Okuyucular merak etti, Kayıp Rıhtım sordu!

Yayınevleri Listesi
İthaki Yayınları

Altın Kitaplar

Pegasus Yayınları

Laika Yayınları

Metis Yayınları

Artemis Yayınları

Marmara Çizgi

NTV Yayınları

Doğan Egmont

Oğlak –Maceraperest Yayınları

Tudem Yayınları

Altıkırkbeş Yayınları

Can Yayınları

Kelebek Yayınları

Epsilon Yayınevi

Resif Kitap

Kabalcı Yayınları

İnkılap Yayınları

Baykuş Kitaplık

Arka Bahçe Yayıncılık

ithaki

İthaki Yayınları

 • Zaman Çarkı Gece Yarısı Kuleleri ne zaman çevrilmeye başlanacak ve gelecek yılın yine mayıs aylarında mı yoksa daha erken bir tarihte mi elimize ulaşacak?

Şu anda herhangi bir hazırlık yok. Kitap daha ellerine geçmediğinden ve çevirmenin elinde daha farklı işler olduğundan tam bir tarih verilemiyor. Lakin en kısa zamanda, büyük ihtimalle 2011’in ilk çeyreği bitmeden okuyucuya ulaşmış olacak.

 • Bundan yaklaşık 10 sene önce İthaki Yayınları Anne McCaffret’in yazdığı “Dragon Riders of Pern” serisinin ilk üç kitabını ve sanırım bu seriyle ilgili olan “Harper Hall” serisinin ilk kitabını çevirmiş. Acaba serilerin devamını yayınlacak mı?

Halihazırda çıkan dört kitabın geçmiş zamandaki çeviri hataları editöryal süreçten geçip düzeltilecek ve tekrar basılıp basılmayacağı kararlaştırılacak. Sonrasında ise serinin devam kitapları da çevrilerek okuyucusu ile buluşturulmuş olunacak. Ama bunun içinde tam olarak şu tarihte yapılacak gibi kesin bir bilgi bulunmuyor.

 • İzmir Kitap Fuarı’nda İthaki standındaki yetkililere sorduğum fakat kesin yanıt alamadığım soru: 6/45 yayınlarının bastığı tüm Tolkien kitapları İthaki tarafından da basılacak mı? Örneğin çok kıymetli bir kaynak olan Peri Masalları Üzerine hâlâ yayımlanmadı. Unfinished Tales / Kayıp Öyküler Kitabı da 6/45’likten yayınlanmıştı (iki cilt) fakat bu kitabı da İthaki’de göremiyoruz. 6/45’liğin çeviri, baskı ve dizgileri o kadar kötü ki, okumaktan soğudum. İthaki bu kitaplara da el atsın. Ayrıca, The History of Middle-Earth’ın tüm ciltlerini çevirme diye bir proje çalınmıştı bir ara kulağıma? Doğru mudur? Ne zaman gerçekleşecek? Ki İthaki, Tolkien’leri iyi satıyor.

Şu anda çıkmış olan kitaplardan daha çok dilimize çevrilmemiş kitapların kazandırılmasının öncelikli olduğu belirtiliyor. Peri Masalları Üzerine kitabı da çevrilecek. Altıkırkbeş’ten çıkmış olan kitaplar da dahil olmak üzere tüm OrtaDünya Tarihi ciltleri İthaki Yayınları tarafından satın alınmış durumda. Eğer eski basımlar tükenir ise elbette diğer kitapların da tekrar basılması gündeme gelebilir. Ama şu anlık çevrilmeyen kitaplar ilk sırada.

 • İthaki Yayınları 2003 yılında yaptığı gibi bir ödüllü öykü yarışmasını tekrar gündeme getirmeyi düşünüyor mu? Böyle bir şey olma ihtimali nedir, eğer olursa ya da düşünüyorlarsa bu konu hakkında detaylı bilgi verebilirler mi?

