Funda Özlem Şeran

funda ozlem seran

11 Ağustos 1984’te İstanbul’da doğdu. Ortaokul ve liseyi Kartal Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi’nde okudu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini ise Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı. İlk kez 2004 yılında Xasiork Ölümsüz Öykü Kulübü Kısa Öykü Yarışması’nda “Mezarkazıcı” adlı korku öyküsüyle mansiyon ödülü aldı. İlerleyen zamanlarda çeşitli yarışmalarda roman ve kısa öyküleriyle birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri kazandı. Son olarak 2014 yılında Türkiye Bilişim Derneği 16. Bilimkurgu Öykü Yarışması’nda “Kullanım Kılavuzu” adlı öyküsüyle ikinci oldu.

Yayınlanan ilk kitabı Burcu İkizer ile birlikte yazdığı “Anne Kız Diyalogları” isimli mizah kitabıydı. 2007’de Lamia Yayınları tarafından basılan bu kitabı, 2009 yılında yayınlanan ve tek yazarı olduğu “Baba Kız Diyalogları” izledi. 2010 yılında editörü ve dokuz yazarından biri olduğu “Öğrenciliğin Kitabını Yazdık, Üstelik Kopya Da Çekmedik” isimli sözlük formatındaki mizah kitabı Hiper Kitap Başlık Yayın Grubunca yayınlandı. 2011 yılında çocuk edebiyatıyla ilgilenmeye başlayan yazarın çocuklara yönelik ilk eseri “Derslerle Başım Dertte”, 6 kitaplık bir seri olarak 2012-2014 yılları arasında Final Kültür Sanat Yayınları tarafından basıldı. Yetişkinlere yönelik ilk fantastik kurgu romanı “Ecel” ise 2014’te İthaki Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. Aynı yıl çocuk bilimkurgu romanı “Gürültücüler” Altın Kitaplar aracılığıyla minik okurlarına ulaştı.

Öyküleri Xasiork, Ölümsüz Öyküler, Gölge e-dergi, Kayıp Rıhtım, Siyah Kahve ve Türkiye Bilişim Dergisi gibi yayınlarda yer alan yazar, son birkaç yıldır Ölümsüz Öyküler Kısa Öykü Yarışması’nda jüri olarak görev yapmakta ve bir yandan çocuk kitaplarıyla ilgilenirken, bir yandan da Ecel serisinin devamı üzerinde çalışmaktadır.