Kayıt Ol

Genel Oyun Tartışmaları

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Genel Oyun Tartışmaları
« Yanıtla #30 : 25 Mayıs 2012, 20:15:15 »
Bu forumu çok yakinen ilgilendiren bir haber okudum.
X360 'ı olan var mı bilmiyorum ama bu forumda olup bu yazıyı okuduktan sonra gücü yetip de X360 almayacak adam sanmıyorum ki olsun.
X360 sahibi olarak ben heyecanlandım. Yayınlanan resimler oldukça ümit verici. Ayrıca senaryoya sadık kalınması da çok iyi bir haber.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 25 Mayıs 2012, 21:21:24 »
Bir manası yok, Kinect inanılmaz derecede işlevsiz bir alet çünkü.
#rekt

Çevrimdışı estarriol

• **
  • 163
  • Rom: 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 26 Mayıs 2012, 15:38:15 »
Bu forumu çok yakinen ilgilendiren bir haber okudum.
X360 'ı olan var mı bilmiyorum ama bu forumda olup bu yazıyı okuduktan sonra gücü yetip de X360 almayacak adam sanmıyorum ki olsun.
X360 sahibi olarak ben heyecanlandım. Yayınlanan resimler oldukça ümit verici. Ayrıca senaryoya sadık kalınması da çok iyi bir haber.

Kusad'a bu konuda katılmadan edemedim. Bir süredir Kinect üzerine çalışan biri olarak belirtmek isterim ki, bilgisayar/konsol oyunlarına ilgi duyan herkesi yakından ilgilendirebilecek bir konu bu. XBOX sahiplerinin yanında, Şubat 2012 den bu yana Türkiye de piyasaya giren Kinect for Windows' u da bir umut olarak görüyorum açıkçası, oyun konsollarındaki gelişmelere bir ek olması açısından.

Teknik bilgi için ;
Spoiler: Göster

Bilindiği gibi Nintendo Wii'nin ve Sony PS'ın hareket sensörlerini piyasaya sürmelerinin ardından bu alanda şirketler arasında büyük bir yarış başlamıştı. Özellikle konsol oyunlarına bir miktar çekinceyle yaklaşan ama vücut interaksiyonu fikrini ilginç bulan hedef kitle için büyük bir atılım haline gelen bu cihazlara, Microsoft'un cevabı beklenildiğinden biraz geç geldi aslında.

Ama MS tarafından piyasaya sürülen aletin hayli farklı bir konseptten yola çıktığını belirtmek gerekir. Zira Sony ve Nintendo'nun Jest Tanımlama için üretmiş olduğu kumandaların aksine Kinect, kullanıcının hiçbir tuşa basmasını yahut elinde hiçbir cihaz taşımasını öngörmüyor. Bunun yerine televizyonunuzun altına bırakmış olduğunuz, üzerinde üç tane kamera barındıran bir izleyici, ihtiyacınızı sizi hiçbir sıkıntıya sokmadan karşılamaktadır. Şekildeki cihazın görünümü yeterli bir fikir verecektir.
[spoiler]

[/spoiler]

Cihazın işlevlerine gelelim sonra.
 Öncelikle basit fikirlerin Kinect kullanımında nasıl devrim niteliğinde ilerlemelere sebep olduğunu göstermek için Kinect için yazılmış bir paint uygulamasını göstermek isterim sizlere. Kendim bu uygulamayı kullandım ve bayağı randıman aldım. Algılama hassasiyeti dahi beklentilerin üstünde hakikaten.

http://www.youtube.com/watch?v=gS_pE-mmpYo

Bunun dışında ilgi çekici bir diğer uygulama örneği olarak Fitnect verilebilir. Elbiseleri giymeden denemek Kinectle mümkün kılınıyor bu yazılım sayesinde.

http://www.youtube.com/watch?v=1jbvnk1T4vQ

"Peki ya oyunlar?" diyenler için, merak konusu olan Kinect oyunlarından haber verelim bir de.

Bir kere ilk olarak benim en beğendiklerimden olan Star Wars gelsin.
http://www.youtube.com/watch?v=GIiN0Tdzgsc

Sonra şimdiye dek gördüğüm oyunlar arasında en çok beğendiğim Gunstrider var tabi bir de.
http://www.youtube.com/watch?v=51vj5Duk44A

Oynanıştaki çeşitliliğe örnek teşkil etmesi açısından bir de FPS linki verelim.
http://www.youtube.com/watch?v=HRKQpffQeI4

Bunların dışında, Kinect ile Sony Playstation Move' un karşılaştırması için :
http://www.youtube.com/watch?v=ruHLfQjWDa8&feature=fvwrel

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 26 Mayıs 2012, 15:58:55 »
Evet, Kinect Star Wars 'un beğenmeyen tek kişi olma özelliğimi ısrarla koruyorum.

