Kayıt Ol

Brandon Sanderson'dan dersler

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Brandon Sanderson'dan dersler
« Yanıtla #30 : 09 Haziran 2016, 20:08:43 »
Herhangi bir şey yazmamış ve yazmayı da planlamıyor olmama rağmen keyifle izliyorum bunları. Yüz tane kitap yazarken bir yandan da ders falan veriyor adam, gerçekten akıllara durgunluk veren bir durum yani. Bazı yazarlar kendisinden bu konuda biraz ders almalı (naber Pat?). Türkçeye çeviren arkadaşların da eline sağlık, ben anlamakta pek zorlanmıyorum ama eminim çok kişiye faydalı oluyordur.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 10 Haziran 2016, 11:40:02 »
Ders 1.4 Bahçivanlar ve Mimarlar an itibariyle tamamlandı. Böylece birinci ders tamamlanmış oluyor. Altyazı olmadığından dinleyerek çevirmek durumunda kaldım ve umduğumdan uzun sürdü.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 10 Haziran 2016, 11:53:38 »
Emek veren herkese çok çok teşekkürler. Harikasınız. :)
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 10 Haziran 2016, 20:17:31 »
Flood için kusura bakmayın :)

Arkadaşlar Brandon amcamızın anlattıklarının gerçekten ilham verici olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda her bölümün teker teker çevrilmesinin de zor olduğunu düşünerek konu başlıklarına bakarak, en önemli konuları seçmeye çalışıp bunları çevirelim diyorum. Youtube' daki videlara bakarak en önemli gördüğünüz başlıkları buraya yazın, sonra gönüllü arkadaşlar da yardımcı olmaya çalışsın.(Biliyorum sabırsızlanıyorsunuz)

Örnek olarak karakter yaratımı konusunu öneriyorum. Bir bölümünü de çevirebilirsem çevirmeyi planlıyorum.

Her neyse fikirlerinizi paylaşın lütfen, konunun üstü tozlanmasın.

Ben böyle bir ayrım yapamam. İzlediğim çevirdiğim her videoda adam döktürüyor. Boş geçmiyor yani. Bir de dersi adım adım kuruyor bence. Yani önce 2 ne olu öğretiyor. Sonra toplama işlemini sonra 2+2=4'ü öğretiyor. Üç beş adım atlarsak integrallere geliriz diye korkyorum. :) Bence çevirebilediğimiz kadar çevirelim. Yarıda kalırsa millet ingilizce öğrenir artık. :P

Not: Ders 2.1'in çevirisi de bitti.
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 15 Haziran 2016, 00:30:11 »
Arkadaşlar ellerinize sağlık. Bu başlığa ancak bakma fırsatı bulabildim ve ne kadar harika bir iş çıkardığınızı gördüm.

Bu burada kalmasın, daha fazla kişi duysun ve yararlansın derim. Toparlama sonrası proje olarak sunup daha fazla kişiyle ulaştırmalı diye düşünüyorum, bilmiyorum sizler ne dersiniz? :)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 15 Haziran 2016, 01:34:39 »
Toparlama sonrası proje olarak sunup daha fazla kişiyle ulaştırmalı diye düşünüyorum, bilmiyorum sizler ne dersiniz? :)

Allah derim. :)

muat ile bitince bundan güzel bir rehber olur diye konuşmuştuk. Ancak ufak bir problem var. Yanlış hatırlamıyorsam 9 ders var ve her ders ortalama 6 videodan oluşuyor. Toplam 54 video var. Eh biraz uzun sürebilir.  :aww

Daha erken bitmesi için yardıma ihtiyaç var. İşin bir ucundan da ben tutayım diyenleri bekleriz efendim.

BEN YARDIM ETCEM diyenler buraya. :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #36 : 15 Haziran 2016, 02:07:24 »
Konuya bakmıştım da derslere bakma fırsatım olmamıştı,,, bakacağım ben de yarın ve edebilirsem yardım etmeyi de planlıyorum ayrıca.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 15 Haziran 2016, 10:49:17 »
Bu iş sonuna kadar götürülebilirse, ufak bir e-kitap haline dahi dönüştürülebilir.  Tabi bunun için hevesli bir çeviröem topluluğuna ve çeviriler arasındaki terim farklılıklarını, çeviri ve yazım hatalarını ayıklayacak düzeltmenlere ihtiyaç var.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

« Yanıtla #38 : 15 Haziran 2016, 13:14:05 »
Evet, çevirmenden çok oturup terimleri not alıp bölümleri uyumlu hale getirecek bir editöre ihtiyaç var şu an, çeviriyi ite kaktıra yapıyoruz bir şekilde.   :D

Çevrimdışı Dende

• *
  • 27
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 12 Temmuz 2016, 10:44:17 »
Her şey için ellerinize sağlık. Çevirilerdeki bazı yazım ve noktalama yanlışlarına el atmak zorunda kaldım. Zira düzeltmezsem kaşıntı tutuyor :P
This is a song about sticking needles in your arm...

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 12 Temmuz 2016, 11:17:52 »
Elinize sağlık, yazmaya meraklılar için çok güzel. İngilizcem iyi olsaydı ben de elimden geleni yapardım.

Çevrimdışı Harok

• *
  • 12
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 12 Temmuz 2016, 19:48:28 »
Yapılan çevirileri hemencecik çıktı aldım, okuyorum. Emeği olan herkese çok teşekkürler.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #42 : 12 Temmuz 2016, 21:25:30 »
Arkadaşlar buralar sessizleşti son zamanlarda biraz. Burayı unutmayalım, çevirilere yardımcı olalım. magicalbronze' un dediği gibi bir proje oluşturmak istiyorsak bu işi hızlandırmamız gerek. Bu kadar yol kat etmişken vazgeçmeyelim çabucak. Yardımcı olabilecekler bir ses edebilir mi acaba?

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 13 Temmuz 2016, 13:38:06 »
Yaz okulumun onun üzerine de kurusumun başlaması sebebiyle oldukça yoğunum. Maalesef çeviriye zaman ayıramıyorum. Vakit buldukça çevirmeye devam edeceğim insallah. Yine de daha önce dediğimiz gibi her türlü yardıma açığız.

Çevrimdışı Berweuli

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 22 Eylül 2016, 11:08:01 »
Ancak bakmaya fırsatım oldu arkadaşlar. Çok güzel bir iş çıkarmışsınız, gözlerinize sağlık.
Zaten hayranı olduğum bir yazarın fikirlerini ve çalışma şeklini öğrenmek insanı yazmaya heveslendiriyor.

Devamını sabırsızlıkla bekliyorum :)