Kayıt Ol

Gökdelen - J.G. Ballard

Çevrimdışı Fırtınakıran

 • *
 • 8351
 • Rom: 1
 • Unique Ravenclaw
  • Profili Görüntüle
Gökdelen - J.G. Ballard
« : 09 Ağustos 2013, 21:24:13 »


Alıntı
Her şeyin kontrol altında olmasının değişmez kural olduğu modern dünyada, kontrol mekanizması bozulursa birden, modern insandan geriye ne kalır?

Dış dünyadan izole, sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını dışarı çıkmadan giderebilecekleri bir sisteme sahip, upuzun gökdelenlerden oluşan dev bir site dışarıdan nasıl görünür? Gazete ve televizyonlardaki lüks site reklamları gibi mi? Güvenli? Sıcak? Zengin? Huzurlu?

"Gökdelen"in hikâyesi tam da böyle bir dünyada başlıyor. Gökdelen sakinlerinin kalplerine yayılan küçük nefret tohumları, "üst, orta ve alt kattakiler" arasında giderek vahşileşen akıl almaz derecede şiddetli bir savaşa dönüşüyor. Kaosun merkezinde ise sitenin kalbi olan tüketim katedrali, dev bir alışveriş merkezi yer alıyor.

Sonrası Ballard'ın ağzından anlatılan bir modernizm masalı. Ve tüm modernizm masalları gibi, sonu iyi bitmiyor. Ballard'ın çizdiği distopik dünya korkutucu, şiddet dolu ama gerçek: Erk, yetki ve sahip olma arayışıyla, bu arayışın getirdiği kırgınlık ve kızgınlıklarla harmanlanmış bir tüketim kültürünün patlaması...


Kişisel yorumum:


Ballard'ı tanıyor musunuz? Sizi bilmem ama Yosun Abla (kahlan amnell) bu yazara dikaktimi çekene kadar kendisinden bihaberdim. Meğer ne çok şey kaçırmışım...

Ballard, modern bilimkurgunun en önemli isimlerinden olmakla birlikte, modern hayata dair öyle giydirmelerde bulunuyor ki onunla boy ölçüşebilecek yazar sayısı bir hayli azdır. Chuck Palahniuk geliyor hemen aklıma, ama daha fazlası değil.

Yazarın okuduğum bu ilk kitabı için uzun uzun yorum yapmayacağım. Her birinin gelir düzeyi onları rahatlıkla "zengin" kesime sokan bir gökdelen dolusu insanın hikayesi bu. 168 sayfalık bir kitapta, bu lüks kesimin bir apartman içinde nasıl 3 sınıfa (düşük-orta-yüksek) ayrıldığını ve bu sınıflaşmanın nasıl bir sonuç doğuracağına dair ürkünç bir kurgu sizleri bekliyor. Olaylar bir yerden sonra öyle bir hale geliyor ki yüzünüzü buruşturmadan edemiyorsunuz. Hele ki 120'lerden sonra kopan kurguda gerçekleşenlere ad vermek çok güç.

Gökdelen, modern hayatın ağzına ağzına vuran bir kitap. Daha da başka bir şey diyemiyorum.

Okuyun ^^.


Not: Çeviriyi Dost Körpe yapmış. Çok da tatlı olmuş.

Çevrimdışı Bozhermes

 • **
 • 94
 • Rom: 0
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gökdelen - J.G. Ballard
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2015, 18:51:17 »
Okudum. Modern hayatın ağzına afilli bir yumruk atılmış evet. Modern bir distopya da diyebiliriz. Açlıktan cins köpek yiyen adam, pislikten kokudan geçilmeyen bir bina. Çürüyen ve iğrenç kokan, aşağı atılmış ceset.... Okuyun.

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Ynt: Gökdelen - J.G. Ballard
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2015, 18:51:17 »