Ama Kinect for Windows olayından haberim yoktu. Ben şahsen bilgisayarda oynamayı tercih ederim. Nedenini bilmiyorum, tercih ederim.

Bir de Alan Wake seven var mı?

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 26 Mayıs 2012, 17:12:43 »
Evet, Kinect Star Wars 'un beğenmeyen tek kişi olma özelliğimi ısrarla koruyorum.

Hayır tam tersi. Oyun dünyasıyla üç aşağı beş yukarı ilgili olup da, "are you fucking kidding me?" moduna girmeyen bir insan yok. Ha beğenen birisi varsa eğer o oyunu cidden... Ne diyebilirim, oyun kültürü sıfır demek ki.

Kinect ile alakalı güzel güzel videolar koymak isterdim ama maalesef yok. Ancak dünyanın en işlevsiz aleti olma yolunda hızla ilerliyor çünkü. :/

He örnek isterseniz, götümden konuşmadığımı elli edeyim diye, sadece oturup hareket etmeksizin bitirebileceğiniz oyunlar var ehuehuehu. O kadar çok düzeltiyor ki bazı oyunlar kendini, hareket etmenize gerek kalmıyor. SW Kinectte de maymun gibi atlayıp zıplayınca bile oyun kendi kendine ilerliyor? Ayrıca algılama sorunu yaşıyor bazen hareket etseniz de o kadar düzeltiyor ki hareketini algılamıyor ajskdgas.

O yüzden, zorlamasın kimse, iş başında çok gördüm aleti deli gibi eğleniyorum oynamaya çalışan insanları görünce.
#rekt

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 26 Mayıs 2012, 17:53:55 »
Ama gel gör ki KSW deli gibi satıyor. Beğenilmese bu kadar satmasına imkan yok.

Ayrıca Alan Wake’s American Nightmare satışa sunuldu. Herkes bilir heralde bu oyunu, korku türünün efsaneleri arasına girmiştir. Hele ki bu forumda oynayanlar dahi boldur. Serinin ilk oyunu milyonlarca satış yapmıştı. Ve bu oyun da bir çok saygın siteden 7/10-9/10 arası puanlar aldı.
Alan Wake’s American Nightmare PC versiyonu için bir yarışma var. Bu forumdakiler yarışmanın tarzına pek yabancı değil. Bu sitedeki "Resim Hangi Oyundan?" konusunun çoktan seçmeli hali yalnızca. Yarışmaya katılmak ve daha ayrıntılı bilgi için tıklayabilirsiniz.

Not: Evet, sitede editörüm ama cidden reklam amaçlı yaptığım bir şey değil, sitenin belki vardır ama yarışmanın reklama kesinlikle ihtiyacı yok. Korku diyince aklıma bu site geldi. İstenmezse kaldırabilirim.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 26 Mayıs 2012, 18:47:36 »
Ama gel gör ki KSW deli gibi satıyor. Beğenilmese bu kadar satmasına imkan yok.

Hayır var. Star Wars oyunları ne kadar beğenilmese beğenilmesin satılıyor. Bkz Unleashed 1-2. SW gibi büyük bir franchise'a sahip olmanın avantajı bu. Oyununu alacak 1-2 milyon salağı illa bulabiliyorsun.
#rekt

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 01 Haziran 2012, 09:32:46 »
CD Projekt Red, Cyberpunk adlı bir oyun yapacağını açıklamış. Oyunun nasıl bir şey olacağı adından net bir şekilde anlaşılabiliyor göründüğü üzere. Oyunun Mike Pondsmith'in 1988 yılında çıkan Cyberpunk adlı RPG sistemini temel aldığı, yine içerik olarak yetişkinlere hitap edeceği ve çizgisel olmayan (peynir!) bir hikayeye sahip olacağı belirtilmiş. Bla bla bla...

http://www.ign.com/articles/2012/05/30/cd-projekt-red-announces-cyberpunk

Bir de nerede okudum hatırlayamıyorum, The Witcher 3 ve bu oyunun yapımının aynı anda devam edeceği söyleniyordu.

