Çelik Mağaralar | Okur Yorumları

celik magaralar top

ÇELİK MAĞARALAR

OKUR YORUMLARI

Jradoff – 12 Nisan 2014

Bu kitaba 4 yıldız vermemin tek nedeni Asimov’un kariyerinin daha ileriki zamanlarında bu seri için yazdığı diğer kitapların (Güneşin Tanrıları, Şafağın Robotları) daha iyi olmasındandır. Ama başlamanız gereken yer burası – sakın geçmeyin. Kendi çapında düşündürücü ve eğlenceli bir kitap bu.

Asimov bu seride polisiye türünü ve pek çok fütüristik fikri bir araya getiriyor. Yeterince yaşama alanı olmadığı için yerin altında yaşayan ve bir zamanlar kendilerinin yaptıkları işlerin robotlar tarafından ellerinden alınmasına kızmış insanların dünyasına giriyorsunuz. Sadece harika bir polisiye-macera deneyimi yaşamakla kalmıyor, aynı zamanda insan benzeri robotların ve Yeryüzü’nün durmaksızın kentleşmesinin toplumsal sonuçlarını keşfediyorsunuz.

Daneel Olivaw, yani dedektif Elijah Baley’nin robot ortağı, spekülatif kurgunun en unutulmaz karakterlerinden biridir.

Asimov okumaya başlamak için en uygun kitap bu. Eğer bunu severseniz, devamına kesinlikle bayılacaksınız demektir. Bu seriyi okuduktan sonra daha yavaş başlayan ama giderek çok daha iyi bir hâle gelen ve en sonunda her şeyi toparlayarak Robot serisini okumuş olanları ödüllendiren Vakıf Serisi’ni de mutlaka deneyin.

[stextbox id=”info” caption=”Orijinali:” collapsing=”true” collapsed=”true”]The only reason I’ve rated this book only four stars is because some of Asimov’s later books in the same series, written later in his career (Naked Sun, Robots of Dawn) get even better. However, this is where you need to begin–don’t jump ahead. This is a thought-provoking and entertaining read in its own right.
Asimov combines the mystery genre and many of his futurist ideas together in this series. You’ll enter a world where people live underground because there isn’t enough living space, and where many people have grown resentful of robots that are taking over jobs that humans once held. Not only do you get to experience a great mystery-adventure, but you’re also exploring the social consequences of near-human robots and the continued urbanization of the Earth.
Daneel Olivaw, the robot partner to detective Elijah Baley, is one of the most memorable characters in the field of speculative fiction.
This is the best place to start reading Asimov. If you enjoy this, you will absolutely love the sequels. After reading the Robots books, try the Foundation series, which starts slower but gets very good–and ultimately rewards readers of the Robot books by tieing it all together.[/stextbox]


Barbara Saffer – 27 Temmuz 2014

Asimov oldukça iyi bilinen bir bilimkurgu yazarıdır ve bu kitabın normalde bilimkurgu ve dedektiflik hikâyelerinin bir “füzyonu” olması gerekiyor. Görünüşe göre Asimov bilimkurgunun başka türlerle de (kapağa bakılırsa) karışabileceğini göstermek istemiş. Kurguda yer alan dedektif ortaklardan biri bir polis, diğeriyse oldukça insansı bir robot. Ancak işin “suçluyu ortaya çıkarma” kısmı polisin önüne gelen herkesi durmaksızın suçlamasına dayanıyor gibi görünüyor – şüphelileri sorgulamıyor bile. Pek başarılı bir “füzyon” değil… ama serinin diğer kitapları daha iyi oluyor.

[stextbox id=”info” caption=”Orijinali:” collapsing=”true” collapsed=”true”]Asimov is well known as a science fiction writer and this book is supposed to be a science fiction/detective story “fusion” book. Apparently Asimov wanted to demonstrate that science fiction could meld with other genres (according to the book cover). The detective partners in the story are a cop and a very human-looking robot. But the “detection” seems to consist of the cop just accusing one person after another – he doesn’t even question suspects. Not such a good “fusion”… but later books in the series do get better.[/stextbox]


Mycroftxxx – 18 Temmuz 2014

Bilimkurgunun en büyük ustalarından biri tarafından yazılmış harika bir öykü. Günümüzün bilimkurgularında kullanılan çoğu referansı anlamak için bu seriyi okuyun. Bazı eskimiş fikirlere rağmen hâlâ çekici bir öykü. Artık Kindle’da da okuyabildiğimiz için de mutluyum. Yine de keşke İngilizce konuşan insanları işe alsalar da ben de bu kadar çok then/than they’re/their gibi imla hatası bulmasam demeden de edemiyorum… Bunlar karton kapaklı basımlarda yoktu.

