Kayıt Ol

FABİSAD

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
FABİSAD
« : 22 Şubat 2012, 23:04:46 »

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği FABİSAD kuruldu.

Fantastik, bilimkurgu ve korku türleri ülkemizde uzun bir süre yalnızca belli bir kesimin ilgisini çeken alt türler olarak görüldü. Ancak bu türlere ait eserleri ısrarla yayımlayan yayınevlerinin, bu türler hakkında dergiler, fanzinler, kitaplar ve ulusal medyada yazılar üreten bir avuç insanın çabaları hiç tükenmedi. Bu çabalar meyvelerini 90'ların ardından gözle görülür bir şekilde vermeye başladı. Yerli fantastik kültürü, ses getiren kitaplar, filmler ve çizgi romanlar üreterek her kesimden sanatseverin ilgisini uyandırdı ve uyandırmaya devam ediyor.

Ülkemizde bugüne kadar fantastik, bilimkurgu ve korku türleriyle ilgili emek harcayanların bir araya gelmesi çok sınırlı bir seviyede gerçekleşmiş ya da hiç gerçekleşmemişti. Yazar, çizer, çevirmen, editör, sinemacı, senarist ve oyun yapımcısı olarak farklı dallarda üretim yapan ama beğenileri, amaçları, en önemlisi de hayalleri benzer bir çizgide olan bu insanları buluşturacak bir oluşumun eksikliği hep hissedildi. İşte, Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği ya da kısa adıyla FABİSAD temel olarak bu amaçla kuruldu. FABİSAD, fantastik, bilimkurgu ve korku dallarında eser verenleri ve bu eserlerin üretiminde faal olarak çalışanları bir araya getirmeyi; bu türlere ait yapıtların tanıtımına destek olmayı, fantazya ve bilimkurgu kültürünü yaygınlaştırarak ülkemizde hayal gücü ve yaratıcılığın gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Giovanni Scognamillo, Sevin Okyay, Kenan Yarar, Hasan Çolakoğlu, Sadık Yemni gibi alanında usta isimlerin dahil olduğu FABİSAD fantastik, bilimkurgu ve korku türlerinin yaygınlaşması, bu konularda üretim yapmak isteyenlere fırsatlar sağlanması ve üretilen eserlerin daha çok kişiye ulaşması için başta paneller, ödüller, yarışmalar, festivaller olmak üzere çeşitli faaliyetlere başlayacak.

Edebiyattan çizgiromana, ilüstrasyondan sinemaya ve medyaya çeşitli mecralardan otuzu aşkın değerli isim ile yola çıkan Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği'nin ilk yönetim kurulu, alfabetik sırayla şu isimlerden oluştu:

Alıntı
Altay Öktem
Barış Müstecaplıoğlu
Doğu Yücel
Erbuğ Kaya
Hamit Çağlar Özdağ
Kayra Küpçü
Yiğit Değer Bengi

FABİSAD ve üyeleri hakkında detaylı bilgiyi http://www.fabisad.com sitesinden edinebilirsiniz. Ayrıca sitemiz kurucu ve genel yayın editörü Hakan Tunç'un da üyesi olduğu derneğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Hayal kurmak özgürleştirir!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
FABİSAD’dan Kuruluş Partisi!
« Yanıtla #1 : 20 Nisan 2012, 20:31:14 »

Geçtiğimiz aylarda resmi olarak kurulan Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği, FABİSAD kuruluş partisi düzenliyor! 28 Nisan 2012’de Taksim, Kemancı’da düzenlenecek olan partiyle birlikte türe gönül vermiş birçok dost, derneğin kuruluşunu kutlayacak. FABİSAD’ın resmi internet sitesinde yayımlanan davetiye yazısıysa şöyle:

Alıntı
Şubat 2012’de kuruluşunu duyurduğumuz Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD), hayal gücüne ve yaratıcılığa değer veren tüm dostlarını bir araya getirmek için 28 Nisan 2012’de bir kuruluş partisi düzenliyor. Bu partide, sanatçı üyelerimizin romandan sinemaya, çizgiromandan akademik araştırmalara, fantastik, bilimkurgu ve korku türlerinde ortaya koydukları tüm eserleri topluca görmek de mümkün olacak. FABİSAD’ın bu türlerde yeni eserleri teşvik etmek amacıyla düzenleyeceği Giovanni Scognamillo (kısaca GİO) ödülleri hakkında ilk duyurumuzu da yine bu partide yapacağız.

Tüm hayal gücü dostlarını birlikte yapabileceğimiz projeleri konuşmak, FABİSAD’ın yapacaklarından haberdar olmak ve en önemlisi hayatın rutinliğinden uzak renkli bir akşamı bizlerle paylaşmak için, detayları ekteki davetiyede belirtilmiş olan kuruluş partimize bekliyoruz.

Sevgilerimizle,

FABİSAD Yönetim Kurulu

http://www.fabisad.com

Etkinlik Yeri: Taksim “Kemancı Etkinlik Saati : 19.30

Sizler de FABİSAD’ın kuruluş partisinde bulunmak istiyorsanız, 28 Nisan Cumartesi günü Kemancı’da olabilirsiniz. Bizler orada olacağız!

Önemli Not: “Kemancı Bar” alkol ruhsatı olan bir yer olduğu için bu seferlik 18 yaşından genç olanlar ne yazıkki içeri alınmayacak.

