Hazal Erdal Söyleşisi!

hazal erdal roportaj

  • Nasıl seslendirme sanatçısı oldunuz? Seslendirme sanatçısı olmadan önce bir işle uğraşıyor muydunuz?

Sanırım uğraşamazdım, çünkü 8 yaşında başladım dublaja. Ben biraz içine doğdum diyebilirim bu işin, çünkü annem ve babam da dublaj sanatçısı. Kucaklarda başladım yani dublaja. O zamanlar için 8 küçük bir yaştı ama şimdi çok daha küçük yaşta başlayanlar var.

  • Seslendirmeye başlamadan önce kitapları okumuş muydunuz? Okuduysanız, Hermione’ye dublaj teklifi geldiğinde nasıl hissetiniz?

[stextbox id=”info” float=”true” align=”right”]lotrfrodoRÖPORTAJ

Murat Işeri

Bu cevabıma çoğu insan şaşırıyor ama ben Harry Potter serisini hiç sevmiyordum. Bu yüzden ilk teklifi geldiği zaman çok bir şey hissetmedim, ama 3. filmi konuştuktan sonra kitabını da bir okuyayım dedim ve hayran oldum. Hayran olduğum şey ise tam olarak hayalgücüydü :) O günden beri filmlerin geleceği günü sizin gibi bende iple çekiyorum. Ama sanırım biraz daha şanslı olarak 1 ay önce izliyorum nihahah!

  • Seslendirdiğiniz karakterle ilgili sizin düşünceleriniz neler? Kendi karakterinizi düşündüğünüzde seslendirdiğiniz karakterle ortak yönleriniz olduğunu düşünüyor musunuz?

Hermione kitaptaki favori karakterim. Nedeni ise kişiliği en oturmuş olanları ve çok zeki bir kız bence. Hızlı karar vermiyor, verdiği kararlar hayat kurtarır cinsten oluyor. Benzerlik, ikimiz de çok hırslıyız ve ben de aşk konusunda çok utangacımdır. Bir de, ikimizin de ortak noktası Ron sanırım; ha bir de ben de çok ineğimdir :)

  • Harry Potter ve Fantastik Edebiyat’a daha önce bir ilginiz var mıydı? Harry Potter dışında takip ettiğiniz bir fantazya serisi varsa adlarını öğrenebilir miyiz?

Dediğim gibi okumaya başladığım günden beri sıra altlarında kitap bitirdiğimi bilirim, ama onun dışında fantezi ne film olarak ne kitap olarak hiç tarzım değildir. Ben daha realist şeyleri seviyorum.

  • Kim olduğunuzu bilmediği halde sizi sesinizden tanıyan kimse oldu mu? Eğer olduysa, insanlar Hermione’nin seslendirmesini yapan kişi olduğunuzu anlayınca nasıl tepkiler veriyorlar?

Ya bu konudan çok muzdaribim, kimse tanımıyor. Sesim mikrofonda çok farklı çıkıyor :) Ama ben seviyorum bunu, gizemli oluyor çaktırmayın. Anlayınca değil, çünkü anlamıyorlar ama çoğu duyduğunda inanmıyor…

  • Başka filmlerde de seslendirme yaptınız mı? Eğer yaptıysanız Harry Potter filmlerinin sizin için farklı bir yeri var mı?

Birçok filmde seslendirme yaptım. Çoğunlukla animasyon filmleri. Hepsinin yeri ayrıdır ama Harry Potter bambaşka, çünkü konuşmasak bile bir kuşak olarak biz onlarla büyüdük. Hatta bir video paylaştım Harry Potter’la ilgili ve altına da çocukluğum bitiyor yazdım… Gerçekten Hermione benim için çok özel…

  • Kendinize örnek aldığınız ve çalışmalarını beğendiğiniz bir seslendirme sanatçısı var mı?

Gülen Karaman’ı tek geçerim, bu işin piridir, üstattır. Filmdeki karakteri sadece konuşmaz oynar adeta. Örnek almak değil ama inanılmaz severek dinlediğim bir sanatçıdır.

  • Harry Potter 7, 2. Bölüm çalışmaları ne zaman başlıyor?

Sanırım mayıs sonu, haziran gibi başlayacak, bizler de heyecanla bekliyoruz.

  • Harry Potter dışında, bu aralar yeni çalışmalarla uğraşıyor musunuz?

Bu aralar ÖSS nedeniyle çok yoğunum, o yüzden uğraşamıyorum ama bir vizyon filmi gelirse severek konuşurum.

  • Son olarak söylemek istedikleriniz var mı?

Bu keyifli röportaj için teşekkür ederim, ha bir de wingardium leviosaH değil :) Wingardium Leviosa…