[stextbox id=”info” caption=”Orijinali:” collapsing=”true” collapsed=”true”]Great story written by one of the Masters of Sci-Fi. Read this series to understand all of the references to it through much of current day Sci-Fi. Even with some dated ideas it is still an engaging story. Glad it is now available on the Kindle. Although I wish they would hire people who know how to speak English so that I would not find so many then/than they’re/their errors. Which were not in the paperbacks I originally read.[/stextbox]


cardboard 1D – 1 Ağustos 1999

Çok sığ, zoraki ve uyduruk. Aksiyon yok. Duygu yok. SIFIR NÜFUS ARTIŞI için harika bir savunma! Öff.

[stextbox id=”info” caption=”Orijinali:” collapsing=”true” collapsed=”true”]Too shallow, stiff and hokey. No action. No emotion. A great plea for ZERO POPULATION GROWTH! tho.[/stextbox]


John S. Ryan “Scott Ryan” 10 Eylül 2003

John W. Campbell Jr., dedektif hikâyeleri ve bilimkurgu türleri bir araya getirilemez demesiyle ünlüdür. Ama Isaac Asimov bu kaliteli çalışmasını en sonunda başka bir yayıncıya (_Galaxy_’den Horace Gold) sunduğunda ortaya çıktığı üzere, Campbell yanılıyordu.

Asimov, Robot öykülerinin üzerine inşa ettiği bu kurguda bizi en unutulmaz iki karakteriyle tanıştırır: Dedektif Elijah Baley (bir insan) ve R. Daneel Olivaw (bir robot). Bu ikili Asimov’un sonraki eserlerinde galaktik tarihe geçecektir. Bu kitaptaysa sadece gizemleri çözüyorlar.

Hikâye New York’un gelecekteki hâliyle başlıyor, ama bu “oturaklı” türe yapılan bazı selamlamalara rağmen, Asimov aslında Mickey Spillane’den ziyade Bayan Agatha Christie’ye daha çok şey borçludur. Her ne olursa olsun, daha fazla şey anlatıp okuma keyfinizi mahvetmeyeceğim.

Aslında bu kitaba şimdi yorum yazma nedenim, onu Richard K. Morgan’ın “Altered Carbon” adlı muhteşem eserinin okurlarına tavsiye etmek istemem. Larry Niven’ın ARM öykülerinde, çok kısa bir “polisiye bilimkurgusu” vardır; temelini buradan alır. Eğer bu türe birazcık bile ilgi duyuyorsanız bu kitabı okumak isteyeceksiniz. İki devam kitabı (Güneşin Tanrıları ve Şafağın Robotları) da harikadır. Ve elbette, Asimov’un ileriki çalışmalarını okuyan herhangi bir okur en sonunda R. Daneel Olivaw’ın başına neler geldiğini bilir.

[stextbox id=”info” caption=”Orijinali:” collapsing=”true” collapsed=”true”]John W. Campbell, Jr., famously said that the two genres of detective fiction and SF couldn’t be combined. He was mistaken, as Isaac Asimov eventually demonstrated for another publisher (Horace Gold at _Galaxy_) with this fine work.
Building on his robot stories, Asimov here introduces two of his most memorable characters: detectives Elijah Baley (a human) and R. Daneel Olivaw (a robot). In Asimov’s later work, these two are going to go down in galactic history. Here, they’re just solving a mystery.
The tale opens in a future version of New York, but despite some nods toward the “hard-boiled” genre, Asimov actually owes more to Dame Agatha Christie than to Mickey Spillane. At any rate I won’t spoil it for you by telling you any more about it.
The main reason I’m reviewing it now, in fact, is to recommend it to readers of Richard K. Morgan’s brilliant _Altered Carbon_. There’s a very short line of “mystery SF”, running through Larry Niven’s ARM stories; it starts here. If you’re at all interested in this genre, this is one you’ll want to read.
The two sequels (_The Naked Sun_ and _The Robots of Dawn_) are excellent as well. And of course any reader of Asimov’s later works knows what eventually became of R. Daneel Olivaw.[/stextbox]