Neyse, heyecanla bekliyorum.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #38 : 01 Haziran 2012, 10:30:48 »
Vay! İşte bu hiç beklemediğim bir haberdi. Cyberpunk temalı eserlere hep bir sevgi bağım olmuştur zaten. Eh, CdProjekt'in RPG temalı oyunlardaki başarısı da Witcher'dan belli zaten. Sanırım ben bu oyunu çok seveceğim :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 01 Haziran 2012, 12:40:33 »
Bugün burayı fazla işgal ediyorum; ama şu bundle da kaçmaz arkadaş. Humble Indie Bundle'ın en sağlam paketlerinden biri olmuş. Görünce gözlerim yaşardı diyebilirim. :P

http://www.humblebundle.com/#contribute

İçerik:
Bastion (Ortalama değeri verdiğinizde alabiliyorsunuz.)
Amnesia: The Dark Descent
Psychonauts
Limbo
Superbrothers: Sword & Sworcery EP
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 01 Haziran 2012, 20:18:11 »
LotR 'a yeni oyun çıkıyor ve ben bu durumdan yine memnun değilim. Trailer

3 sorum var:
1- Gimli 'nin elindeki balta nedir öyle, Thor 'un baltasını mı çalmış?
2- Gandalfın sakalları neden siyah Hobbit 'de beyazdı yanlış hatırlamıyorsam?
3- O en son çıkan ve alev kusan harbiden Sauron mu?

Lütfen teker teker cevaplayın. :D

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 02 Haziran 2012, 02:52:17 »
LotR 'a yeni oyun çıkıyor ve ben bu durumdan yine memnun değilim. Trailer

3 sorum var:
1- Gimli 'nin elindeki balta nedir öyle, Thor 'un baltasını mı çalmış?
2- Gandalfın sakalları neden siyah Hobbit 'de beyazdı yanlış hatırlamıyorsam?
3- O en son çıkan ve alev kusan harbiden Sauron mu?

Lütfen teker teker cevaplayın. :D

1. Merchant'tan almıştır.
2. Siyaha boyatmıştır.
3. Sauron'dur.

Dota tarzı bir oyunun böyle Orta Dünya'nın evrensel özelliklerine birebir uymasını beklemiyordum açıkçası. Bu bünye Conquest'i, War in the North'u, BFME II'nin Angmar'ını falan gördü. Bu nedenle evrensel şeylere artık çok takılmıyorum, yoksa oyunu oynamaktan çok bunu böyle yapmışlar, bunu eklememişler, neden bu böyle diyerek harcıyorum zamanımı ve oyundan soğuyorum. Oyun mekanik olarak güzelse, ki dota tarzı bir oyundan hikaye, senaryo falan beklemek biraz abes olur bu nedenle direkt mekanikler diyorum, diğer ayrıntılara çok takılmamanızı tavsiye ederim. Ha ben istemez miydim her oyun, film falan birebir uygun olsun kitaba; tabii ki isterdim.

Bir trailer üzerinden hemen eleştirmeye başlamayalım yahu, belli mi olur oyun belki de güzel çıkar :D.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 02 Haziran 2012, 14:33:01 »
En azından Gimlinin elinden baltayı alsınlar, yakışmıyor. :D

Çevrimdışı Eco

• **
  • 143
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 02 Haziran 2012, 15:06:10 »
Gimli'nin elindeki balta değil çekiç. Thor'un da baltası yok çekici var.

Rabbul samae, fecal rajae
Fe aynaha aral hayati
Ati elaica men hazal caouni
Arjouca rabbi, labbi nadae

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 28 Eylül 2012, 20:20:00 »
Devil May Cry 4 nasıl bir oyundur? Sadece iki zorluk seviyesi mi var, yoksa ben mi bulamıyorum? Devil Hunter modunda oynuyor olmama rağmen oyun aşırı kolay. Devil May Cry 3'ün normal modunda kan ter içinde bölüm geçerken (ya da geçemezken) 4'te her yerden yeşil orb, vital star falan çıkıyor. 3'ten sonra kendimi aşağılanmış hissetmeye başladım açıkçası.

Bilmiyorum ya. 5.oyundaki rezilliğe hiç değinmeyeceğim de, 3'te bitirmeliydiler bu seriyi. Hala daha en güzeli ve en zoru 3 benim için. Nerede Dante, nerede Vergil, nerede o İlahi Komedya göndermeleri...

Azıcık alakasız ve 4'ü oynamayanlar için spoiler:

Nero ve Vergil için şöyle bir teori gördüm,

"While he is not mentioned by name, Dante refers to the Yamato as "[his] brother's". Finally, Agnus said the Bianco Angelo enemies are created from the fragments of the "Dark Angel". It is also highly hinted that Vergil is Nero's father. "

Aklımın ucundan bile geçmezdi. Ama düşününce olabilirliği var gibi. Ha, Vergil gibi adamın Nero gibi oğlu... Orası pek uymuyor.