Kayıt Ol

NES 7.0 - Yeni Dünya / Alımlar Kapalı

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
NES 7.0 - Yeni Dünya / Alımlar Kapalı
« : 24 Haziran 2015, 21:29:49 »

Daha önceden de burada bir örneğini açtığım NES serisinde yeni bir heyecan, yeni bir devrim, yeni bir umut var! Bu sene de boş durmadım, sizler için yeni bir oyun hazırladım. Bu seferki eskisinden farklı olarak bir ülkeyi değil bir kişiyi yöneteceğiniz bir oyun olacak; ancak emin olun bu ortalığın daha az karışacağı anlamına gelmiyor. Önden gazı verdikten sonra tanıtımın asıl anlatım kısmına başlıyorum.

Oyun Amerika'nın keşfi ve kolonileşme teması üstüne olacak. Gerçek dünyada değil, benim oyun için kurguladığım hayali bir dünyada, 1500lü dönemin teknolojisine benzer bir seviyede başlayacaksınız. Büyü, fantastik yaratıklar vs. nedir bilmiyorsunuz; ancak yeni dünyada nelerle karşılaşırsınız orası meçhul. Denize açılıp yeni dünyayı ve zenginliklerini bulmak üzere bağlı bulunduğunuz ülke tarafından görevlendirilmiş bir kaptan olacaksınız; emrinizde geminiz, tayfanız ve subaylarınız olacak.

Oyun süresince aklınıza gelebilecek her şeyi yapmayı deneyebilirsiniz, deniz savaşları da var politika da, kolonicilik de var ticaret de. Yaptığınız işlere göre tecrübe puanı kazanacaksınız, bu puanlarla karakterinizi ve subaylarınızı istediğiniz yönde geliştirebileceksiniz. Çeşitli yollardan para ve itibar kazanacaksınız. Parayla geminizi geliştirebilir, yeni gemiler alıp bir filo kurabilir ya da kendinize bir ülke kurmayı bile deneyebilirsiniz. İtibar ise oyun içinde karşılaşacağınız herkesle aranızın nasıl olduğunu gösteren bir değer olacak, hem insanlarla hem de ülkelerle. Yaptığınız önem arzeden her iş sonucunda itibarınız olumlu ya da olumsuz olarak değişecek. İnsanları ve ülkelerin size karşı tavırları da buna göre olacak tabii ki.

Bu oyun mikro yönetimi o kadar zor bir oyun olmayacak, pek çok şeyi basitleştirmeye ve elimden geldiğince sade tutmaya çalıştım. İsterseniz detaylara inip didik didik edebilirsiniz; ancak bunu yapmayanlar zararda olmayacak. Emrinize subaylar alabilirsiniz demiştim, onlar zaman zaman sizinle etkileşime girip yönetim konusunda size yardımcı olacaklar, eğer ki kendileriyle aranızı iyi tutarsanız.

Kaptan karakterinizin ve subaylarınızın fiziksel-zihinsel-sosyal ve mesleki özellikleri olacak, bunlara göre kimisi denizcilikte iyiyken kimisi finans işlerinden iyi anlayacak, başkasının aklı dalavereye güzel çalışacak vs. Bu NPC karakterlerin kendi amacı ve kişilikleri olacak, bunlara önem vermezseniz, aranızı iyi tutmazsanız yanınızdan ayrılabilirler bile. Ayrıca tayfanızı da göz ardı etmemeniz gerekecek, maazallah isyan çıkarıp sizi de piranalara yem ederler.

Bağlı olduğunuz ülkeler size çeşitli görevler verecekler, bunları tamamlarsanız ödüller alacaksınız. Tabii ki görevleri yapıp yapmamak size kalmış ancak ülkenizi çok kızdırırsanız sizinle olan bağlarını kesebilirler, hatta size düşman kesilip peşinize avcılar dahi salabilirler. Ama belki de siz başka bir ülkeyle gizlice anlaştınız ve zaten planınız da eski ülkenizden bu şekilde intikam almaktı, kim bilir?