Şu anda böyle bir proje düşünülmüyor. Ama gerekli zaman ve ortam hazırlandığı vakit, neden olmasın?

 • Dresden Dosyaları ikinci kitabı ne zaman çıkacak?

Çıktı bile!

 • İthaki Yayınevi saygı duyduğum bir yapıya sahip. Son zamanlarda adını Zaman Çarkı ile duyduğumuz Brandon Sanderson’ın kitaplarını dilimize çevirmeyi düşünüyorlar mı? Fantazya adına sırada hangi projeler var?

Bunun için gerekli teklifi yaptıklarını ve kaynak olarak da Jordan’ın Zaman Çarkı serisinin çevirisini kendilerinin yaptıklarını Sanderson’un menajerine belirtmişler. Şu anda birçok farklı yayınevi de bu konuda yayın haklarını satın almak istediklerinden beklemedeler. (Rıhtım Notu: Halihazırda fuar esnasında Brandon Sanderson’un yazmış olduğu ilk kitabı Elantris Arkadaş Yayıncılık’tan çıktı.)

 • Karanlıkta 33 Yazar gibi bir öykü seçkisinin tekrarlanması söz konusu mu?

Şu an için bunun mümkün olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü her yazarın hikayesini ayrı ayrı bulup konsepte uydurmak ve buna göre alacağımız hikayenin yazarı ile iletişime geçip uzun soluklu bir projeye girişmemiz gerekir.

 • Ölümcül Tür 2 kitabını ne zaman okuyacağız? Şu anki durumu nedir?

Kitap Ocak 2011’de okurların elinde olacak.

altin

Altın Kitaplar

 • Stephen King – Kubbenin Altında ne zaman geliyor?

Kitabın kısa süre içerisinde elimizde olacağını müjdeleyen yayınevi, şu anda çeviri aşamasında olduğunu ve büyük bölümünün tamamlandığını, muhtemelen aralık sonu ya da ocak ortası gibi kitabın çıkacağını duyurdular!

 • Kara Kule serisinin 3. ve 4. kitaplarını orijinal illüstrasyonlarını içeren yeni basımlarını çıkaracak mısınız?

Böyle bir planlarının olduğunu şu anda eski basımın tükenmesini beklediklerini ve bunu sadece Kara Kule kitapları için değil, diğer King kitapları içinde yapacaklarını belirttiler.

 • Stephen King’in “O” adlı kitabını kısaltılmış olarak değil de tam bir şekilde Türkçeye çevirmeyi düşünüyor musunuz? Teşekkürler, selamlar.

Şu anda böyle bir planlarının olmadığını ama ilerisi için kesin bir yargı ile konuşamayacaklarını belirttiler. Yani açık kapı bırakıldı. Tekrar basımı muhtemel gözüküyor.

pegasus

Pegasus Yayınları

 • Temeraire serisinin 2. kitabını ne zaman çevrilecek?

Kitap çıktı, fuara gelen okurlar temin edebildi. Şu anda normal şekilde satın alınabilir.

 • Saygın Ersin’in Yedi Kartal Efsanesi devam kitapları ne zaman yayımlanacak?

Saygın Ersin’in kitabı için kesin bir tarih veremeyeceğiz. Ama Mart 2011’den önce planda yok, ondan sonra çıkacaktır ancak.

laika

Laika Yayınları

 • Laika türkçe FRP kitaplarını yayınlayacak mı? (DM’s guide, Player’s Handbook, Advanced Rulebook vs..)

Hayır, bununla ilgili herhangi bir çeviri olmayacak. Bu şartlarda kimsenin böyle bir kitabı ne alınacağı ne de onunla uğraşacak bir durumun olduğu belirtildi. Değişen sistemler nedeni ile de bu durumun daha da imkansızlaştığı belirtildi.

 • Benim sorum; Laika’nın Kara Büyücü Serisi’nin setini tekrardan satışa sunması mümkün mü ?

Hayır şu anda yeni basımlarının çıkma gibi bir durum söz konusu değil.

