Robert Jordan İle Röportaj

RobertJordan

Sizi fantastik alanında yazmaya ne esinlendirdi?

Kimi hikâyelerin belli türlerde anlatılması gerekir ve fantastik, yazarın iyiyi ve kötüyü, doğru ile yanlışı, tarafsızlık inancına eğilmeden onuru ve görevi keşfetmesine olanak verir, ki tüm bunlar bir paranın iki yüzüdür. İyi ve kötü vardır, yani doğru ve yanlış da. Bazen farkı anlatmak zordur tıpkı ne yapmanın doğru olacağını bilmenin zor olabileceği gibi, ama çabalamaya değerdir.

Zaman Çarkı’nı esinleyen tek bir fikir var mıydı?

Tek değil ama birleştirdiğim pek çok büyük ve küçük fikir vardı. Omzunuzun sıvazlanması ve büyük bir görevi taşımak için doğduğunuzun, bunun sizin kaçınılmaz kaderiniz olduğunun ve kendiniz için ne istediğinizin önemi olmadığının söylenmesi ne gibi bir his olacağını merak etmiştim. Efsanelerin kaynakları, gerçek olayların zaman geçidinde nasıl değiştiği ve ayrıca uzak ve farklı kültürler arasındaki pek çok efsanenin nasıl benzer olduğu hakkında düşündüm. Etkisini gördüğüm pek çok başka şey de oldu ama nihayetinde zihnimde bir araya gelmeye başladılar ve hikâyenin imkânlılığını gördüm.

Zaman Çarkı’nı tek bir uzun roman olarak mı, yoksa bir roman serisi olarak mı düşündünüz?

Bana göre, Zaman Çarkı romanın parçaları olan tek kitaplardan mevcut uzun romanlardan biridir. Her kitap ile kesin bir miktar önerme sağlamaya çalışıyorum ama okuyucu ilk kitapla başlamalı. Gerçekten, son kitabı alıp ta oradan başlamak mümkün değil, bu herhangi başka bir romana son bölümlerinden başlamak gibi olur.

Yazmak konusunda günlük bir mutadınız var mı?

Evet. Kahvaltıdan sonra gazete okur, yarım saat ağırlık kaldırırım ya da yüzerim. Sonra da garajdaki masama geçip e-mail, mektup ve telefonları basitçe, olacağıyla yanıtlarım. Sonra da yazmaya başlarım. Çoğu zaman günde en az sekiz saati kısa bir öğlen yemeği arasını da sayarsak yazarak geçiririm ve bunu hafta yedi gün yaparım. Ara sıra günü balık tutarak geçirim, ama evden uzak olmadığım sürece, çoğu zaman kendimi neden masamda yazıyor olmadığımı merak ederken bulurum.

Kendinizi Zaman Çarkı’ndaki hangi karakterle özdeşleştiriyorsunuz?

Ben her zaman o anda yazdığım karakter ile özdeşleştirmeye çalışırım kendimi. Onların kafalarının vücutlarının içinde olmak. Bazen bunun dezavantajları olur. Günün sonunda eve gittiğimde, bir kelime söylemeden önce karım konuşur, “ Bugün Padan Fain’i yazıyordun değil mi?” O bunu söylediğinde gerçekten de yalnız kalmak istemeyeceğiniz bir karakteri yazıyor olurdum. Ama en çok hangi karakteri kendim gibi hissettiğimi soruyorsanız, Lan Mandragoran ideallerimi çok iyi açıklıyor.. Diğer yandan karım benim harika bir Loial olduğumu iddia ediyor!

Zaman Çarkı’nı bir filmde –ya da filmlerde- görmek ister miydiniz? Eğer olursa Randy rolünde kimin oynamasını isterdiniz?

Zaman çarkını bir TV dizisi olarak görmeyi çok isterim, belki HBO yapımı bir dizi.. Çok iyi işler yapıyorlar, ve reklam araları da yok. Kitaplarımdan birinin filme alınmasına izin vereceğimi sanmıyorum.Bir film olacaksa, tutarlılığını kaybetmemesi için sadece bir kitap en az beş ya da altı saat olmalı, belki daha uzun ve bildiğim kimse bu tarz filmler yapmıyor. Rand’i kimin oynayacağına gelirsek, gerçekten bilemiyorum. Kaç tane iyi aktör 2 metre uzunluğunda ki?(6 feet 5 inç diyor yazar burada)

Zaman Çarkı’nın nasıl biteceğini biliyor musunuz?
Evet. Son kitabın son sahnesini başlamadan önce biliyordum.