“Dante Denklemi” Yeniden Raflarda

dante denklemi top

Bilim ve mistisizm, iyilik ve kötülük, uzay ve zaman arasındaki ilişkiyi irdeleyen Jane Jensen imzalı “Dante Denklemi” yeni baskısıyla raflardaki yerini tekrar aldı.

Haham Aharon Handalman’ın Tevrat’ın şifreleri üzerindeki uzmanlığı -kutsal kitaplarda kelime ve harfleri yeniden düzenleme çalışması- bir adamın ismini ortaya çıkardı. Yosef Kobinski kimdir ve neden Tanrı onun ismini Kutsal Kitap’a koymuştur? Cevapları bulmak için, Aharon bir araştırma başlatır ve bir Polonez haham olan Kobinski’nin sadece Kabala üstadı bir bilge değil, aynı zamanda insanlık tarihinin belki de en önemli çalışmasını yazmış olan muhteşem bir fizikçi olduğunu öğrenir.

Dante DenklemiSeattle’da, Jill Talcott’un enerji dalgaları denklemleri ile ilgili çalışması, yaklaşık elli yıl önce iyilik ve kötülük kanununu keşfettiğini iddia etmiş ve uzun zaman önce ölmüş olan Yosef Kobinski ile ilişkilidir. Ama Jill’in laboratuvarı havaya uçtuğunda, uç noktada bilimle uğraşmanın sandığından çok daha tehlikeli olduğunu anlar ve hayatını kurtarmak için kaçmak zorunda kalır. Üstelik bazı gizli kuvvetler, Talcott’un bulduğu şeyi ele geçirmeye çalışmaktadır.

Jill, iş ortağı ve Kobinski’den çok etkilenen bir yazar, Polonya’da Handalman ile buluşmak üzeredirler; hepsi de bu muhteşem buluşun sırlarını çözmek için yanıp tutuşmaktadır. Geçmişi araştırırken, Kobinski’yi Auschwitz yakınlarındaki ormanın ortasında bir açıklığa kadar izlerler. Ve o açıklıkta, inanılmaz bir olayla yüzleşirler: Kendi bilim simyasına ve Kabala ilmine sahip olan Kobinski, bir ışık patlaması içinde ölüm kampından sonsuza dek kaçmıştır. Şimdi, istihbarat ajanları peşlerine takılmışken, araştırmacıların başka bir seçeneği kalmamıştır: Kobinski’yi izlemeye devam edeceklerdir; hangi cehenneme gitmiş olursa olsun…

“Heyecanlı bir kitap. Direnmek zor.”
-USA Today-

Jane Jensen bizi bildiğimiz dünyadan alıp ancak sınırlı bir şekilde hayal edebileceğimiz bir gerçekliğin ortasına atıyor.

2005 yılında Koridor Yayıncılık’tan ilk baskısını okuduğumuz kitap yeniden bizlerle. Çevirisini Selim Yeniçeri’nin üstlendiği, Philip K. Dick Ödülü adaylığı da bulunan kitabın tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.