Asimov’un “Sonsuzluğun Sonu” Romanı Ön Siparişte!

sonsuzlugun sonu ust

Bilimkurgunun en önemli ve etkili eserlerinden sayılan Isaac Asimov imzalı Sonsuzluğun Sonu  MonokL Kitap etiketiyle raflardaki yerini alıyor!

Daha önce farklı iki yayınevinden okuduğumuz Sonsuzluğun Sonu romanı bir kez daha raflarımıza gelmeye hazırlanıyor. (Sonsuzuğun Sonu, Cep Kitapları,1984 // Evrenin Çanları, Altın Kitaplar,1985) Önümüzdeki hafta MonokL Kitap etiketiyle satışa çıkacak olan eser şimdilik ön siparişte. Özellikle zamanda yolculuk konusunu merak edenlerin oldukça seveceği kitabın tanıtımına hep birlikte göz atalım:

sonsuzlugun sonu“Sonsuzluğun Sonu” bir bilimkurgu dehasının kaleminden, her sayfasında heyecanlandıran, şaşırtıcı dönüşlerle okuyucunun nefesini kesen unutulmaz bir klasik. Zamana, Sonsuzluğa ve Gerçekliğine ilişkin sarsıcı bir arayış: Sonsuzluğun sınırlarında, zamanın kıyılarında bir aşk ve kurtuluş öyküsü.

Bilimkurgunun kurucusu sayılan Asimov aşılamamış kavrayışı ve kurgularıyla dünya edebiyatını ve bilimini büyülemeye devam ediyor. Sonsuzluğun Sonu, aşkın zamanlar aşan gücünün öyküsü.

Kitaptan 2 güzel alıntı:

“Sonsuzluğu dolaylı bir yoldan keşfettik. Önce Gerçekliklerin hesabını geliştirdik ve kendi Gerçekliğimizi test ettik. Çok küçük bir olasılığın sonucu olan bir Gerçeklikte yaşadığımızı bulunca hayrete düştük.”

“Ne yazık ki, Galakside yalnız değiliz. Başka gezegenleri olan yıldızlar var, biliyorsun. Hatta başka zekâlar. En azından bizim Galaksimizde insandan daha eski olan yok, ama insanoğlunun Dünya’da kaldığı 125.000 Yüzyıl boyunca daha genç zekâlar bizim düzeyimize geldiler, hatta bizi geçtiler. Yıldızlararası seyahati geliştirip, Galaksiyi sömürgeleştirdiler.”

Son olarak, geçmiş zamanlarda kitap hakkında yapılan övgü dolu sözler:

“Asimov’un en etkili eseri. Bir bilimkurgu başyapıtı.”
-Locus-

“Bu zaman yolculuğu öyküsü edebiyat çevrelerince Asimov’un en dahiyane eseri olarak kabul ediliyor.”
-Entertainment Weekly-

“Modern bilimkurgunun en sarsıcı başarılarından birisi. ”
-The Times-

“Aşılamayacak kadar iyi fikirlerle dolu … inanılmaz.”
-Damon Knight-

‘Hala yaşayan büyük bir hayal gücünün ürünü.”
-Daily Telegraph-

Ülkemizde yayımlanan bir önceki Asimov kitabının üzerinden tam 8 yıl geçtiğini hatırlatmakta yarar var. Bu kitabın basımıyla birlikte Türkiye‘deki yayınevlerinin Asimov kitapları yayımlamama inadı da son bulmuş oluyor.

Asimov‘un Vakıf Evreni‘ne giriş niteliği taşıyan bu önemli eserini bir kez daha raflarda görebilmenin Türk okurlar için eşsiz bir deneyim olduğunu söyleyebilmek mümkün. Darısı Vakıf Serisi ve diğer Asimov eserlerinin başına diyor ve MonokL‘a teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Alperen Keleş ve Yosun Erdemli’nin çevirdikleri kitabın yayına hazırlığı Ayşegül Ergül’e ait.