Kayıt Ol

Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss

Çevrimdışı alper213

• *
  • 10
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kralkatili Güncesi - Patrick Rothfuss
« Yanıtla #345 : 11 Kasım 2014, 17:01:49 »

Seriyi en çok beğenmemizin nedenlerinden birinin Kvothe’nin karakteri olduğunu düşünüyorum.  Pek çok kitapta kahramanlar saf beyaz ruhlu olarak tasvir edilir. Yalan söylemezler , kötü şey yapmak akıllarına bile gelmez. Kvothe burada diğerlerinden ayrılıyor gerekirse yalan söylüyor bize mantıklı gelen şekilde davranıyor. Şu an okuduğum kitapta baş kahramanlar kimsenin bulamayacağı bir yerde büyük bir hazine buluyorlar. Anlamsız bir nedenden dolayı hazineden hiçbir şey almadan gidiyorlar. Burayı okuduğumda resmen kitaptan soğudum. İçimden eğer Kvothe burda olsaydı cebine birkaç altın atmadan çıkmazdı dedim. Çünkü Kvothe bizim gibi düşünüyor. Bizden biri gibi. Olağanüstü zekasını da çok iyi kullanıyor.

Teorilere burada görmediğim bir şeyi daha eklemek istiyorum,
Spoiler: Göster
 okuduğum bir yerde Elodin’in Ulu Taborlin olabileceğiyle ilgili yazı vardı. Elodin’le Taborlin’in isimleri çok benziyor aynen Kvothe’yle Kote gibi. Ayrıca Elodin Kvothe’nin bir arkadaşının isim değiştirmesine aşırı bir tepki göstermişti.

Bu arada Denna’nın pek sevilmediğini fark ettim. Şöyle adam akıllı düşününce hak da vermiyor değilim okurlara ama yazar beni öyle etkiledi ki ister istemez ben de Kvothe’yle birlikte aşık oldum ona. İnsan kızamıyor işte …

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #346 : 11 Kasım 2014, 17:42:55 »

Seriyi en çok beğenmemizin nedenlerinden birinin Kvothe’nin karakteri olduğunu düşünüyorum.  Pek çok kitapta kahramanlar saf beyaz ruhlu olarak tasvir edilir. Yalan söylemezler , kötü şey yapmak akıllarına bile gelmez. Kvothe burada diğerlerinden ayrılıyor gerekirse yalan söylüyor bize mantıklı gelen şekilde davranıyor. Şu an okuduğum kitapta baş kahramanlar kimsenin bulamayacağı bir yerde büyük bir hazine buluyorlar. Anlamsız bir nedenden dolayı hazineden hiçbir şey almadan gidiyorlar. Burayı okuduğumda resmen kitaptan soğudum. İçimden eğer Kvothe burda olsaydı cebine birkaç altın atmadan çıkmazdı dedim. Çünkü Kvothe bizim gibi düşünüyor. Bizden biri gibi. Olağanüstü zekasını da çok iyi kullanıyor.

Teorilere burada görmediğim bir şeyi daha eklemek istiyorum,
 okuduğum bir yerde Elodin’in Ulu Taborlin olabileceğiyle ilgili yazı vardı. Elodin’le Taborlin’in isimleri çok benziyor aynen Kvothe’yle Kote gibi. Ayrıca Elodin Kvothe’nin bir arkadaşının isim değiştirmesine aşırı bir tepki göstermişti.

Bu arada Denna’nın pek sevilmediğini fark ettim. Şöyle adam akıllı düşününce hak da vermiyor değilim okurlara ama yazar beni öyle etkiledi ki ister istemez ben de Kvothe’yle birlikte aşık oldum ona. İnsan kızamıyor işte …

İlk kısmına kesinlikle katılıyorum. Zaten o saf ve temiz kahraman figürü pek de iyi bir ana karakter olmuyor artık. Yemiyor yani okur bunları, farklı şeyler arıyor.

O teoriyle ilgili pek bir yorum yapamayacağım galiba. Olabilir, ama Elodin epey genç ve daha genç olduğu zamanlardan bahsediyordu birileri yanlış hatırlamıyorsam. Fakat mümkün sanırım.

