Iron Man Artık Siyahi Bir Kadın

iron-man-riri-williams

Yıllardır Tony Stark’ın kuşandığı Iron Man zırhını bundan böyle on beş yaşındaki siyahi bir genç kadın giyecek.

Marvel Comics geçtiğimiz aylarda yeni bir Marvel Now! değişikliğine gideceğinin sinyallerini vermişti. Captain Marvel ve Iron Man’in ekipleri arasında geçen Civil War 2 çizgi romanının geçtiğimiz haziran ayında resmen başlamasıyla birlikte Amerikan çizgi roman devi de ikinci iç savaşın ardından yaşanacak değişiklikleri hafiften çıtlatmaya başladı.

Önce Marvel Now! logosu altında ikişer karakterli ufak görseller geldi, ardından hepsinin bir arada durduğu büyük bir görsel yayınlandı. Hemen altında yazan Divided We Stand (Bölünürsek Ayakta Kalırız) ibaresine dikkat. Hatırlayacağınız gibi bu ibare Civil War filminde Divided We Fall (Bölünürsek Yok Oluruz) şeklinde geçiyordu.

divided-we-stand
Büyük hâli için tıklayın.

Görselde göreceğiniz gibi kahramanlar sahiden de ilginç bir şekilde ikiye ayrılıyor. Sağ tarafta çoğunluğu siyahi ya da Asya kökenli, genç ve genellikle maceralarında komedi unsuru barındıran karakterler toplanıyor. Sol tarafta ise çoğunluğu beyaz olan, daha ciddi maceralara sahip karakterleri görüyoruz. Ama daha da ilginci bazı karakterlerin eksikliği…

Mesela Peter Parker yok, Miles Morales var. Sam Wilson yok, Hydra Captain America var. Thor yok, Odinson var. Ve Iron Man yok… Dr Doom elinde onun maskesini tutuyor, ancak Tony ortalarda görünmüyor. Yeni yardımcısı Riri Williams ise orada…

Herkes bunun ne anlama geldiğini düşünürken Brian Michael Bendis (Secret Wars, House Of M, Secret Invasion, Age Of Ultron) Time dergisine bir röportaj verdi ve yeni Iron Man’i resmen tanıttı. Bendis’in dediklerine bakılırsa Tony Stark’ın yerini bundan böyle on beş yaşındaki bir lise öğrencisi olan siyahi Riri Williams alacak.

Riri ilk kez geçen mart ayında okurların karşısına çıkmış, kendi Iron Man zırhını tasarlayabilecek kadar zeki bir öğrenci olarak okurlara tanıtılmıştı. Tony onun bu becerilerini fark edip kızı yanına almıştı ve herkes kendisinin yeni Warmachine olacağını düşünüyordu. Ancak görünen o ki Riri için planlananlar çok daha farklı.

Yeni Iron Man’in maceraları önümüzdeki sonbahardan itibaren başlayacak. Yorum yapmak için çok erken ama, Stan Lee’nin şu sözünü tekrar alıntılamadan edemeyeceğim: “Yeni güçlere sahip yeni karakterler yapmak varken eskileri bozmak neden?”

invincible-iron-man-riri-williams