Barış Müstecaplıoğlu’ndan Bir Bilimkurgu Romanı: “Osmanlı Cadısı”

osmanli-cadisi-ust

Türkiye’nin ilk fantastik kurgu serisinin yazarı Barış Müstecaplıoğlu bu sefer bir bilimkurgu romanı ile karşımızda: “Osmanlı Cadısı

Perg Efsaneleri serisinin yanı sıra Türk fantazya türüne Şamanlar Diyarı gibi güzel bir fantastik seriyi de kazandıran Barış Müstecaplıoğlu bu defa bilimkurgu türündeki bir roman ile okuyucunun karşısına çıkıyor. Doğan Kitap etiketi ile raflarda olacak olan Osmanlı Cadısı, yeri geliyor Osmanlı’da yeri geliyor İstanbul’un uzak geleceğinde geçiyor. Bunlarla kalmayıp, semazenlerle robotları, uçan arabalarla kalyonları buluşturan bir hikaye sunuluyor bizlere.

Kitabın arka kapak yazısı ise şöyle:

Osmanlı sularında sefere çıkan Haymanalı Süleyman Paşa denizin ortasında büyüleyici güzellikte bir kız bulur. osmanli-cadisiİdaresindeki Şahmeran kalyonunun sulara gömüldüğü büyük bir fırtınanın sonunda sadece ikisi hayatta kalır. Paşanın Ayşe adını verdiği ve giderek tutkuyla bağlandığı bu kızı korumasının tek yolu onu bir Mevlevi dergâhında saklamaktır. Ama gizem ve sürprizlerle dolu Ayşe burada güvende olacak mıdır?

İstanbul Şehir Cumhuriyeti’nin iki yüz katlı megakulelerinden birinde yaşayan özel dedektif Kemal hayatını cehenneme çeviren sıradışı bir hastalıktan mustariptir. Bir gün kapısına gelen varlıklı bir müşteri, isteklerini yerine getirdiği takdirde onu bu illetten kurtarabileceğini söyler. Kemal’in bir cinayeti çözmek için yeraltındaki İstanbul Eşitlik Hareketi’ne sızması gerekmektedir.”

Yukarıda yazılanlara ek olarak ise arka kapak bize o uzak geleceğin distopik olacağını ekliyor. Kapak tasarımının da hayli göz doldurduğu bu kitabı hayli seveceğiz gibi duruyor.

Herkese şimdiden iyi okumalar!