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ve "FABİSAD" Kuruldu!
« Yanıtla #2 : 20 Nisan 2012, 23:34:52 »
Üye alımı var mı bilmiyorum ama konuyla ilgili bir mesaj attım kendilerine.

Umarım aktif bir topluluk olur.

Buarada kayıprıhtımdan kuruluş partisine gidecek olan arkadaşların sayısı artarsa beraber gidebiliriz belki?

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2012, 10:58:26 »

Buarada kayıprıhtımdan kuruluş partisine gidecek olan arkadaşların sayısı artarsa beraber gidebiliriz belki?
Gönüllü olarak katılabiliyorsun Wisquas . Benimle en kısa sürede iletişime geçmişlerdi.Hayırlısıyla Hazirandan itibaren bende Antalyadan  yardım etmeye çalışacağım...

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2012, 11:28:07 »
Bunu duyduğuma çok sevindim.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Nisan 2012, 11:44:07 »
Partiye katılamayacağım için çook üzülüyorum :( .Ah şu Lys'ye çalışıyor olmasaydık :)

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Nisan 2012, 19:44:05 »
Ben ve arkadaşım 17 yaşındayız. Gelsek giremeyecek miyiz?
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Nisan 2012, 20:11:35 »

Maalesef hayır emuk.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Nisan 2012, 20:04:10 »
. Şanssızsınız. Sizin yaş tutmuyor benimde sınavlar var. Artık bir sonraki buluşmaya diyelim. Hatta yazın Antalya'da bir buluşma ayarlarsak harika olur.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Nisan 2012, 22:04:00 »
İstanbul'da yaşıyorum.Yaşımda tutyor ama katılamayacam çünkü şimdiye kadar Türk fantaztik yazarlar tarafından yazılan Perg Efsaneleri ve Yemin ve Öç'ü okudum sadece.(Utanıyorum evet)

Orada yazarlardan biri ile konuşurken "ee kitabım hakkında ne düşünüyosun" diye başlayan bir soruya aval aval bakmamak için bu sene katılamayacam malesef.Altyapıyı oluşturursam seneye katılırım umarım.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Nisan 2012, 22:07:52 »
Orada yazarlardan biri ile konuşurken "ee kitabım hakkında ne düşünüyosun" diye başlayan bir soruya aval aval bakmamak için bu sene katılamayacam malesef.Altyapıyı oluşturursam seneye katılırım umarım.

Buraya katılacak yazarların büyük kısmıyla yüz yüze tanışma imkanı buldum. İnanın bu soruyu soracak insanlar değiller :). Gerçekten hepsi çok mütevazı insanlar ve karşılarında bir okur görünce bu tarz şeyler sorma eğiliminde değiller. Mesela ben içlerinden Yiğit Değer Bengi ile (kendisinin kitabını okumuş olmama rağmen) uzun uzun Elric Destanı'nı konuşmuştum.

Bu konuda bir çekinceniz olmasın :).

Çevrimdışı Catrouble

• **
  • 267
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Nisan 2012, 22:29:50 »
Ben fazlasıyla gitmek istiyorum ama tek başıma ne yapacağım orasından pek emin değilim. Yinede gideceğim sanırım :)

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Nisan 2012, 13:11:24 »
Ben fazlasıyla gitmek istiyorum ama tek başıma ne yapacağım orasından pek emin değilim. Yinede gideceğim sanırım :)
Bu fırsatı kaçırırsan çok üzülürüm.Bak bizim nedenlerimiz var hadi gidemiyoruz ama senin gitmen lazım. Yoksa yanılyormuyum? Tek başına ne yapacağına gelince git tanış insanlarladostum ya.Bundan güzel fırsatmı olur :)

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 14 Ağustos 2012, 22:36:07 »

Sadece alanında eser vermiş yazar veya çevirmenleri kabul ediyorlar, tabi önce bir araştırma yapıyorlar. Gönüllü olarak mail adreslerine mesaj atmanız gerekiyormuş. Fantazya ve Bilim-Kurgu edebiyatının Türkiye'deki gelişimine çok büyük katkılar sağlayacaklarını düşünüyorum. Barış Müstecaplıoğlu'nun bir yarışma düzenleyeceğini duydum, büyük ihtimal yine bunun Fabisad ile bir bağlantısı bulunmaktadır sanırım.

''Çok yakında harika bir fantastik senaryo yarışmasının ve aynı güzellikte bir fantastik - bilimkurgu öykü yarışmasının duyurusunu yapacağım. Bu alanlarda kalem oynatan, oynatmak isteyen dostlar şimdiden hayallerini kurgulamaya başlasınlar.''
- Barış Müstecaplıoğlu

''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 16 Ağustos 2012, 22:06:36 »
Flood için çok çok üzgünüm fakat bu haberi herkesin görmesi gerek diye düşünüyorum.

FABİSAD, TÜYAP'ta keyifli bir panel ve üye sanatçılarımızın dönüşümlü bulunacağı sabit bir stantla yerini alacak. Giovanni Scognamillo Öykü Ödülleri'ni ise Eylül'de büyük sürprizlerle açıklıyoruz. Son birkaç ay çok yorulduk ama epey iş bitirdik. Umarım ülkemizde hayal gücü ve yaratıcılığın daha çok gündeme gelmesine ufak bir katkımız olur.

FABİSAD
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993