Kayıt Ol

Mini Dosya: “Kadın”ın Ne Olduğunu En İyi Fantazya Bilir

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle

Kadının her şeyden önce insan olduğunun farkına varılsa aslında Dünya Emekçi Kadınlar Günü diye bir güne ihtiyaç bile kalmayacak. Ne mutlu ki bu site çerçevesinde tartıştığımız, bağrımıza bastığımız edebiyat türlerinin yazarları bunu fark edeli yıllar yıllar oldu.

İşte bu da bu savımıza bir kanıt niteliğindeki mini dosyamızdır.

Şöyle başlar dosyamız:

Hep bir alt kültür olarak görülen fantastik ve bilimkurgu, belki de insanlığın en ihtiyacı olan şeydir. Bunu bugün, yani Dünya Kadınlar Günü’nde daha iyi anlıyoruz. Özellikle ülkemizin kadına vermediği değer bu kadar ortadayken; şiddet, tecavüz, sosyal haklardan mahrum bırakılma, çalışıp kendi ayakları üzerinde durmaya engel olma gibi konular böylesine iğrenç biçimde göz önündeyken hem de. Oysa memleketimizde gösterilmeye bu değer, yıllardır bu iki “alt” türde kadınlara hakkıyla teslim ediliyor.

Dosyanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Oldukça sert ama muhteşem bir yazı olmuş Hazal, eline sağlık. :blink :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Çok anlamlı bir dosya konusu olmuş gerçekten. Fantastik ve bilimkurgunun güzel örnekleriyle başlayıp sonlara doğru "gerçek" dünyanın acı gerçeklerini bir tokat gibi vurmuş yüzümüze. Dünya "insan" günümüz kutlu olsun.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Oldukça sert ama muhteşem bir yazı olmuş Hazal, eline sağlık. :blink :)

Teşekkür ederim sevgili Gürkan :). O sertlik benim kafamdakileri olduğu gibi yazmamdan kaynaklandı. Ama böyle yapmasaydım da yeterince samimi olmayacaktı sanırım. Sen de yadırgamamışsın, ne hoş. Beğenmene sevindim :).

Çok anlamlı bir dosya konusu olmuş gerçekten. Fantastik ve bilimkurgunun güzel örnekleriyle başlayıp sonlara doğru "gerçek" dünyanın acı gerçeklerini bir tokat gibi vurmuş yüzümüze. Dünya "insan" günümüz kutlu olsun.

Abi ne güzel ince dokundurmuşsun öyle. Bu mini dosyamızın anlamını son cümlenle vurgulaman ne güzel olmuş. Teşekkürler :).

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
Kadınlar gününüz kutlu olsun :)
Çok anlamlı bir dosya konusu gerçekten.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Çok teşekkürler :).

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Evet, sert bir yazı olmuş özellikle sonu itibarıyla ama olması gereken de buydu zaten. Başarılı. Ellerine sağlık abla.

Ve forumumuzun güzide kadınlarının bu özel gününü kutlarım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Çok teşekkür ederim Doğukancım. Sizler gibi değerli arkadaşlarımla aynı duyguları paylaşıyor olmak bu anlamlı günde daha da güzel.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Seni hiç kadın olarak düşünmemiştim, bu yazı da tam anlamıyla bunu ifade ediyor: Erkek gibi değil, insan gibi masaya yumruğunu vurmak.

Anlamsız bakış açıları ve insan denemeyecekler yüzünden cinsiyet ayrımı yaşanan bir dünyada yaşıyoruz. Bununla beraber 'bayan' kelimesine bile takıntı yapan kadınlarımızın olması da garibime gitmiyor değil. Hepimiz insanız.

İlk defa bu sene daha anlamlı olduğunu düşünenler de var bugünün. Bugün kadınları farketme, kadınları anlama, kadın diyerek ayrım yaptığımız gün değil, erkeklerin kendini erkek olduğunun farketmesi gerektiğinin günü. Kadınlar üzerinden erkek sosyolojisi işte.