Yukarıdaki cümlelerin her birine dikkat edin, çünkü oyunun özeti yukarıda. Bu cümlelerin her birinin altını doldurup oyunun kurallarını bu şekilde oluşturdum. Yukarıda olan her şeyi oyun içinde yapabileceksiniz. Tabii ki geleneksel olarak oyuna devam ettiğimiz süre içinde ben belli aralıklarla kurallarda çeşitli güncellemeler ve eklemeler yapacağım. Bu güncellemeler sayesinde oyunun varsa aksayan yanları tamir olacak ve yapabileceğiniz şeylerin sayısı da artacak.

Hamlelerinizi eski NES'lerde olduğu gibi haftada yazıp yollamalı bir sistem olmayacak. Forumda her oyuncu için bir başlık açacağım, bu başlıkta bir oyuncu bir DM şeklinde karşılıklı hamle yazarak oynayacağız. Her oyuncunun eşit sayıda hamleyi aynı zamanda yapmasına gerek yok, zamanı çok olan varsa onunla daha fazla mesajlaşmış olabiliriz. Ben gereken düzenlemeleri yaparak hepinizi aynı zaman diliminde tutacak şekilde yazarım merak etmeyin. Belli aralıklarla dünyada yaşananlara göre global özel olaylar gerçekleşecek, bunlara çeşitli tepkiler verebileceksiniz. Bir ya da birden fazla oyuncu aynı yere aynı zamanda gelirse de herkesin müsait olduğu bir zaman aralığı belirleyip üçlü-dörtlü-beşli vs. rpleri uygun bir platformda yaparız, sonuçlarını da forumdaki başlıklarınıza aktarırız. Özetle Demir Yumruk gibi olacak.

Şu anda oyunun haritası hazır, kuralları da %95 oranında hazır. Tüm belgeleri foruma uygun formata getirip ilgili başlıkları açacağım en kısa sürede. Geriye sadece oyuncuları toplamak ve başlamak kalıyor. NES - Yeni Dünya bir hafta içinde başlayacak. Oyunu forumdan ve gerektiğinde http://roll20.net/ üstünden oynayacağız(roll20.net üyeliğiniz yoksa şimdiden alın ve buraya bakın).

ŞU ANDA YENİ OYUNCU ALIMI YOKTUR.

Oyuna katılmak isteyenlerin iki şey yapması gerekiyor, bunları yapamayacaksanız lütfen oyuna başvurmayın, sonradan sıkıntı yaşamayalım.
1-Benim yazdığım TÜM KURALLARI OKUMAK ve anlamak. Anlamadıklarınızı sormak, gerekirse özel mesajdan beş kere açıklarım. Yeter ki okuyun ve sorun.
2-Forumu takip edip sizin oyun başlığınıza DM olarak bir şeyler yazdığımda buna EN GEÇ ÜÇ GÜN İÇİNDE cevap yazmak. Daha çabuk da yazabilirsiniz tabii ki; ancak haftada iki-üç günlüğüne bir saatinizi oyuna ayıramayacaksanız bu iş olmaz.

Başvurularınızı buraya mesaj atarak yapabilirsiniz, kurallar belli olup karakter yaratacağınız zaman ben size geri dönüş yapacağım.

RP yapmak isteyen, bu iş neymiş ben de merak ediyorum diyen herkesi bekliyorum.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: NES 7.0 - Yeni Dünya
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2015, 11:25:04 »
Atom fiziğine de profesörlüğe de lanet olsun [*](bkz. lawful good'luğu bıraktığım an)[/*].

Yağmaya geliyorum!