Denna'ya ise benim de epey uyuz olduğum oldu, ama öyle nefret ediyorum falan diyemem. :P
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Sumsum

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
    • Twitter
« Yanıtla #347 : 21 Aralık 2014, 22:39:45 »
Bilge Adamın Korkusu'nu daha bugün bitirdim. Kitabın kalınlığıyla okuma hızım ters orantılıydı. Yalnız son kitabın bundan daha kalın olması lazım gibi geliyor bana. Hele de Kvothe'ın şimdiki haliyle de ilgili bir şeyler anlatılacaksa.

Şimdi düşüncelerimi yazayım:

Üzerinde düşündükten ve internetten de okudukça aklımda oluşanları yazmak istiyorum.

Kutunun içinde Kvothe'un adı olabilir. Yani Kote diye kendi adını değiştirdiğini biliyoruz. Sonradan adını tekrar istiyor olabilir. Ay'ın adı da olabilir gerçi.

Taş Kapı'nın geçtiği yerler;
1.Üniversite kütüphanesindeki taş kapıdan bahsediliyor. Kapıda 'Vorfelen Rhinata Morie.' yazıyordu.
2.Skarpi'nin hikayesinde düşman yenilemedi ancak taş bir kapının arkasına hapsedildi diyordu.
3.Sheyn'in hikayesinde de düşmanın taş kapının arkasına hapsedildiğinden bahsediliyordu.
4.Elodin'in akıl hastanesindeki odasının kapısı taştandı.
5.Felurian'ın hikayesindeki düşmanda taş kapının arkasına kapatılmıştı ve Felurian düşmanın adını söylemiyordu.
Bunlarda bahsedilen kapının arkasındaki şey hep aynı şey büyük ihtimalle ve kapı neden üniversitede onu bilmiyorum.

Kvothe'un  "İlk sevgilim bana Dulator derdi, çünkü telaffuzu hoşuna giderdi." demesi. Burada ilk sevgilim dediği tam olarak kim onu düşünüyorum.

Auri hakkında da başka bir şeyler çıkacak diye bekliyorum.

Ayrıca nedense Denna'ya bende bir türlü ısınamadım. Kvothe ile sürekli alakasız yerlerde karşılaşması pek normal gelmedi bana. Denna'nın hamisine gelince Trebon kasabasındaki davranışından dolayı Chandrialılardan çok Amyrlerden biri olabilir diye düşünüyorum.

Arşivdeki kapının üstünde 'Vorfelen Rhinata Morie.' yazıyordu. Sheyn, Chandrialılar hakkındaki hikayesinde Chandrialılardan Rhinta diye bahsediyordu. Üstelik Kote'un Yoltaşı hanına gelen deri dansçısı (asker) da "Arıyorum..." ve "Te Rhintae" diyordu. Rhintae,Rhinta ve Rhinata benzer kelimeler. Bunlar kötüler yani düşman olarak bahsedilen şeyler o zaman. Ama Kvothe handa Bast'a asker büyük ihtimalle beni arıyordur dedi. Ama "Chandrialılar beni arıyor" da dedi. Kvothe da kötü şeyler yaptı zaten kendi de diyor ama nefret ettiği şeye dönüşmemiştir herhalde.

Yazdığım Rhinta meselesiyle ilgili olarak şu arkadaşın yorumuna denk geldim.

Tekrar baktım kitaba Kote kitapta uyuyor çok defa. Neden uyumadığı düşünülmüş acaba?

internette gezerken bir yoruma denk geldim

bazı arkadaşlar Kvothe'nin 8. Chandrianlı olduğunu oluduğuna dair bir teori üretmişler sanırım.

Bu teoriyide Kvothenin uyumamasına, melekle savaşmasına (tarihçi kitapta söylüyordu) bağlıyorlar.
Her Chandrianın bi yeteneği var bildiğiniz gibi (mavi ateş,demirin paslanması...) Kvotheninkininde 3 kısımlı sessizlik olduğunu idda ediyorlar. Bana çok uzak bi ihtimal gibi geldi ama patrick ters köşeye yatırabilir diye düşünüyorum.

merak eden arkadaşlar için:
[spoiler]I'm behind this, I came up with it on my 3rd re-read.
Additional info on it:
 1) Every Chandrian has their sign. Kvothe's sign might be, as you say, the silence that permeates everything that surrounds him. There's speculation that each Chandrian's sign is more of a curse for that person than the people around them--in Kvothe's case, silence is the most torturous thing, because there is no music in silence.

