Güneşin Tanrıları | Okur Yorumları

naked sun tup

GÜNEŞİN TANRILARI
OKUR YORUMLARI

Bir Müşteri (isimsiz) – 7 Ocak 1999

Bu kitabı okuyun. Bu kitabı hemen okuyun yoksa pişman olacaksınız. İçine çeken kurgusuyla, ilginç karakterleriyle ve fikirlerinin derinliğiyle… zihni irkiltiyor. Asimov’un yazdığı hiçbir şey bununla kıyaslanamaz.

[stextbox id=”download” caption=”Orijinali:” collapsing=”true” collapsed=”true”]Read this book. Read this book now, or you will be sorry. The absorbing plot, interesting characters, and the depth of ideas… it boggles the mind. Nothing Asimov wrote compares to this one.


Ted – 3 Nisan 2014

Eğer sadece bir tane Asimov serisi için vaktiniz varsa bu Vakıf olsun. Robot Üçlemesi çabuk bitiyor ve eğlenceli. Pek derin değil.

[stextbox id=”download” caption=”Orijinali:” collapsing=”true” collapsed=”true”]If you only have time for one asimov series make it foundation. The robot trilogy goes down easy and is entertaining. Nothing profound.


Bir Müşteri (isimsiz) – 15 Kasım 2013

Bu büyük bir ustanın bilimkurgu klasiği. Onun bilimkurguya etkisini anlamak isteyen herkesçe okumalıdır.

[stextbox id=”download” caption=”Orijinali:” collapsing=”true” collapsed=”true”]It’s a scifi classing by a Grand master. A must read for anyone who wants to understand his influence on science fiction.


David Sidwell – 9 Nisan 1999

Asimov’un tüm en iyi işleri gibi bu roman da insanların nasıl idare edildiğiyle ilgili sıkı bir keşif. Bu eserinde insanları hem robotlarla hem de uzaylılarla kıyaslıyor ve her ne kadar insanlar burada dezavantajlı bir konumda olsalar da gelecek için umut vadediyor. Kitap iyi kurgulanmış bir polisiye kurguya da sahip, tıpkı bilimkurgu alanında da çok iyi olduğu gibi. İyi bir bilimkurgu romanı hayli tanıdık şeyler kullanarak insanları egzotik olay mahallerine yerleştirir. Elijah Bailey’nin fobileri biraz tuhaf, çünkü açık havadan ve güneş ışığından korkuyor; ama hepimiz bir şeylerden korkarız ve Asimov korkunun nasıl bir şey olduğunu, üstesinden nasıl gelinmesi gerektiğini –kitaptaki karakterlerin bakış açısına göre– irdeliyor. Son derece tatmin edici bir kitap bu. Ki çoğu polisiye roman öyle değildir.

[stextbox id=”download” caption=”Orijinali:” collapsing=”true” collapsed=”true”]Like all of Asimov’s best works, this novel is a tight exploration into how humans operate. He contrasts humans both with robots and with aliens in the work, and though humans have the lower hand here, he offers hope for the future. The book happens to be a well-crafted mystery as well, just as it happens to be science fiction. Good science fiction posits humans in exotic locales doing ultimately familiar things. The fear of Elijah Bailey is a bit odd, since it is of open spaces and sunlight, but we all fear things, and Asimov gets to the heart of what fear is and how it can–and in the humans’ situation in the novel–must be overcome. It is an extremely satisfying book, as most mystery novels are not.


Brent Butler – 17 Ekim 2010

Pek çok kişi Isaac Asimov’un sadece bir bilimkurgu yazarı olarak değil, aynı zamanda çoğu kısa öykü uzunluğunda yazılmış polisiye kurgularıyla da ünlü olduğunun farkında değildir. Bu kısa ama büyüleyici polisiye öyküleriyle dolu birkaç cilde sahiptir.

Bu kitaptaysa roman uzunluğunda bir polisiye vardır karşımızda. Başrollerindeyse ilginç ve eğlenceli ikili Elijah Bailey ile insansı robot ortağı R. Daneel Olivaw’ı görüyoruz bir kez daha. Bu defa cinayet Arz’dan uzakta, bir “uzaycı gezegende” gerçekleşiyor. Bu uzaycı dünya oldukça tuhaf bir yer, çünkü sakinleri insanlarla temas kurma konusunda aşırı derecede bir fobiye sahip ve bu durum Bailey’nin açık alanlara karşı duyduğu fobiyle tuhaf bir denge oluşturuyor. Klasik olarak ortada imkânsız koşullarda gerçekleşen bir cinayet var. Ve çözümü de bir o kadar imkânsız.

Elijah, kısa bir süre önce Arz’da yaşanan uzaycı cinayetini çözdüğü için ve cinayetin duyulmadığı bir toplumda araştırma yetisi olan başka hiç kimse olmadığından uzaycılar bu olayı Elijah’ın çözmesini talep eder. Asimov bize aşırı kalabalık Arz şehirlerinden tamamen farklı yöne gitmiş bir topluma ilginç bir bakış açısı sunar… Arz’daki herhangi bir robotun rutin otomasyonu dışında bir şey yapmasının tehdit ve şüphe olarak algılandığı bir zamanda, robotların sanal olarak insan sakinler için her şeyi yaptığı bir dünya.

Asimov polisiye öykülerinde kurduğu iç mantık nedeniyle pek çok övgü alır ve bu kitap da bunun iyi bir örneği. “Güneşin Tanrıları” bilimkurgu ve polisiye hayranlarının her ikisi için de eğlenceli bir okuma seyri. Aslında çok gerekli olmasa da, bu kitaba takılmadan önce “Çelik Mağaralar”ı okumanızı öneririm.

[stextbox id=”download” caption=”Orijinali:” collapsing=”true” collapsed=”true”]A lot of people don’t realize that as famous as Isaac Asimov was as a science fiction writer, he took great pride in writing mysteries, often of short story length. He has several volumes of fascinating short story mysteries.

Here, we get a full length mystery, once again staffed by the interesting and entertaining investigative duo of Elijah Bailey and R. Daneel Olivaw, his humaniform robot partner. This time, the murder occurs away from Earth on a “Spacer world”. This particular Spacer world is extreme in that the residents have a phobia for human contact, which provides an odd sort of balance for Bailey’s phobia of the great outdoors. The murder is a classic locked door mystery, and the solution is impossible on its face.

Since Elijah had so recently solved a Spacer’s murder on Earth, and since there are no such investigative skills in a society where murder is unheard of, the Spacers request Elijah as the man to solve this one. Asimov provides us with an interesting look at a society that has gone in completely the opposite direction of his over-crowded Earth cities … a world where robots do virtually everything for the human residents, while on Earth any robots outside of routine automation are looked upon with threat and suspicion.

Asimov took great pride in the internal logic of his mysteries, and this is a good example. “The Naked Sun” is an entertaining read for fans of both science fiction and mysteries. Although it is not absolutely necessary, I would recommend that you have read “The Caves of Steel” before tackling this book.