Dr. Horrible’s Sing-Along Blog

dr horrible

Kıt zekâlı da olsa, her budala görebilir ki insanlık yaklaşıyor delirme noktasına… Zehir de karıştırsam sulara, artık kalmadı umudum bu düzeni bozmaya.”

Dr. Horrible

Üç bölümden oluşan bu mini-online dizi, bugünlerde içinde Joss Whedon geçen her yapımı yutmaya niyet edinmiş bünyeme ilaç gibi geldi. Buffyverse ile karakter yaratmadaki ustalığını defalarca göstermiş olan Whedon’ın, yaklaşık 45 dakikalık bir gösteride bile ne kadar devasa işler başarabileceğini gözler önüne serdiği için; “Dr. Horrible’s Sing-Along Blog” şimdiden kalbimde bambaşka bir köşeye oturdu bile. “Buffy the Vampire Slayer” ve “Angel” dizilerinden Joss Whedon’ın müzikal konusunda ne kadar başarılı olduğunu hatırlayanlar vardır. Şimdi o başarıyı yirmiyle çarpın çünkü “Dr. Horrible” müzikalin en lezzetli boyutu!

dr horrible 2
Dr. Horrible

Anti-kahramanımız Dr. Horrible (Neil Patrick Harris) dünyanın düzenini bozma niyetinde olan, aynı zamanda da Kötüler Ligi’ne girmek için yanıp tutuşan bir doktordur. Kendisi ayrıca korkunçluk dalında doktorası olduğunu da iddia etmektedir. Ki gerçekten kötü bir slogandır bu. Dr. Horrible kötülük yapmak ve düzeni değiştirmek arzusuyla kavrulurken, bir gün çamaşırhanede Penny (Felicia Day) ile karşılaşır ve kaçınılmaz sondan saklanamaz: Aşk. Böylece tek ve en büyük düşmanı Captain Hammer (Nathan Fillion) ile bir yarışa daha girmek zorunda kalır; ama ibre elbette ki Captain Hammer’dan yanadır. Takdir edersiniz ki hem Kötüler Ligi’ne girmek için hem de bir kadın için yarışmak insanı son derece zor anların kıyısına sürükleyebilir.

dr horrible 5
Dr. Horrible ve Hammer

İşte biz, bu aşağı yukarı kırk beş dakikalık minik yapımda absürtlüğün, yerginin, nispeten bilimkurgunun, aşkın, komedinin ve elbette ki müzikalin dibine vuruyoruz. Joss Whedon ve ekibi, sanıyorum bu yapımı şu meşhur senaristler grevi esnasında boş durmamak için yaratmış. Her işte bir hayır olur mu bilmem ama, pek çok dizinin yarım kalmasıyla sonuçlanan bir grevden böyle eşsiz bir projenin çıkması hayli sevindirici olsa gerek. Zaten ancak Whedon, boş zamanlarında böyle bir yapımı üstlenme cesaretini gösterebilir gibime geliyor.

Dizi ilk olarak http://www.drhorrible.com’da yayımlandı ve belli bir süre orada gösterildikten sonra çeşitli eklenti paketleriyle DVD ve diğer formatlarla satışa sunuldu. Aynı adresten doktorumuzun bir de çizgi roman macerasına ulaşabiliyorsunuz.

dr horrible 6
Hammer ve Penny

2008 yılında seyir şansına eriştiğimiz bu şahane müzikalin devam bölümlerinin çekileceği kulislerde konuşulmakta. Dilerim bu söylentiler dedikodu ile sınırlı kalmaz ve bizler Dr. Horrible’ı daha çok macerada seyretme fırsatına erişebiliriz. Ayrıca kişisel ricam Joss Whedon’ın Neil Patrick Harris ile daha fazla çalışma fırsatı bulması; çünkü ikisi bir araya geldiğinde bu dünyada çok çılgınca işler dönüyormuş. Dr. Horrible bunun en büyük kanıtı!