Doktor Uyku

doktor uyku

Stephen King, çok sevilen romanı Medyum’daki başkahramanı Danny Torrance ile yeniden sahnede.

Bu romanda Danny Torrance karşımıza orta yaşlı bir adam olarak çıkıyor. Dan, üstün psişik güçlere sahip olan on iki yaşındaki Abra Stone adlı kızı, hunharca cinayetler işleyen doğaüstü varlıkların elinden kurtarmaya çabalıyor.

“Onlar”, Amerika’yı bir baştan bir başa dolaşarak karınlarını doyuracak av ararlar. Çoğu kendi hallerinde, zararsız, evli barklı insanlar gibi görünseler de Dan Torrance Onlar’ın aslında masum olmadıklarını çok iyi bilmektedir, çünkü Abra Stone, bu doğaüstü ölümsüzlerin, üstün psişik güçlere sahip çocukları hunharca öldürerek yediklerini öğrenmiştir.

Overlook Oteli’nde geçen çocukluk günleri ve orada yaşayan korkunç insanların hayali Dan’ın peşini bir türlü bırakmamaktadır. Dan onlarca yıldır babasından miras alkolizm ve öfke krizleri arasında çırpınıp dururken, sonunda New Hampshire’ın küçük bir kasabasında Adsız Alkolikler Derneği’nin yardımıyla bir bakımevinde iş bulur. Orada ölümün eşiğindeki hastaları huzura kavuşturur ve insanlar ona “Doktor Uyku” adını verir.

Üstün psişik güçlere sahip olan Abra Stone, Dan’ın zihninden silinen anıları hatırlatınca, Dan, ölümsüz yaratıklarla mücadeleye girmeye karar verir. Ama önce kendi iblisleriyle savaşmak zorundadır.

İyi ile kötü arasındaki destansı savaşı dile getiren bu tüyler ürpertici öykü, Stephen King’in milyonlarca hayranını bir kez daha büyüleyecek…