2) We don't know much about the Chandrian, but if we can trust Skarpi's story about Lanre, we know that something happened to him when he tried and failed to raise Lyra. Skarpi said that Lanre was different--Selitos indicates that Lanre couldn't die, or at least he wouldn't stay dead. There also comes the implication that it's the "door of death" that is closed to him. If we expand on this, and say that, to the Chandrian, all of the doors to escape madness are permanently shut, we have more evidence for Kvothe being Chandrian--you see, we never, ever see Kvothe sleeping. We see him lying in bed staring at the ceiling once, when everyone else is asleep, but we never actually see him asleep. I think that we can assume that the door of sleep is closed to Kvothe. This would imply that the doors of death, madness, sleep, and forgetting are closed to both Kvothe and the other Chandrian.

3) The fact that Kvothe is "waiting to die" lines up with the above. If the door of death is closed to him, perhaps he wants to go through it to escape some immense pain that has befallen him. Perhaps he lost Denna, or by some sequence of events was forced to kill Sim, I don't know. But something traumatic has happened to him, and that may have led to him "giving up" some part of himself in order to get another person back--something that at least Lanre has done (which likely turned him into a Chandrian in the first place).
As an additional point, let us consider Haliax and the other Chandrian's end-game. Based on the above, which to be fair is based on a lot of conjecture (albeit conjecture that I firmly believe to be true), I submit that the goal of the Chandrian is to end the world, and with it their lives. Lanre, finding that he cannot be killed, even by Selitos, decided to end the world, because if there is no world, then there is no Lanre. Kvothe might not agree with the rest of the Chandrian in this goal--hence the reason that he isn't out and about plotting with the rest of the Chandrian. However, he cannot escape who or what he now is

Alıntı

[/spoiler]

İlginç geldi sizlede paylaşayım dedim  ;D

Son olarak kitaptan aklıma gelen ve beni güldüren bir iki yer:
Kvothe'un Vashet'i öğretmeni olmaya ikna ettikten sonra "Bu daha ne ki bir keresinde kendimi damdan atmıştım." demesi.
Elodin ile çıplak bir şekilde arşivin çatısında kalmaları. :D

I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #348 : 25 Aralık 2014, 02:27:28 »
Az önce şöyle bir şeye denk geldim. Christopher Paolini ve Patrick Rothfuss arasındaki bir... sohbet? Ben zevk aldım dinlemekten, ama ben Pat'in olduğu aşağı yukarı her şeyden zevk aldığım için kesin bir şey söyleyemem tabii. :D Bilgi açısından önemli bir iki şey var denebilir. Bir tanesi son kitabı yayınlanacak hale getirmek için (yayınlanması için değil) en azından bir yıla daha ihtiyaç duyduğu. Röportajın kasımda yapıldığını düşünürsek kitabı 2016'ya beklemek mantıklı olur diye düşünüyorum. İkincisi de kitabın 2. kitaptan daha uzun olmayacağını, hatta muhtemelen biraz daha kısa olacağını söylemiş, ki bu beni epey şaşırttı. Umuyorum bu bir şekilde devam edeceğinin göstergesi falandır. Elbette her şeyi hakkıyla anlatacağına inanıyorum, ama yine de şaşırdım yani. 3000 sayfa falan yazsa da okusak diyordum herkes gibi. :D

Her neyse, ilgileneceğinizi düşündüğüm için paylaşmadan edemedim. (:
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #349 : 19 Şubat 2015, 13:19:56 »
"Rüzgarın Adı" nı yeni bitirdim. Öncelikle şunu belirteyim, kitap övgüleri gerçekten hak ediyor.
Sevgili okurların yorumları ve Fırtınakıran' ın yazılarını okuduktan sonra kitabı edinmeye karar verdim (her birisine teşekkür ederim). İyi de yapmışım :)
Benim eserde en çok hoşuma giden yazarın Kvothe' nin duygularını, yaşadığı olayları neredeyse tümüyle okucuya aktarmasıydı. Üslubu çok akıcı. Hatta Eolian' da Kvothe' nin lavta çalışını bile hissediyor insan.
İlk başları biraz sıkıcıydı. "Hani ne zaman başlıcak, nerde kaldı Kvothe" derken, öyle bir başladı ki, sarıp-sarmaladı beni.
Çeviri kusursuz değildi, bazı tasvirler çoğu kez tekrarlanmış. Belki eşdeğer bir kelime olmadığından, tabii bilemicem (türkçe' yi çok iyi de bilmem). Bir-kaç harf yalnışı dışında hatanın  olmaması sevindirdi beni, özen gösterildiği belli oluyor.
Neyse amma konuştum :D İkinci kitaba başlayayım artık.

