“Yıldız Gemisi Askerleri” Ön Siparişte!

yildiz-gemisi-askerleri-ust

Bilimkurgu edebiyatının üstatlarından Robert A. Heinlein’in Yıldız Gemisi Askerleri adlı romanı en sonunda Türkçede!

İthaki Yayınları, henüz dilimize kazandırılmamış yahut baskısı tükenmiş bilimkurgu klasiklerini bir bir Türk okuyucusuyla buluşturmaya devam ediyor. Bilimkurgu Klasikleri adı altında yayınladıkları enfes dizinin 10. kitabı ünlü Amerikan yazar Robert A. Heinlein’in zamanında birçok tartışmaya yol açmış romanı Yıldız Gemisi Askerleri (Starship Troopers) oldu.

Eser daha önce, 1997 yılında sinemaya uyarlanmıştı hatırlayacağınız gibi. Roman aynı zamanda 1960’ta En İyi Roman dalında Hugo ödülünün sahibi olmuştu.

Kitabın tanıtım metni ve arka kapak yazısı şu şekilde:

yildiz-gemisi-askerleriYayımlandığından itibaren tartışmalar yaratan Yıldız Gemisi Askerleri ilk kez Türkçede. Asimov ve Clarke’la birlikte bilimkurgunun üç büyük ustasından biri olarak görülen, bilimkurgunun dekanı Heinlein’dan vatanseverliğe, militarizme, oy hakkına ve savaşa dair en coşkulu anlatılardan biri olan bu klasik eser, muzip üslubuyla da fark yaratıyor.

“Silahlar tehlikeli değildir; insanlar tehlikelidir.”

İnsanoğlunun başka gezegenlerde koloniler kurduğu ve karşılarına çıkan rakip türlerle savaştığı bir gelecek zaman. Ve Ordu’da iki yıl gönüllü askerlik yapanların vatandaş olup oy kullanabildiği Terra Federasyonu. On sekiz yaşındaki Juan Rico, vatandaşlık hakkını kazanmak (ve bir de çok sevdiği uzayda seyahat etmek için) iki yıl süren askerlik hizmetine yazıldığında ne Rasczak’ın Bıçkınları’ndan biri olacağını ne de ‘Böcek Savaşı’nda müfreze liderliği yapmak zorunda kalacağını biliyordu. Ama öğrenecekti…

“Heinlein bu kitapla birlikte, ben de dahil pek çok yazara ilham verdi.”
-Samuel R. Delany-

“Büyük bir ustalıkla yazılmış, eşsiz bir askeri bilimkurgu.”
-Jo Walton-

“Yaşlı Adamın Savaşı açıkça Yıldız Gemisi Askerleri’nden etkilendi.”
-John Scalzi-

“Bu kitapla boy ölçüşebilecek bir şey henüz yazılmadı.”
-Science Fiction Weekly-

“Bilimkurgunun en büyük yazarlarından.”
-Wall Street Journal-

Çevirisini Öznur Özkaya’nın, yayına hazırlığınıysa Burcu Uluçay’ın üstlendiği kitabı İdefix veya İlknokta’dan ön sipariş edebilir, 13 Mayıs 2016 tarihinden itibaren tüm kitapçılarda bulabilirsiniz. Şimdiden hepinize keyifli okumalar dileriz.