Esen Gür ile “Olimpos Kahramanları” üzerine…

 

  • Öncelikle; yeni gelecek olan “Heroes of Olympus”un ilk kitabı olan “The Lost Hero” ile Percy Jackson’a devam mı ediyoruz? Basitleştirirsek maceramız hız kesmeden soluk soluğa devam edecek gibi?

Olimpos Kahramanları, “Percy Jackson ve Olimposlular” serisinin devamı niteliğinde. Ancak yalnızca bizim Percy’nin hikâyesi değil artık. Melez Kampı’na yeni melezler geliyor, Olimpos Kahramanları da onların hikâyesi. PJO’nun son kitabı “Son Olimposlu” ile “Olimpos Kahramanları”nın ilk kitabı “Kayıp Kahraman” arasında büyük bir zaman farkı yok, yani peşi sıra gelen bir macera diyebilirim.

  • Yeni serinin genel konusu ne olacak, bizlere kısaca açıklayabilir misin?

Yeni kitapla ilgili verebileceğim bilgi ne yazık ki şimdilik sınırlı. Ancak tabii ki tanıdığımız ve sevdiğimiz karakterlerle yine bir Yunan Mitolojisi macerası var önümüzde. Seriyi iyi bilenler, Rick Riordan’ın kitaplarında hemen hemen her şeyin mümkün olduğunu da bileceklerdir.

  • “The Lost Hero” (Kayıp Kahraman) kitabının kapak görseli yayınlandı. Burada bronz ejderha üzerinde iki erkek ve bir kız olmak üzere üç çocuk görüyoruz. Bunların kim olduğu hakkında bir fikrin var mı?

Kapaktaki karakterler, Facebook grubumuzda yayınladığımız, “Kayıp Kahraman”ın ilk iki bölümünde tanıma şansını elde ettiğimiz Leo, Piper ve Jason. Leo en önde görülüyor, Piper ortada, Jason da en arkada. “Percy Jackson ve Olimposlular” serisinde ek kitap olarak yayınlanan “Melez Dosyaları”nı okuyanlar, kapaktaki bronz ejderhayı da yakından tanıyorlar.

  • Peki Leo ve arkadaşları yeni melezler olarak Percy’nin peşinden gidip onu aramaya mı koyulacaklar yoksa daha fazlası da bizleri bekliyor olabilir mi?

Kurgu sadece Percy’yi aramak etrafında gelişmeyecektir. “Olimpos Kahramanları” serisinin 5 kitap olacağını biliyoruz, 5 kitap boyunca Percy’yi aramayı kimse istemeyecektir, özellikle onu bu kadar özlemişken! Ama Percy kesinlikle kayıp, bu da maceradaki en büyük sorunlardan biri tabii.

  • Çoğu hayran, “Keşke Percy ile yola devam etselerdi.” diye yakınmış. Sence Rick Riordan ters köşe yapabilir mi? Yani isimden yola çıkarsak büyük ihtimalle bu kitabın sonunda Percy’i bulmaları yüksek ihtimal. Sadece ilk kitaba bu isim verildiğinden dolayı bir sonraki kitap da Percy ile maceraya devam etme olasılığımız var mıdır?

Kişisel fikrim: Sadece Percy’yle yola devam etmek hikâyeyi sakız gibi uzatmak olacaktı. Rick Riordan elbette bunu yapmayacak. Percy’yi daha çok görmek istesek de bir yanımız da başka başka melezleri merak ediyor. İlk seriyi okurken benim en çok merak ettiğim şey, diğer kulübelerdeki melezler, onların kendilerine özel güçleri, başlarından geçenler vs olmuştu. Belli karakterler dışında bunları görememiştik. “Olimpos Kahramanları” serisinde bu şansımız olacak. Üstelik “Son Olimposlu”yu okuyanlar bilirler, Melez Kampı’nda artık daha çok kulübe, daha çok tanrının çocuğu var ve bu çocuklar birbirinden renkli.

  • Bu zamana kadar Rick Riordan hep birinci tekil şahsından anlattı hikâyeyi. Bu kez bizi ne bekliyor?

Bu kez hikâyeyi üçüncü şahsın ağzından dinleyeceğiz. Bunun sebebi, hikâyenin üç farklı karakterin bakış açısıyla anlatılacak olması. Yani bir bölümde Leo’nun tarafından yaşarken, diğer bölümde Piper, diğer bölümde de Jason tarafından maceraya şahit olacağız. PJO’daki samimi havadan uzaklaşıyor gibi görünse de Rick Riordan bu anlatım tekniğiyle bize olaya farklı bakış açılarından yaklaşma fırsatı tanıyor ve bu, işleri biraz daha renkli bir hale getiriyor.

  • Melez Kampı’ndan tanıdık simalar görebilecek miyiz yine? (Tabii ki Percy dışında.)

Evet, tanıdığımız, “Son Olimposlu”daki savaşta hayatta kalmayı başarmış pek çok karakter bu seride de bizimle birlikte.

  • Seri boyunca inceden bir aşk daima vardı, yeni hikâyede aşk da olacak mı?

İnanmayacaksınız ama bu sefer aşk biraz daha fazla yer alıyor! Hatta çok önemli bir yer tutuyor bile diyebilirim.

  • Serinin hitap ettiği yaş kesimi yine aynı mı olacak? Yoksa bir adım daha mı olgunlaşmış göreceğiz bu dünyayı?

Açıkçası ben PJO’nun belli bir yaş kitlesine yönelik bir seri olduğunu hiçbir zaman düşünmedim. 12 yaşındaki bir okuru da benim gibi yaşını başını almış bir editörü bile heyecanlandıran bu maceranın evrensel bir tarafı var. Ancak “Olimpos Kahramanları”nı okurken daha büyük yaştaki okurların bu sefer daha da çok zevk alacağını düşünüyorum. Ama elbette çocuklar için yine her zamanki gibi harika bir macera, o noktada değişen bir şey yok.