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #350 : 19 Şubat 2015, 13:24:11 »
3.kitap çıksında öyle okusam diyorum ama yorumları gördükcede içim içime sığmaz oluyor

Çevrimdışı hariseldon

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #351 : 19 Şubat 2015, 14:34:17 »
2 kitabı 1 hafta içinde bitirmiş biri olarak tavsiyem kesinlikle seri tamamlanınca başla yoksa benim gibi hergün bir kere Rothfuss'un twitter'na girmek zorunda kalırsın!Yok eğer dayanamıyorum başlıyacağım diyorsan ilk 100 sayfa biraz durağan olacak sonrası 3-4 günde 1700 sayfa okumanın verdiği göz ağrısı ve dediğim gibi Rothfuss'un stalkerı olmak.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Yeni Nightwish Albümünde Kralkatili Süprizi
« Yanıtla #352 : 18 Mart 2015, 11:15:08 »

Patrick Rothfuss’un 35’ten fazla dile çevrilen serisi Kralkatili Güncesi, şimdi de ünlü Fin senfonik metal grubu Nightwish’e esin kaynağı oldu. Yeni albümlerinde bir şarkıyı ona ayırarak Rothfuss’u kalbinden vurdular.

...

Şarkı detayı, albüm çıkış tarihi ve Rothfuss'un yorumu haberimizde saklı.

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #353 : 05 Nisan 2015, 11:34:20 »
arkadaşlar, buz ve ateşin şarkısı, zaman çarkı, yüzüklerin efendisi gibi serilerin ardından bu tatlarda bişeyler arıyorum(özellikle zaman çarkı). Kral katili güncesi, bu eserlere yakın mı tarz olarak. Olay örgüsü heyecanlı mı, aksiyonu yüksek mi yoksa dingin bir dili mi var. Şimdi acaba ne olacak duygusunu yaşatıyor mu? Ya kara kuleye ya buna başlayacağım. var mı tavsiyeniz?
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #354 : 05 Nisan 2015, 17:39:06 »
Dediklerinize benzer mi bilemiyorum, bence bu saydıklarınızın hiçbiri birbirine benzemiyor. Çok güzeldir ama. Kara Kule mi Kralkatili mi derseniz Kralkatili diyeceğim, ama Kara Kule'yi de okuyun elbette.

#hayır

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #355 : 05 Nisan 2015, 18:29:45 »
@rıhtım
Saydığınız kitaplar ile hem kkg hem de kara kule pek uyuşan kitaplar değiller. Fantastik edebiyat da kendi içinde dallara ayrılıyor. Eğer onlar gibi arıyorsan şu saydıklarıma bir gözatmanda fayda var.
Gedik Savaşları
Ejderha Mızrağı
Ölüm Kapısı
Miras
Ejder Gemileri
Unutulmuş Diyarlar

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #356 : 05 Nisan 2015, 22:17:16 »
haklısınız, bu kitaplar elbette aynı tarz değil.(lotr ve wot yakın) benim demek istediğim kkg bunlardan herhangi birine tarz olarak yakın mı anlamındaydı. Ama anladığım kadarıyla farklı. Bir de ana karakter ilk kitapta çocukmuş galiba, o kafamı karıştırmıştı. Yani 12-18 yaş arasına daha çok hitap eden kitaplardansa veya fantastik edebiyata giriş tadındaysa bulaşmayayım diye.  ama öyle bi durum yok sanırım..
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #357 : 05 Nisan 2015, 23:05:35 »
Hayır öyle bir durum yok KKG çocuk kitabı filan değil :)

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #358 : 06 Nisan 2015, 09:34:26 »
o zaman, hazır %50 indirim varken bu aralar, iki kitabıda edinip başlıyorum bu seriye.  Son kitapta çıkar umarım yakında. Serinin yan kitabı falan var mı? Almışken tamamını alayım.. :)

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #359 : 06 Nisan 2015, 09:58:38 »
o zaman, hazır %50 indirim varken bu aralar, iki kitabıda edinip başlıyorum bu seriye.  Son kitapta çıkar umarım yakında. Serinin yan kitabı falan var mı? Almışken tamamını alayım.. :)

TÜYAP sürecinde raflarda olacak bir yan kitap var, evet. Çıkmasına az kaldı diye biliyorum.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.