarLy OpuS'un yapmış olduğu incelemeye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Leofold Çince Konuşacak!
« Yanıtla #14 : 28 Haziran 2011, 15:27:29 »

Türkiyenin ilk fantastik kurgu serilerinden Perg Efsaneleri Çin'de yayımlanacak!

Barış Müstecaplıoğlu'nun kaleme aldığı, Perg diyarında geçen dört serilik kitap Çin'de yayıncılık yapan Zhejiang University Press altında çıkmaya hazırlanıyor. Yazarın yaptığı açıklamaya göre, geçtiğimiz yıl Bulgaristan'da yayımlanan ve devam kitaplarının çevirisi süren Perg'in yeni dili ise Çince olacak!

Bakın serinin yazarı bu konuda neler yazmış:

Alıntı
Perg Efsaneleri bildiğiniz üzere geçen sene Bulgaristan'da yayınlanmaya başlamıştı, ilk iki kitabı raflara çıktı, diğerlerinin çeviri çalışmaları devam ediyor. Aldığım habere göre Perg Efsaneleri'nin ilk kitabı Korkak ve Canavar, çeviri çalışması yetişirse önümüzdeki sene Çin'de de yayınlanacak. Yayıncı 1984'ten beri Çin'de yayıncılık yapan Zhejiang University Press olacak. Yayıncının detaylarını aşağıda İngilizce olarak bulabilirsiniz.

Bu vesileyle geçtiğimiz günlerde doğumgününü kutladığımız sevgili Bülent Somay'a teşekkür etmek istiyorum. Kendisi bu kitapları Türkiye'de basmaya cesaret etmeseydi bunların hiçbiri mümkün olmayabilirdi.

Bu arada Bir Hayaldi Gerçekten Güzel de seneye Suriye'de yayımlanacak, çok değer verdiğim Mehmet Siyah Kalem'in Suriye'de tanınmasına bir katkım olacağını düşünmek hoş, gene de ne yalan söyleyeyim, her açıdan bir ilk olan Perg Efsaneleri'nin verdiği heyecan daha fazla :)

Sevgilerimle,
Barış Müstecaplıoğlu

Umuyoruz herhangi bir aksilik çıkmaz ve bu serüvenin yeni okuyucuları Çinliler olur. Şimdiden yolu açık olsun!
Not: Serideki kitapların tanıtım ve künye bilgilerini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
Spoiler: Göster