Kayıt Ol

Fringe

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Fringe
« : 25 Aralık 2009, 18:00:13 »
Fringe

Fringe Fox kanalında yayınlanan bir bilimkurgu dizisidir. Dizinin yapımcıları J. J. Abrams, Alex Kurtzman ve Roberto Orci'dir. İlk olarak ABD'de 9 Eylül 2008 tarihinde yayımlanmıştır. FBI'nin dünya çapında gerçekleşen bir dizi açıklanamayan ve sıradışı olayları inceleyen, Boston, Massachusetts bazlı özel bir biriminin ve bu birimde görevli kişilerin başından geçenleri konu alır. 9 Eylül 2008'de ABD'de Fox'ta yayımlanmaya başlayan TV dizisi için 22 bölümlük ilk sezon Fox tarafından 1 Ekim 2008 tarihinde onaylanmıştır. Dizinin ikinci sezonu 17 Eylül 2009'da ABD'de yayınlanmaya başlanmıştır.

TV dizisinin adı dizide işlenilen sınır-bilim yani İngilizce özgün adıyla fringe scienceden gelmektedir.

Format    Bilim kurgu
Senarist/ler    J.J. Abrams
Alex Kurtzman
Roberto Orci
Oyuncular    Anna Torv
Joshua Jackson
John Noble
Lance Reddick
Kirk Acevedo
Blair Brown
Jasika Nicole
Mark Valley

~

Daha yeni başlamış olmama rağmen, öyle çok hayran kaldım ki... Her saniyesinde yaratıcılık akıyor, her saniyesi ayrı bir tat veriyor. Bir an önce sayfayı kapatıp izlemeye oturmamak için kendimi zor tutuyorum. J.J. Abrams büyüklüğünü bir kez daha göstermiş. Üstelik Walter Bishop gibi efsane bir karakter yaratarak...

Çekinen, üşenen, erteleyen varsa; bir saniye bile durmasın!

Çevrimdışı Moonshield

• **
  • 128
  • Rom: 4
  • flawless human being.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fringe
« Yanıtla #1 : 26 Aralık 2009, 22:21:43 »
İlk bölümünün ilk dakikalarını izlemiştim sanırım. :D

Knowledge is a deadly friend, when no one sets the rules.
The fate of all mankind, I see, is in the hands of fools.

[spoiler]

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2009, 00:17:18 »
Dizimax'de izliyorum ara sıra görürsem ama hiç etkileyici bulmadım açıkçası. Ne House'daki zekice espriler, ne Flashforward'daki kurgu, ne Heroes'daki anlatım biçimi nede kendi türünde üretilmiş (en yakın örnek x-files olacaktır) paranolmal-bilim kurgu dizilerine nitelikleri açısından yarıları kadar bile yaklaşamıyor. Tek açıdan değil farklı yönlerden yaklaştım sevebilmek için ancak çok oldu bittiye geliyor bazı bölümler. Aynen şu cümle geçti az önce izlediğim ikinci sezon bölümünde "Bazen Beta beyin dalgaları güçlü olan insanlarda EMS-Burst cihazı kullanıldığında bayılma ve kusma ortaya çıkabiliyor" (!) Gerçekten insanlarda Alpha ve Beta beyin düzeyleri var tamam, bölüm ile de alakalı, oda tamam, ancak "EMS-BURST" nedir? Sürekli olarak bir yerlerden cihazlar çıkıyor ne olduğu belirsiz.

Sevmedim.

Çevrimdışı Castiello

• *
  • 45
  • Rom: 1
  • Spartacus: Blood and Sand
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Aralık 2009, 09:19:21 »
Harika bir dizi. Bir çok dizidende iyi. Son yılların en iyi bilim-kurgu dizisi benim için. Gerek Walter olsun gerek Olivia olsun hepsi harikalar. J.J. Abrahams bizim için oturmuş paraya kıymış ve böyle güzel bir dizi ortaya çıkarmış. Çok teşekkür ediyorum ona :)

@Nihbrin
Arkadaşım sana katılmıyorum. Oradan buradan cihazlar çıkıyor demişsin. Adı üstünde bilim-kurgu dizisi her an her şey çıkabilir her yerden :) DiziMaz'de ara sıra izliyorum demişsin. Ara sıra izlemekle dizideki kurgu, zekice espriler ve anlatım biçimini anlayamazsın. Baştan başlayarak izlemen gerekiyor.

Çevrimdışı LewsTherin

• **
  • 61
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Ocak 2010, 21:09:03 »
geçen gün forumda tanıtımını gördükten sonra baya bir merak etmiştim.ayrıca konu olarakta benim ilgi alanıma girdiği için izlemeye karar verdim.sonunda ilk 3 bölümünü izleyebildim.gerçekten güzel bir dizi.en kısa zamanda bitirmeyi planlıyorum.Sadece Walter için bile izlerim :)
Özellikle filmdeki imkansız gibi olan olayların temelinin bilime dayanması, teoride olayların gerçekleşebilir olması dizinin en güzel yanı.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Şubat 2010, 16:59:54 »
Şu anda izlemekte olduğum dizi. Gerçek anlamda sürükleyici gidiyor. Abrams şaşırtmayı başarıyor hala. [*]yapıyor valla helal[/*] "Dur bak burada kesin şöyle olacak, ben tanıyorum artık bu adamı, çözdüm sistemini." demenize rağmen çuvallama durumu tekrar tekrar yaşanıyor.