 • Ravenloft kitaplarının devamını niye çevirmiyorsunuz da mevcut olan kitapları yeniden çeviriyorsunuz diye. Bitirdim bütün kitapları yenisi çıkmıyor ya?

Ravenloft kitaplarının yayın haklarının satılması ile WoTC elinde bulunan tüm kitaplardan sadece iki tane kaldı. Bunlar; Scholar of Decay ile Tapestry of Dark Souls. Şu anda Scholar of Decay çeviride. Fakat ne zaman yayına hazır hale getirileceği ile ilgili kesin bir tarih yok. Ayrıca yine eskiden kalan kitapların tekrar basımı yapılıyor. Sislerin Vampiri’nin yeni baskısının yapılamama sebebi ise eski baskısının hala tükenmemiş olması.

 • Arka Bahçe’nin başlattığı ve Laika’nın devam ettirdiği Sanman çizgi roman serisinin ilk yedi kitabı çevrildi fakat sadece beş, altı ve yedinci ciltlerini kitapçılarda bulabiliyoruz. İlk dört cildin tekrar basılma ihtimali var mı ve 8. 9. ile 10. ciltler çevrilecek mi?

Şu anda ilk dört kitabının tekrar basılma durumu yok ama sekizinci kitabın çevirisi tamamlandı. Dokuzuncu kitabın çevirisi devam ediyor. Kısa süre içinde Sandman 8 okuyucuları ile buluşacak.

 • Kumsaati Büyücü Ejderhaları kitabı Türkçe çevirisi ile ne zaman bizlere ulaşacak?

Yayınevinden kaynaklanmayan bir sorun sebebi ile kitabın akıbeti tam olarak belli değil. Yani şu tarihte çıkacak gibi kesin bir durum söz konusu değil.

 • Frpnet forumlarında okuduğum bir yazıya göre Laika editörü Kayra Keri Küpçü önümüzdeki bir ayda askere gidecek. Peki o gittiği sırada Laika Yayınları’nda herhangi bir faaliyet olacak mı yoksa dönüşünü bekleyecek miyiz?

Kayra Küpçü’nün askerde olduğu süreç içerisinde elbette yayınevi faaliyetleri normal sürecine devam edecek. Yeni kitaplar da çıkacak. Bu konuda herhangi bir sorun yok.

metis

Metis Yayınları

 • Metis Yayınları LOTR’un yeni baskılarında orijinal eklerin tamamını çevirip koysa olmaz mı? Orijinal versiyonundaki eklerin çok azı var.

Yayınevine basım için gelen kitapta zaten ne varsa çevrildi. Eğer daha sonradan çıkan farklı basımlar için herhangi bir yeni ek getirilmişse bu yayınevinin haricinde bir durum. Yani kısaca, kendilerine gelen üçlemede ne kadar ek varsa çevrilmiş ve kitaba eklenmiş.

 • Metis Kitap niye bilimkurgu serisini bıraktı? (çok iyi bir seriydi)

Bilim Kurgu haricinde farklı alanlara kaymak istediklerini, psikoloji ve felsefe gibi alanlara daha fazla ağırlık gösterdiklerini söyleyen yayınevi bilimkurgunun çok fazla ilgi isteyen bir tür olduğunu da belirttiler.

 • Büyücü Belgarath ve Polgara kitaplarını ne zaman çevirmeyi düşünüyorsunuz?

Bu konuda da ‘çevrilmiyecek’ gibi kesin bir yargı olmadığını, fuardan sonra ilgileneceklerini belirttiler.

 • Kerem Beyit’in Yerdeniz Serisi için yeni kapaklar tasarladığını okumuştum yaptığınız röportajda. Eğer bu doğruysa, Metis Yayınları yeni basımda bu kapakları kullanmayı düşünüyor mu? Eğer öyle bir şey olursa koşarak kitapçıya giderim. Daha çok var fuara ama şimdiden sabırsızlanmaya başladım cevap için. Sizlere çok teşekkür ediyorum.

