Altın Kitaplar’dan Stephen King Atağı!

sking

Altın Kitaplar baskısı tükenmiş pek çok Stephen King kitabında yeni baskıya giderek okurlarını sevindiriyor! 

Şimdiye kadar baskısını yeniledikleri King kitaplarına bir göz atalım.

CHRISTINE

christinePlymouth Fury model bir araba olan Christine’in geçmişinde pek çok gizemli olay vardır.

Asıl sahibinin habis ruhunu taşıyan Christine, hurda haldeyken yeni sahibine satılır ve artık önlenemez olaylar zinciri yeniden başlar.

Katil ruhlu bir arabanın peşinde geçen eser, 1983’te John Carpenter tarafından sinemaya uyarlanmıştı.

KUJO

kujoKujo iri cüssesine rağmen uysal, akıllı ve sevilen bir köpektir. O da diğer köpekler gibi insanlara sadakatle bağlıdır.

Ne var ki beklenmedik bir biçimde bir yarasa tarafından ısırılır.

Artık ne Kujo bildik bir köpektir, ne de hayat bildik bir şekilde devam edecektir.

“Canavarlar asla ölmez.”

İlk olarak 1982 yılında yayımlanan Kujo, daha sonra yeni baskılar bulma şansı yakalamıştı. 2015’te yeni bir kapakla tekrar bizlerle oldu. Oya Çakır‘ın çevirdiği eser, 1983’te Lewis Teague tarafından sinemaya uyarlanmıştı.

RÜYA AVCISI

ruyaavcisiBir zamanlar lanetli Derry kentinde dört arkadaş birbirine yardım ederek kahramanca bir şey yapmışlardı ve bu asla anlayamadıkları bir şekilde onları değiştirmişti.

King‘in Tommynockers (Şeffaf)‘dan sonra uzaylıları konu aldığı bir başka büyük eser. Yeni baskı, Rüya Avcısı‘na da yeni bir kapak getiriyor. Kitabın 2003 yapımı bir filmi de mevcut. Lawrence Kasdan‘ın yönettiği filmin başrolünde Morgan Freeman‘ı görüyoruz.

GECE YARISINI DÖRT GEÇE

geceyarisinidortgeceAmerikan edebiyatının kelime sihirbazı olarak tanımlanan King bu eserinde bizlere dört novella sunuyor. King’in hikâyelerinin her biri, insan doğası ve bilinçaltının karanlık köşelerinde gizlenen yüzleşemediğimiz korkuları kaşıyarak tüm duyularımızı alarma geçiriyor.

The Langoliers, Secret Window, Secret Garden, The Library Policeman ve The Sun Dog adlı uzun öykülerden oluşan kitap, uzun öykü türüne ders niteliği taşıyan öyküler içeriyor. Secret Window, Secret Garden adlı öykü ise 2004 yılında David Koepp tarafından sinemaya uyarlandı. Başrolünde Johnny Depp vardı.

Bu yeni edisyonlarda herhangi bir çevirmen değişikliğine gidilmediği gibi sayfa sayılarında da önceki baskılara göre bir farklılık yok. Altın Kitaplar tükenen King kitaplarını yenilemeye devam edecek gibi duruyor.