Sadece kadın erkek değil tüm ayrımcılıklara hayır. Tebrik ederim güzel yazı ;) (Hobbit konusu araya görüşlerin zıttı olarak sıkıştırılmış gibi durmuş ama)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Farklı bir yaklaşım olmuş kargasiz, teşekkürler bu güzel yorum için :). Forumun da güzelliği bu ya, pek çok farklı bakış açısını birbirimize sunabiliyoruz.

(Hobbit konusu Rothfuss açısından oldukça sıcak bir gündemdi. Bunu da bu yazıda anmak istedim. Zıtlığı da göstermek gerek bir şekilde ama, yeni dönemin ustalarının bu konuda ne kadar hassas olduğunun da bir kanıtı olarak düşündüm. Tolkien gibi büyük bir usta için o eleştiriyi yapabilmek kolay şey değil. Rothfuss'un hakkını teslim ettim diyelim :). Yeri geldiğinde fantazya özeleştirisini de yapar, niteliğinde bir ekleme olarak düşünmüştüm ben.)

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mini Dosya: “Kadın”ın Ne Olduğunu En İyi Fantazya Bilir
« Yanıtla #10 : 08 Mart 2015, 16:41:39 »
     Dosyayı yazan ellerinizden öpüyorum. Bence daha da sert olmalıydı, susarak ne elde ettikki bu güne dek. Her şeyi geçtim, şu ülkede bu günü kutlamayı ki ben kutlama yapacak durumda olduğumuzu sanmıyorum; daha doğru sözcüklerle kadınların ve insan haklarının yanında olmaktan utanan erkekler var. İnsanlar farkındalığını belli etmekte bu kadar aciz mi... Erkekleri de geçtim şu günün farkındalığında olmayan kadınlar var.
     Çok üzülüyorum, duruma, gidişata... Aslına bakılırsa oldukça karamsar biriyimdir fakat buraya üye olduktan sonra tanıdığım, yazılarını okuduğum, "Ha işte bu, tam böyle, çok doğru düşünüyor" dediğim insanları gördükten sonra ufak bir umut ışığı yakabildim. Bu kadarla kalmamalıyız, bir mum ışığından fazlasına ihtiyacımız var.
     Bu çalışma için tekrar teşekkür ederim.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 08 Mart 2015, 16:49:42 »
Ben çok da ağır olduğunu düşünmüyorum. Hatta bence Hazal kendini dizginlemeseydi, o zaman ağırı görürdük. Bir insanı, ırkına ya da cinsiyetine göre ayırmak dünyanın en aşağılık şeylerinden birisidir. Erkeklerin evlenene kadar beraber oldukları kadınların sayılarını hatırlamamalarına rağmen evlenmek istedikleri kadının "el değmemiş" olmasını istemeleri de bence büyük bir yüzsüzlüktür. Aynı zamanda aptallıktır da. Sanki her el değmemiş kız gerçekte birileriyle bir şeyler yaşamamış gibi. Sevgili Hazal; bilimkurgu ve fantastik eserlerden verdiğin örneklerle çok güzel bir yazı olmuş, ellerine sağlık.  Perşembe günü kadın hakları sunumumda senden alıntı yapabilirim bak benden söylemesi  :D.
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Mart 2015, 17:01:21 »
Vurucu olmuş yazdıklarınız, güzel de olmuş, iyi de olmuş. Elinize sağlık.

Ne yapabiliriz dersek önce kendimizi değiştirerek bulunduğumuz çevrede bir kandil niteliği taşır insanların bizim ışığımızda kendilerini görmesini sağlayabiliriz. Kadını aşağılayan her mecradan uzak kalıp sönükleşmesini ve gittikçe yok olmasını sağlayabiliz. Ki bu elbet zor olacaktır, insanı bulunduğu yere yükseltmek (olaylardan biliyoruz ki insanların arasında hayvandan daha aşağı olanlar mevcut) bırakalım da zor olsun. Bilinç meselesi ve bir bilinç inşa etmek uzun yıllar gerektiren bir aksiyon.

