Asimov’un Vakıf Üçlemesi İçin Geri Sayım Başladı

vakif film haber

Bilimkurgunun düştüğü yerden kalkmasını bekleyenlere iki büyük müjde Asimov cephesinden geliyor! Daha yapım safhasına gelemeden, ihalesi dâhi tam bir yılan hikayesine dönen Foundation (Vakıf) filminin geleceği gittikçe belirginleşiyor. Columbia Pictures yapımını üstlendiği ve Alman asıllı yönetmen Roland Emmerich tarafından çekileceği kesinleşen filmin senaryosu için düğmeye basılmış durumda.

İlk sürprizimiz ile ilgili detaylar şöyle :

Yıllarca Alex Proyas’lı 20th Century Fox şirketiyle, Roland Emmerich’li Columbia Pictures arasında sürüp giden çekişme sona erdikten ve filmi Godzilla, Independence Day gibi filmleriyle yakından tanıdığımız Emmerich’in çekeceği açıklandıktan sonra Asimov hayranları için heyecanlı bir bekleyiş başlamıştı. 2009’dan beri devam eden bu sürecin ardından filmin senaryosunun hazırlanmakta olduğu haberi nihayet geldi. Dante Harper’ın beyazperdeye uyarlayacağı Vakıf Serisi’nin ülkemizdeki geçmişi aslında nispeten eskiye uzanıyor.

1983 yılında “İmparatorluk” adıyla yayımlandıktan sonra, İthaki Yayınları tarafından 2004 yılında tekrar yayımlanmış ve bu defa Vakıf ismini kullanılmasıyla orijinal isimleriyle ve hakkıyla tanınmış olan Vakıf Serisi, bilim-kurgunun babalarından Asimov’un başyapıtı sayılıyor.

2009 yılından bu yana beyazperdede görmeyi beklediğimiz bir bilimkurgu efsanesi olan Vakıf Serisi’nin ünü hızla yayılıyor. Her bilimkurgu hayranının mutlaka okuması gereken bu seri, farklı bir gelecek yaklaşımıyla ve hayli ustaca yazılmış bir bilimkurgu olma özelliğinin yanı sıra felsefi arka planıyla da dikkat çekiyor.

1942’de kaleme alınan, bu eşsiz olduğu kadar kompleks sayılan başyapıt, günümüzden otuz bin yıl sonraki bir galakside kurulmuş bir imparatorluğun yıkılış döneminde geçiyor. Vakıf fikri, bu dönemde ortaya çıkan ve Psikotarih biliminin kendine kazandırdığı güçle Galaktik İmpartorluğun çökeceğini fark eden bir profesörün, insanlığın on binlerce yıllık birikimini kurtarmak için ortaya attığı bir kurtuluş planı olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzün tabiriyle, Galaktik Bir Vikipedi fikri olarak ortaya atılmış olan Vakıf, aslında evrensel kaosa karşı duracak bir süper güç olmanın planlarını yapan idealist bir organizasyonu içinde taşıyor.

Seriyi, kurguyu ve projeyi ana hatlarıyla hepimiz biliyoruz. Şimdi geriye yalnızca beklemek kaldı. Ne kadar mı? Maalesef bu sorunun cevabı haberin kalanı kadar sevindirici değil. Zira Emmerich’in önce Singularity adlı filmi çekecek olduğu haberi hayranlarının sabrını zorlar cinsten. Ayrıca uzun süredir beklenen kurtarıcı olma sorumluluğunun Emmerich’in sırtına yüklenmiş oluşu, beklentileri büyük ölçüde artırıyor.

Gelelim ikinci sürprizimize: Ülkemizde Çelik Mağaralar adıyla yayımlanmış olan ve Robot Serisi’nin ilk eseri olma özelliğini taşıyan “Caves of Steel”in filminin de anlaşma sürecini aşmış olduğu belirtildi. Yapımcılığını Simon Kinberg’in yapacağı filmi Henry Hobson yönetecek. Filmin beyazperdeye uyarlamasını da John Scott üstlenmiş durumda. Yönetmen ile yapımcıyı hatırlamayanlarınıza biraz ipucu verelim: Kinberg ve Hobson’un buluştuğu yapımlar arasında Sherlock Holmes ve X-Men: The Last Stand gibi yapımlar bulunuyor.

Vakıf ve Robot Serilerine ilişkin ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.