“İyi Güzel Muhteşem Yarın” Çıktı

iyi guzel muhstesem yarin top

bu defa tuhaf, belli bir türe oturmayan ve kesinlikle bambaşka bir kitapla karşımıza geliyor!

Bilimkurgudan distopyaya kadar birkaç türü içinde barındıran İyi Güzel Muhteşem Yarın’ın sıradışılığı daha adında ve kapağında başlıyor. Aslında Disney’in iki etkinliğinin çok meşhur bir şarkısı olan İyi Güzel Muhteşem Yarın (There’s a Great Big Beautiful Tomorrow) aynı zamanda ’un bu garip romanının da adı oluyor.

İsim ve konunun ilişkisine geçmeden önce ülkemize yabancı olan yazarı kısaca tanıtalım. bir blog yazarı, aynı zamanda bir gazeteci ve son olarak da bir bilimkurgu yazarı. Ancak bizlere yabancı olan bu isim yurtdışında aldığı ödüllerle şu sıralar adından sıkça bahsettiriyor. İlk olarak 2000 yılında En İyi Yazar dalında John W. Campbell Ödülü’nü aldıktan sonra pek çok bilimkurgu ve fantazi eserlerine verilen Locus Ödülü’nü 2004’te En İyi İlk Roman dalında almıştır. Yazar özellikle bilimkurgu dalında Little Brother (Küçük Kardeş) eseriyle tanınıyor olsa da dilimize bu Disney göndermeli, ilginç mi ilginç İyi Güzel Muhteşem Yarın ile giriş yaptı.

Peki bu tuhaf eserin konusu nedir? İşte buna hep beraber bir göz atacağız.

İlerlemenin sonuna varıldığında ne olur? Çağdaş bilimkurgunun önemli isimlerinden Cory Doctorow, tasarladığı Disney motifleri egemenliğindeki karamsar gelecekte, ergen “üst-insan” Jimmy ile düşlerinin kızı ölümlü Lacey’nin öyküsü etrafında, ölümsüzlükten cinselliğe iktidar araçlarından sürü politikalarına günümüzün temel meselelerine de dokunuyor. İlerlemenin sınırlarının nereye varabileceğine dair sıradışı bir akıl yürütme.

Anlatıyı, yazarın 2010 Dünya Bilimkurgu Fuarı’nda yaptığı ve açık-kaynak modellerinde sadece bilginin değil, sanatın da kullanım ve paylaşımını işlediği tarihsel konuşmasının metni ve yine yazarla yapılan röportaj izliyor.

Çevirisini Versus Kitap’ın bilimkurgu eserlerinde sıkça gördüğümüz yaparken kitap kapağını Sedat Girgin tasarlıyor. Sizler de bu tek türe ait olmayan roman hakkındaki künye bilgilerine ulaşmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli olacaktır.