Bununla ilgili şu anda herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını belirten yayınevi böyle bir şey olup olmadığını araştırıp, olması durumunda ilgileneceklerini belirttiler. Kendileri de böyle bir durumda çok mutlu olacaklarını ayrıca belirttiler.

artemis

Artemis Yayınları

 • Artemis Starcraft serisini Türkçeye çevirip yayınlamayı düşünüyor mu?

Hayır.

 • Anita Blake kitaplarını cover kapakları ile basmayı düşünüyorlar mı?

Hayır.

 • Vlad Taltos Serisi’ni Alanya’da hiçbir yerde bulamıyorum hatta buradan Adana’ya gittik geçen merkezde aradım ama orda da bulamadım. Acaba Artemis bu kitapların yeni basımlarını piyasaya sürmeyecek mi?

Hayır.

 • Yeryüzü Çocukları Serisi’nin çıkacak olan 6. Kitabının çevrilme durumu bulunuyor mu?

Hayır.

(Rıhtım Notu: Artemis fantazyayı tamamen bıraktığını, eski kitapların tekrar basımının olmayacağını ve sadece kendi yayın çizgileri dahilinde bulunan popüler ve bestseller olmuş içerisinde vampir gibi fantastik unsurlar olan kitapları çevireceklerini belirttiler.)

marmara cizgi

Marmara Çizgi

 • Borgia’nın 3. cildini ve Enki Bilal’in yeni çizgi romanlarını yayınlamayı düşünüyor musunuz?

Aslında bunların hazır olduğunu fakat matbaa nedeniyle gelen bir sorun dahilinde geciktiğini belirttiler. Aralık itibariyle Borgia’nın üçüncü cildi yayımlanacak ve yine Enki Bilal’in çizgi romanlarının kırkar günlük aralıklar ile okuyucusu ile buluşacağına dair müjdeli haberi bizlerle paylaştılar.

ntv

NTV Yayınları

 • The X Files ve Angel’ın çizgi romanlarını yayınlamayı düşünüyor musunuz?

Maalesef bu çizgi romanların basımı olmayacak. Buffy’nin basılma nedeni, en eski dizilerinden biri olması ve bununla birlikte önceleri Cnbc-e Dergi ile okuyucularına dağıtmaları olmuştu. Bu nedenle sadece Buffy’e devam edilecek.

dogan egmont

Doğan Egmont

 • Olimpos Kahramanları ikinci kitap ne zaman çıkacak?

Kitap daha çıkmadan bununla ilgili herhangi bir bilgi veremiyoruz. Zira yazar Rick Riordan her yıl bir kitap çıkacağını belirtmişti.

 • DE’de Ahmet Ümit gibi fantastik ve polisiye tarzı yazan yeni Türk yazarlar görebilecek miyiz?

Ahmet Ümit değil ama farklı yazarların kitapları çıkmaya devam edecek.

maceraperest

Oğlak –Maceraperest Yayınları

 • Yayıneviniz tarafından Türkçeye çevrilen Sword of the Truth (Doğruluk Kılıcı) serisinin 2.kitabı (Stone of Tears) ne zaman çıkacağını merak ediyorum. Cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler… (Tahmini bir zaman aralığına da razıyım.)

İlk kitabının baskısının neredeyse bitmekte olduğu, ve yeni baskısının tekrar çıkacağı ve önümüzdeki yıl içerisinde ikinci kitabın da okuyucuları ile buluşacağını haberini verdiler.

tudem

Tudem Yayınları

 • Zamanın Bekçileri serisinin 4. kitabı çıkacak mı?

Serinin şimdilik 3 kitap olduğunu, dördüncü kitabın yayımlanıp yayımlanmayacağı ile ilgili bir bilgilerinin olmadığını söylediler.

