Kayıp Rıhtım İnceliyor – “Yıldız Gemisi Askerleri”

yikima giden adam kr inceliyor

Kayıp Rıhtım inceleme videoları kaldığı yerden son hızla devam ediyor! Bu hafta sizlere önereğimiz kitap yine İthaki Yayınları‘nın bilimkurgu klasiklerinden Yıldız Gemisi Askerleri.

Yayınlandığı günden itibaren birçok esere ve yapıma ilham kaynağı olan, bilimkurgunun üç büyük ustasından biri olan Robert A. Heinlein tarafından kaleme alınmış Yıldız Gemisi Askerleri geçtiğimiz aylarda İthaki’nin Bilimkurgu Klasikleri serisi kapsamında raflardaki yerini almıştı.

Tanıtım yazısında neler vardı, kısaca hatırlayalım:

yildiz-gemisi-askerleriYayımlandığından itibaren tartışmalar yaratan Yıldız Gemisi Askerleri ilk kez Türkçede. Asimov ve Clarke’la birlikte bilimkurgunun üç büyük ustasından biri olarak görülen, bilimkurgunun dekanı Heinlein’dan vatanseverliğe, militarizme, oy hakkına ve savaşa dair en coşkulu anlatılardan biri olan bu klasik eser, muzip üslubuyla da fark yaratıyor.

“Silahlar tehlikeli değildir; insanlar tehlikelidir.”

İnsanoğlunun başka gezegenlerde koloniler kurduğu ve karşılarına çıkan rakip türlerle savaştığı bir gelecek zaman. Ve Ordu’da iki yıl gönüllü askerlik yapanların vatandaş olup oy kullanabildiği Terra Federasyonu. On sekiz yaşındaki Juan Rico, vatandaşlık hakkını kazanmak (ve bir de çok sevdiği uzayda seyahat etmek için) iki yıl süren askerlik hizmetine yazıldığında ne Rasczak’ın Bıçkınları’ndan biri olacağını ne de ‘Böcek Savaşı’nda müfreze liderliği yapmak zorunda kalacağını biliyordu. Ama öğrenecekti…

“Heinlein bu kitapla birlikte, ben de dahil pek çok yazara ilham verdi.”
-Samuel R. Delany-

“Büyük bir ustalıkla yazılmış, eşsiz bir askeri bilimkurgu.”
-Jo Walton-

“Yaşlı Adamın Savaşı açıkça Yıldız Gemisi Askerleri’nden etkilendi.”
-John Scalzi-

“Bu kitapla boy ölçüşebilecek bir şey henüz yazılmadı.”
-Science Fiction Weekly-

“Bilimkurgunun en büyük yazarlarından.”
-Wall Street Journal-

Çekimlerini Özgen Berkol Bilimkurgu Kütüphanesi’nde gerçekleştirdiğimiz video incelememizde Hazal “Fırtınakıran” Çamur bizlere Yıldız Gemisi Askerleri’ni anlattı.

Ayrıca yarın bu kitapla ilgili bir başka sürprizimiz daha olacak. Takipte kalın!

Son olarak Kayıp Rıhtım Youtube kanalımıza abone olarak videolarımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz. İyi seyirler!