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Haziran 2015, 11:40:38 »
Bir Cortes veya Pizzaro olmasam da, ben adayım. Heyecan verici bir hikaye altyapısı var, bunun bir parçası olmak zevkli olur.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Haziran 2015, 12:37:06 »
Eh bunu bekliyordum. Gecen yilki umdugum gibi sonuclanmayip yarida kalmisti, tam da olaya isindigim siralar hem de. Nasip buguneymis. Katilmak isterim.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Haziran 2015, 13:11:17 »
Kaptan şapkamla sefere hazırım.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Haziran 2015, 13:28:56 »
Getir getir.
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #6 : 25 Haziran 2015, 14:36:10 »
Yer varsa ben de gelmek isterim. Zaten çoğu vaktim burada geçiyor, bari bir işe yarayayım. Ama fazla tecrübem yok onu nasıl yaparız? Birkaç ufak online RPG yapmıştım; ama bu benim yaptıklarımdan biraz daha farklı olacak galiba. Benim daha önceki tecrübelerim hikâyecilik üzerineydi, karakterlerin her biri olayları hikâye gibi anlatıyordu. Neyse, sözün özü katılmak istiyorum. :)

Bir de bu oyunun oynanacağı diğer sitenin herhangi bir ücreti falan yok değil mi?
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Haziran 2015, 14:56:39 »
Herkese selam, hoş geldiniz öncelikle.

Roll20 ücretsiz, isterseniz para verip güzel şeylerden yararlanma seçeneği var ama bize lazım olan yerleri kullanmak için para vermek şart değil. Orada dinamik harita var, hepinizin keşiflerini oradan yaptıracağım ve eğer olursa deniz savaşları da orada yapılacak.

Google docs üstünden excel gibi belgeler yapacağım, onları da takip edebilmek önemli çünkü geminiz, paranız vs. orada bulunacak orası güncellenecek.

Demir Yumruk'u gördüysen oradaki gibi olacak işler genellikle, biz de hikaye yazar gibi yazıyorduk zaten çok zorlanmazsın o konuda diye düşünüyorum. Emrinde tayfan falan olacak onlara emir vereceksin, ben o emirlere ne kadar uydular sonuç ne oldu gelip yazacağım, sonra sen ona göre başka bir şey yazacaksın... Bu şekilde gidecek genellikle.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #8 : 25 Haziran 2015, 15:08:13 »
Demir Yumruk'u incelemedim; ama yaparım sanırım. Harita kısmı belki biraz zorlar; ama hele bir başlayalım, konuşuruz. Beceriririz kanımca.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı hyp0thesis

• *
  • 10
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Haziran 2015, 18:03:31 »
Merhabalar,
Eğer hala mümkünse, katılmak isterim.

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Haziran 2015, 11:59:58 »
Ne zamandır ben de uygulamalı öğrenmek istiyordum, katılmak isterim, yanlış yaptığım noktalarda azarlanmayacaksam tabi :). Detaylıca okuyup kafama takılanları en yakın zamanda soracağım.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Haziran 2015, 13:56:58 »
Başvurmak isteyenler http://www.kayiprihtim.org/forum/yeni-dunya-oyun-materyalleri-t16989.0.html burayı okuyup bilgilerini bana ÖZEL MESAJLA yollasın.

OYUNCULARDAN BEKLENENLER:
1- Her şeyi okuyun
2- 3 günde bir(en azından) foruma uğrayıp hamlenizi yazın.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 26 Haziran 2015, 15:57:47 »
Özellik Puanlarındaki uygulama ne işe yarıyor?
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 26 Haziran 2015, 16:01:38 »
Özellik Puanlarındaki uygulama ne işe yarıyor?

Sayfanın sağ tarafında hepsinin açıklamaları var kurallar şeyinde aslında, ekranınız ufaksa görünmüyor olabilir kaydırın :)

Uygulama: Eldeki malzemelerle ve zihindeki bilgilerle yeni fikirler ve aletler üretip kullanma, inovasyon gücü

Atıyorum metalleri eritip karıştırıp daha güçlü bir şey yapmak istiyorsunuz, bir resim çiziyorsunuz, kimya formülü üretiyorsunuz, ağaçlardan üstü kapalı falan bir tür koçbaşı yapıyorsunuz işte bunu kullanacaksınız.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 26 Haziran 2015, 16:44:24 »
Kurallar yazısının bir bağlantı içerdiğini yeni fark ettim. Oldu şimdi, teşekkürler. :)