6 45

Altıkırkbeş Yayınları

 • Elenium Serisi’nin yeni basımları farklı kapaklar ile çıkacak mı? Bir de eskilerin okunuşu çok fazla göz yoruyor. Eğer yeniden çıkartırlarsa sayfa tasarımında da bir değişiklik yaparlar mı?

Şu anda eski baskıları bile tükenmemişken yeni bir baskı yapılmasının söz konusu olmadığını dile getirdiler.

 • Altıkırkbeş’in yeniden faaliyete geçtiğini fark ettim facebook da. Acaba fantastik ve bilimkurgu alanında neler gelecek? Bir de eski kitapları tekrar çıkartmayı ya da e-kitap olarak sunmayı düşünüyorlar mı?

Altıkırkbeş yayıncılığa hiç ara vermedi zaten. Fantastiğe verdiği ara sadece fantastik takip eden okurlar için böyle bir yanlış algı yaratmış olmalı.Yeni bir Bilim Kurgu serisine başladıklarını belirten yayınevi, dehşet bi seri ve uzun soluklu bir proje olacağını da eklediler!

 • Kaan Çaydamlı ve Kaybedenler Kulübü mü yönetiyor hala yayınevini?

Kaan Çaydamlı 89 senesinden beri ve öldükten sonra da yayınevinin başında olacaktır! Şu an Kaan Çaydamlı, Şenol Erdoğan ile birlikte 6:45’in genel yayın yönetmenidir. Ve malum kurucusu…

 • Hey 6:45 geri dönmüş! Elric Destanı ne zaman devam edecek?!

Elric Destanı’nın yeni kitaplarının çevrilme gibi bir planlarının şu anlık olmadığını söylediler.

Ayrıca son bir dipnot: Kaybedenler Kulübü sonsuz dek sürecek olan bir “trip”tir. Başka bir şey değil.

can

Can Yayınları

 • Can Yayınları Oniki adlı kitap ile fantastik dünyaya adım attı ve güzel bir çıkış yakaladı. Benim sorum yeni fantastik kitapları da bu yayınevinde görebilecek miyiz? Oniki’yi okudum. Gerek tasarım açısından gerek içerik açısından olağanüstüydü. Ama bir kitapla mı sınırlı kalacak. Bunu öğrenmek istiyorum, teşekkürler.

Oniki ile gelen başarının kendilerini çok mutlu ettiğini ve yeni kitaplar için şu anda araştırma yaptıklarını söyleyen yayınevi yetkilileri, yine Oniki tarzında okuyucuya hitap edecek türde kitap ya da seri bulmaları dâhilinde elbette bu yola tekrar gireceklerini müjdelediler. Şu anda çalışmalarının devam ettiğini, böyle bir durumun kesinleşmesi durumunda haber vereceklerini söylediler.

kelebek

Kelebek Yayınları

 • Peggy Sue ile Sigrid serilerinin idefix’te bile satışlarını bulamıyoruz. Bu kitapları nereden temin edebiliriz. Sizler telif haklarını hala saklıyor musunuz?

Aslında şu anlık kitapçılarda bu tür kitaplara hala ulaşabileceklerini ve basımlarının tükenmediğini belirttiler. Online satış sitelerindeki duruma ise bakacaklarını söylediler.

epsilon

Epsilon Yayınevi

 • Telif haklarını Arka Bahçe’den aldığınız Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi’nin yeni kitaplarını ne zaman yayınlamayı düşünüyorsunuz? Ayrıca çeviri konusunda herhangi bir değişiklik olacak mı? Özellikle üçüncü kitap için çalışmalara başlandı mı?

İlk iki kitabın tekrar çeviri aşamasında olduklarını belirten yayınevi, öncelikle bunların çıkacağını (art arda), sonrasında ise çok fazla vakit geçirmeden üçüncü kitabı okuyucuları ile buluşturacaklarını belirttiler. Aynı çevirmen ile devam etmeyeceklerini belirttiler.

resif

Resif Kitap

 • Yağmurun Kırk İşareti’nin devamı olan Eksi Elli Derece ne zaman çıkacak? Kitabın arkasında tanıtım olarak kapak resmini görüyoruz ama hala bir gelişme yok. Ne kadar daha bekleceğiz? Teşekkürler.

