“Yıldızlararası” Filminin Arka Planını Öğrenmek İsteyenlere

yildizlararasi bilimi top

Bu yıl Oscar Ödülleri’nde teknik dallarda 5 adaylığı bulunun, bilimkurgu sinemasına yeni bir boyut kazandıran Yıldızlararası filminin bilimsel arka planını oluşturan kitap dilimize “Yıldızlararası Bilimi” adıyla çevrildi.

Kitabın yazarı ünlü bilimadamı Kip Thorne. Filmin yönetmeni Christopher Nolan’ın da önsözü bulunmakta.

yildizlararasi bilimiİzleyiciler tarafından büyük beğeni toplayan Yıldızlararası (Interstellar) filmi gerek içeriği, gerekse görsel yapısı ve bilime yaptığı katkılarla ses getirdi. Filmin bilim danışmanı ünlü fizikçi Kip Thorne bu kitapta filmdeki hemen her bir sahnenin bilimsel arka planını açıklıyor.

Kip Thorne,, solucandeliği fikrini bilimkurguya kazandırmasıyla tanınıyor. 1984’te Carl Sagan’a “Mesaj” romanı için verdiği solucandeliği fikri, o günden bu yana bilimkurgunun vazgeçilmez unsuru olmuştur. Gerek diğer bilimkurgu romanlarında ve filmlerinde gerekse Yıldızlararası’nda ışıktan hızlı seyahat etmek için solucandeliği kullanılmakta.

Yıldızlararası filmi baştan sona bilimsel kuramlara dayanmakta. Kip Thorne bilimsel kuramları üçe ayırıyor: Kanıtlanmışlar, kanıtlanabilecek gibi gözükenler ve üçüncü tür bilimsel kuramlar. Diğer bilimsel kuramlarla çelişmeyen, ancak henüz kanıtlanmamış üçüncü tür kuramların en bilinenleri: sicim kuramları, 5 veya 11 boyutlu uzay zamandır. Bu kuramların doğrulanacağına dair bir kanıt yok elimizde. Ancak diğer kuramlarla uyum içinde olduklarından dolayı bunlara fantezi veya hayal ürünü olarak bakamayız. Belki ileride yanlışlanacaklar ve yerlerini başka kuramlara bırakacaklar, ama şu anda bunları kullanarak evrene ilişkin bazı olguları açıklamaya çalışmakta bir sakınca yok. Kip Thorne hem filmde hem de kitapta bunu çok iyi yapıyor.

Kerem Cankoçak’ın editörlüğünü, Barış Gönükşen’inse çevirisini üstlendiği kitap, Alfa Yayıncılık tarafından piyasaya sürülmüş durumda. Künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer siz de bizler gibi filmi çok sevdiyseniz ve hakkında daha çok şey öğrenmek isteyorsanız, bu kitabı alıp okumalısınız.