Battlestar Galactica | Tanıtım

galactica

İlk versiyonu 1978′de çekilmiş, 2003′de ise yenilerek çekilen TV dizisi. Bilim-kurgu, macera ve Drama içiçe.

Uzayın derinliklerinde 12 koloniden oluşan insan ırkı yaşamaktadır. Bir zaman yapay zekayı ve makinaları (Saylonlar=Sentrünyonlar) icat ederler, Ancak Saylonlar efendilerine isyan ederler ve büyük bir saldırı gerçekleştirirler. Insanlarla saylonlar arasında büyük bir savaş olur ve ateşkeş ilan edilir. Saylonlar kolonilerden uzaklaşırlar ve 40 yıl boyunca haber alınamaz.İnsan ırkı normal yaşamına dönerler. Ancak saylonlar gizli bir şekilde kendilerini geliştirirler, hatta insan formuna bile bürünürler. Bununla da yetinmeyip, insan içine sızar ve insan gibi yaşarlar. Hatta bazıları insan olduklarını düşünmeleri için programlanırlar. Zamanı geldiğinde, Saylonlar kolonilerin tüm savunma ağlarını kırmayı başarırlar bir anda tüm gezegenler yerle bir edilir, tüm savaş gemileri ise düşürülür. Sadece o sırada havada bulunan bir grup uzay gemisi ve bunların içindeki 49 bin civarındaki insan sağ kalır.

Bu gemilerden sadece 1 tanesi savaş gemisidir: Battlestar Galactica.

Bu geminin komutanı Adama (Edward J. Olmos), huysuz ihtiyar olarak bilinir, teknolojiye karşıdır, dolayısıyla gemisinde “network” bağlantısı yoktur. Böylece saldırıdan kurtulmuştur.

Bu arada, sivil uzay gemilerinden birinde insan ırkının Eğitim Bakanı olan Laura Roslin (Mary McDonnel) kabinede kendi önündeki 42 bakan ve başkan öldüğü için Başkan olmuştur, şaşırtıcı bir şekilde demokrasi devam etmektedir.

Amaçları ise basittir: Efsanevi 13. koloninin yaşadığı “Dünya” adındaki mavi gezegeni bulmaktır. Bu sırada hem Saylonlarla savaşacaklar, hemde gemiler içindeki çeşitli güç savaşları ortaya çıkacaktır.

#
Oğuz Karaaslan | Hurin