George R.R. Martin: Anlatacağım Daha Milyonlarca Hikâye Var

grr-martin-spin-off

G.R.R. Martin, HBO’nun Game Of Thrones efsanesine devam etmek istemesi hâlinde “anlatılmayı bekleyen bir dünya dolusu hikâyesi” olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz gün Entertainment Weekly’ye bir demeç veren ünlü yazar George R.R. Martin, yedi kitaplık ana serinin hikâyesi tamamlandıktan sonra HBO kanalının yan diziler ve projeler üretmek istemesi hâlinde elinde pek çok malzeme olduğunu açıkladı.

Westeros’ta o kadar çok hikâye var ki. Çocukken The Naked City (Çıplak Şehir) adında bir dizi izlerdim. Dizi biterken hep şu söylenirdi: ‘Çıplak şehirde sekiz milyon hikâye var. İşte bu onlardan biriydi.’ Westeros’ta da sekiz milyon hikâye var. Çoğu Essos’ta ve ötesindeki topraklarda. Bir dünya dolusu hikâye anlatılmayı bekliyor. Tabii eğer HBO ilgilenirse.

Martin’in de dediği gibi eğer HBO, Buz ve Ateşin Şarkısı serisi TV’de sonlandığında bir spin-off* yapmaya karar verirse Dunk ve Yumurta’nın Hikâyeleri uyarlanabilir. A Knight of the Seven Kingdoms (Yedi Krallığın Şövalyesi) adıyla derlenen bu üç novella Uzun Sör Duncan adındaki gezgin şövalye ve onun Yumurta adındaki silahtarının hikâyelerini anlatıyor. Yumurta, gelecekte Westeros’un kralı olacak Aegon Targaryen’in ta kendisi hatta. Bu bakımdan bu hikâyeler Taht Oyunları kitaplarıyla mühim bir şekilde bağlantılı. (Dunk ve Yumurta’nın ilk macerasını Phoenix Yayınevi’nden çıkan Efsaneler-1’de okuyabilirsiniz.)

Martin, Entertainment Weekly’ye hikâyelerin uyarlanması ile ilgili şunları söyledi:

Novellaların her biri televizyona iki saatlik bağımsız filmler şeklinde uyarlanabilir. Bu, haftalık dizi yapılmasından daha uygun bir yol gibi görünüyor. Gezgin Şövalye ve devam kitapları daha fazla aksiyon/macera odaklı. Bu bakımdan Buz ve Ateşin Şarkısı’na nazaran daha hafif kitaplar.

Martin 6. Sezondan sonra geriye sadece 13 bölümün kaldığını ama şimdilik HBO’nun bir spin-off yapmayı planlamadığını belirtti.

Yazar, şu sıralar serinin Winds Of Winter (Kış Rüzgârları) adlı altıncı kitabı yazmakla meşgul. TV uyarlaması da bildiğiniz gibi 24 Nisan’da dünya çapında yayınlanmaya başlayacak. Ocak ayında Martin, TV dizisi yayınlanmadan önce kitabı bitiremeyeceğini itiraf etmiş ve hayranlarının onu cesaretlendirmek için gönderdiği mesajlardan sonra bu “şaşırtıcı ve bitmek bilmeyen destek” için onlara teşekkür ettiğini belirtmişti.


 

*spin-off: Çok sevilen bir dizinin devamı niteliğinde olmayan ama o dizinin evrenini paylaşan veya karakterlerinin birinin üzerine kurulu yeni bir dizi. Örneğin Friends dizisindeki Joey karakterinin kendi dizisinin çekilmesi veya Buffy the Vampire Slayer dizisindeki Angel karakterinin sonradan kendi dizisine sahip olması gibi.