Şu anki planlarının Eylül 2011 gibi raflarda yer alacağını belirttiler. Ama ilk kitap satışının daha iyileşmesi ile bunun erken bir tarihe çekilmesinin söz konusu olabileceğini de dipnot olarak belirttiler.

kabalci

Kabalcı Yayınları

 • Eoin Colfer’in yazdığı Otostopçunun Galaksi Rehberi romanını basmayı düşünüyor musunuz?

Evet, kitabın basımı düşünülüyor fakat ne zaman basılacağı ya da yayınlanacağı konusunda herhangi bir net bilgi yok.

 • Dune ve Mars Serisinin yeni romanlarını ne zaman yayınlamayı düşünüyorsunuz?

Dune Serisi çok yakında geliyor. Şu anda her şey hazır. Ocak 2011’de çıkacaktır büyük ihtimalle.

Mars Serisi’de devam edecek. Süreç olarak 2011 yılı içerisinde belirli aralıklarla yayınlanacak. Fakat kesin bir tarih yok.

(Rıhtım Notu: Ayrıca şu aralar Kabalcı Yayınları’nın “Panik Yok” adlı OGR kitabı üzerinde çalıştığını okuyucularımıza haber vermiş olalım.)

(Not: Aşağıda görmüş olduğunuz yayınevleri için gelmiş olan soruların cevapları henüz alınamamıştır. Nedenleri not olarak yayınevine göre belirtilmiştir.)

inkilap

İnkılap Yayınları

 • Mesih’in Klonu kitabının yeni basımı ne zaman gelecek?
 • Rüyalar ve Karabasanlar’ı üç parçaya böle işini neden yaptınız? Bunun herhangi bir açıklaması var mı? Ayrıca son cilt ne zaman çıkacak ya da böyle bir şey gündemde var mı?

(Yayınevine ulaşılamadığı gerçekesi ile sorular şu anlık cevapsızdır fakat öğrenildiği an siteye eklenilecektir.)

baykus

Baykuş Kitaplık

 • Baykuş kitap çıkardığı 3 çizgi romandan sonra yenin yayınlara girişecek mi? (3’ü de çok iyiydi)

(Yayınevi ile ilgi fuarda herhangi bir stant olmaması ve daha sonradan internet yolu ile de kendilerine ulaşılacak bir iletişim adresi bulunamadığı gerçekçesi ile soru cevapsız kalmıştır. Soru cevabı alınınca buradan duyurulacaktır.)

arka bahce

Arka Bahçe Yayıncılık

 • Arkabahçe, The Witcher serisini çevirmeyi düşünüyor mu?

(Arkabahçe Yetkilisi olmadığından bu sorunun cevabı alınamadı.)

  Soru yollayan okurlarımızdan bazıları…


  Serkan (Denizli), Arman Tulipyan, Mehmet YILDIRIM, Abdullah Yağız, Ahmet Vural, Çağlar, Fırat Erdem, Burhan, May Day, Asilkan Büke, Ahmet (Malatya), Erman Gedik, Yiğit (İstanbul), Sinan Akyıl, Cansu Meral, Umut Cemre Serin, Ersin Macit, Semih (Hatay), Şeyda Sevil, Erdem Öztosun, Bedile Sarı, Kenan (Ordu), Hilal Papatya, Melike Mahir, Ali Sarı, Hakan (İzmir), Selma (İstanbul), Hamdi (İstanbul), Hakan –İzmir – 18), Hilal (Bursa), Hazal Çamur, Bedir Güngördü, Şenyat Haşim, Sevgi (İzmir), ectoras, Ashitaka, jacobnessie, FreshBlood, Deadman107, aLpgiRay^