Hugo ve Nebula Ödüllü Kısa Öykücü Kelly Link Artık Dilimizde: “Tuhaf Şeyler Oluyor”

tuhaf-seyler-oluyor-ust

Locus, Hugo, Nebula, Bram Stoker, World Fantasy, O. Henry, Shirley Jackson gibi en prestijli ödülleri heybesine yüklemiş olan Kelly Link’in öykülerine artık biz de kavuştuk!

Tuhaf kurgunun tekinsiz kralı China Miéville ve fantastiğin rock yıldızı Neil Gaiman’ı öyküleriyle çoktan tavlamış bir isim Kelly Link. O öyle bir yazar ki, öyküleri birçok fantazya türünün birleşimi olarak ortaya çıkıyor. Fantastik de, bilimkurgu da, korku ve gizem de onun “büyülü gerçeklik” olarak tanımlanan kısa öykülerinde bir kombinasyon olarak bize göz kırpıyor!

En İyi Kısa Romani Romancık ve Öykü dallarında, en prestijli ödüllerde sayısız başarı elde etmiş olan Kelly Link ile daha önce Ray Bradbury anısına derlenen Gölge Oyunu’nda ve Şamatacı Suçlular ve Daha Fazlası adlı kısa hikaye kitabında birer öyküsüyle tanışmıştık. Şimdi de Tuhaf Şeyler Oluyor adlı öykü kitabıyla ilk defa kendi ismini taşıyan bir eserle bizlere merhaba diyor.

Siz de bizim kadar merak ettiniz, değil mi? O zaman hadi yazarın tanıtımına basın bülteninden göz atalım!

tuhaf-seyler-oluyorKelly Link bir garson kız olabilir. Kız Dedektif öyküsündeki anlatıcının bahsettiği garson kızlardan biri: “Bu dünyada oturuyoruz ve bize getirdikleri yiyecekler bu dünyadan değil, tam anlamıyla değil. Bizim gibi değiller. Büyük bir gizem servis ediyorlar.”

Kelly Link’in öyküleri gerçek birer haz kaynağı. Herkesin duymaktan bıktığı lakin benim de kolay kolay kullanmadığım bir söz bu. Uzun zamandır bir kitaptan bu kadar tahrik olmadım, bu kadar etkilenmedim ve evet, itiraf ediyorum ki çok ilham aldım. Bu kitabı almak için yürümeyin, koşun!
– China Mieville

Yılın en iyi kitabı! Borges, Raymond Chandler ve Buffy, Vampir Avcısı’nın efsunlu bir karışımı.
– Salon.com

Kelly Link muhtemelen günümüzün en iyi öykücüsü. Kelimeleri, kelimelerin arkasına dizerek yaptığı sahici büyü, hem çok eğlenceli, dokunaklı, şefkatli hem de cesur ve tehlikeli. Benzersizliğiyle, dünya mirası ilan edilmeli ve korumaya alınmalı.
-Neil Gaiman

Bunlar aynı tabakta size sunulan şaşırtıcı, eğlenceli, ürkütücü ve seksi öyküler. Kelly Link’in sahip olduğu özgün tarz, tuhaflık ve efsun hepsindeki farklı tadı ortaya çıkarıyor. Bir yazardan daha iyisini bekleyemezsiniz.
– Karen Joy Fowler

Hayalgücünün akıllara durgunluk veren başyapıtı! Kelly Link’in hiçbir tarza sığmayan eserini sınıflandırmak zorunda olan biçare kütüphanecilere acıyorum.
-Karen Russell

Kelly Link daima çok derinden, son derece kişisel ve beklenmedik bir bakış açısından sözünü söylüyor. Her öyküde yeni dünyalar yaratıyor. Kuşağının en etkileyici yazarı olduğunu düşünüyorum.
-Peter Straub

1998 yılında yazılmış bu kitap, tam 11 öyküyü içinde barındırıyor. Hepsi birer mutlu sona sahip. Hepsi tekinsiz, komik ve zekice kurgulanmış.

Aylak Kitap tarafından bizlerle buluşturulan bu eserin çevirisi Seda Çingay’a ait. Aylak Kitap’ı ve böyle sıra dışı bir öykü derlemesini görünce, sevgiyle hatırladığımız Zeplin geliyor akıllara. Görünen o ki, yayınevin bu çizgideki öyküleri bünyesinde toplamaya devam edecek.

16 Ekim’e kadar ön siparişte olacak kitabın künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.