Bu dizide özellikle Walter Bishop rolündeki John Noble [*]bizim meşhur denethor[/*] ile sürükleyicilik kat be kat artıyor. Her bölümde çıkan olayların bir şekilde onunla bağlantılı olması, güçlü zannettiğiniz kişilerin birden aslında sadece piyon olduklarının öğrenilmesi vs. vs. epey heyecan katıyor.

Bir yerden başlayın derim, zamanınız varsa hele tadından yenmez...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Mart 2010, 14:15:36 »
Nihayet 2. sezon 15. bölümü de izleyip diziye verilen aranın sonuna geldim!

İlk olarak Abrams dizinin hakkını vermiş. Oyunculuklar desen muhteşem. Dizide arada katılan doldurma bölümler bile keyifli. Birinci sezondaki gibi garip olan tüm olayların Dr. Walter Bishop'un başından geçmemesi ve böylece çözümlerin daha da zorlaşması diziye ayrı bir tat katmış.

Son bölüm bomba zaten. 1 Nisanı iple çekiyorum.

Ayrıca çok büyük bir spoiler;

Spoiler: Göster
Sonunda Olivia, Peter'ın alternatif evrenden geldiğini farketti.

Lakinnnn. Asıl olay bu değil. Asıl olay, dizide açıkladıkları "eğer bir evrenden bir şey alırsan, onun yerine bir şey koyman gerekir" cümlesi.

Walter, Peter'ı aldığına göre onun yerine birisini koyması gerekiyordu.

Ve işte bence bu kişi;

[spoiler]William Bell!
[/spoiler]

İzlemeyenler ve ne izlesem diye arananlar hiç düşünmesin, hazır ara verilmişken başlasın...

Çevrimdışı extraproximity

• *
  • 42
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Mart 2010, 10:15:59 »
Avatar ne kadar anime ise, Fringe de o kadar X Files dır.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #8 : 22 Mart 2010, 10:42:27 »
Avatar ne kadar anime ise, Fringe de o kadar X Files dır.

Ah, sonunda sağ duyu sahibi biri  :hömm:

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Nisan 2010, 21:13:53 »
TNT'de bu diziyi yayınlamaya başlıyor çoook yakın zamanda. (ay tarihi unuttum :(. Ama bu hafta ya da haftayaydı)

Çevrimdışı brisingr

• 655
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 13 Nisan 2010, 21:19:29 »
Dün yayınlandı diye biliyorrum ben 23.30'da 1. sezonun ilk bölümünden başladı.

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #11 : 27 Nisan 2010, 22:44:20 »
Yeni yeni başladım diziye.
Dün ilk bölümünü izledim..
Joshua Jackson'ı görmeyi cidden özlemişim.. Tam da uk karakterine oturmuş..
Aynı zaman da John Noble da koltuklarımızı kabarttı.

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 01 Mayıs 2010, 09:14:27 »
2. sezon 20. bölüm yayınlandı iki gün önce. Ara bölümlerden biri olmasına rağmen acayip hoşuma giden, ayrıca müzikal içeren bir bölüm oldu.

Bölümü izlerken direk Buffy the Vampire Slayer dizisinin 6. sezonun 7. bölümü olan Once More, With Feeling geldi aklıma. Orada da 50 dakikalık bie müzikal bölüm izlemiştik ve sanırım dizinin en çok sevilen bölümlerinden birisi olmuştu tüm dünyaca...

İşte burada da, Olivia'nın yeğenine bizim meşhur Dr. Bishop'un hikaye anlatmasıyla ilgili bir bölüm izledik. Ayrıca müzikalde yapmaları ve içinde mizah görebilmemiz beni acayip mutlu etti.

Yoksa siz hala daha bu diziyi izlemeye başlamadınız mı?

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #13 : 04 Mayıs 2010, 14:24:26 »
İlk sezonunu keyifliydi. Walter Bishop karakteri için bile izlenir bu dizi. Sonlara doğru paralel evreme bağlayarak iyice gönlüme taht kurdular zaten. Bakalım, gelecek günlerde ikinci sezona başlamayı düşünüyorum. Sezon finali güzeldi.

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #14 : 18 Mayıs 2010, 13:20:32 »
Bir süre sonra insanın ezberlemeye başladığı bir kurguya sahip olan dizi...
Hep aynı ritimde ilerliyor herşey.. Sorun aranıyor, bulunuyor,çözüm aran ıyor ki genelde çözüm de sorunu yakalayıp elde etmekten geçiyor sonra büyük bir aksiyonla sorun hallediliyor ama başka sorunların ortaya çıkacağı ipucusu da veriliyor bölüm sonunda...

Ne bileyim.. Hiç bir zaman Evet ya bu sever Olivia kesin öldü.. Aa ben ölür diye düşünmüştüm nasıl kurtuldu ya? şeklinde göremiyorsunuz bu da dizinin bütün tazeliğini alıyor...

Ama yine de pek seviyorum diziyi ve karakterleri.. ;D

Not to mention the pincers...