Bundan dolayıdır belki biz göremeyiz ama bu bilinçle yetiştireceğimiz çocuklar, ya da onların çocukları bir şeyler değiştirir veya değiştiğini görebilir. Duam bizim de bu değişimi görmemiz. Tekrar eline sağlık.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Mart 2015, 17:11:39 »
    Dosyayı yazan ellerinizden öpüyorum.

Estağfurullah :). Bir teşekkür benim için yeter de artar.

Erkekleri de geçtim şu günün farkındalığında olmayan kadınlar var.  

İşte beni asıl kahreden nokta bu. Burada asla tamamıyla erkekleri suçlayamam. Kadınların bugünlere gelmesinde yine kadınların da rolü büyüktür. Oğullarına tapan, gelinlerine ikinci sınıf muamele edenler, tecavüz vakalarında kalkıp "şöyle giyinmiş o da " diye böyle bir eylemi haklı gösteren kadınlar mevcut. Çocuklarının sayısını söylerken kız çocukları saymadan, sadece erkek evlatlarının sayılarını verenleri biliyorum.

Bizim ailede bir söz var, "Kadının kadına yaptığı kötülükten daha büyüğü yoktur." İşte önce haklarını ellerinde tutmak isteyenler kendileri gibi olanların bu çirkin vizyonunu değiştirmelidir derim. Belki de önce kadınlar kendileri uyanmalı ki bir fark yaratabilsinler.

Yorumunun tamamı çok güzel olmuş WalkingIdeas :). Teşekkür ederim.

Perşembe günü kadın hakları sunumumda senden alıntı yapabilirim bak benden söylemesi  :D.

Atakan, çok teşekkürler yorumların için. Ne güzel, senin de beğenini kazanabilmişim. Bu arada yazıdan alıntı yapabilirsin elbette :).

Vurucu olmuş yazdıklarınız, güzel de olmuş, iyi de olmuş. Elinize sağlık.

Ne yapabiliriz dersek önce kendimizi değiştirerek bulunduğumuz çevrede bir kandil niteliği taşır insanların bizim ışığımızda kendilerini görmesini sağlayabiliriz. Kadını aşağılayan her mecradan uzak kalıp sönükleşmesini ve gittikçe yok olmasını sağlayabiliz. Ki bu elbet zor olacaktır, insanı bulunduğu yere yükseltmek (olaylardan biliyoruz ki insanların arasında hayvandan daha aşağı olanlar mevcut) bırakalım da zor olsun. Bilinç meselesi ve bir bilinç inşa etmek uzun yıllar gerektiren bir aksiyon.

Bundan dolayıdır belki biz göremeyiz ama bu bilinçle yetiştireceğimiz çocuklar, ya da onların çocukları bir şeyler değiştirir veya değiştiğini görebilir. Duam bizim de bu değişimi görmemiz. Tekrar eline sağlık.

Çok teşekkürler Evis. Çok da doğru bir noktaya değinmişsiniz. Çevremizi değiştirmenin önemi oldukça büyük. Bugün birilerine laf atan arkadaşımızı uyarmak bile başlı başına bir karşı duruştur. Kaldı ki bu bilinçle yetiştirilecek çocukların önemi muazzam olacaktır.

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 08 Mart 2015, 17:56:03 »
Ağır olmamış, harika olmuş.
Dünyada ve ülkede kadınların yaşamını, zorluklarını gördükce insan bugün bir kişiyi tebrik edemiyor, hep diğer kadınlar aklımda :( Evi olmayandan tut insan ticareti kurbanı olanınadek. İnsan olarak ne pislik varlıklar var ki, karşı cinsine akıl almaz şeyler yapıyorlar. Canlılık dünyasında bu kadar pislik bir varlık yok. Onlara karşı tutum hafif olmalı değil zaten.
Forum üyelerinin kadın dayanışma günü kutlu olsun. Kadın diyerek de ayırmıyorum, çünki bu dayanışma/ dava insanlık dayanışmasıdır. Hep tek yürek olmalı ve kadınlarla omuz-omuza vererek bunları aşmalıyız. Yanınızdayız!

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov