Kayıt Ol

Tuhaf Kitap İsimleri

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Tuhaf Kitap İsimleri
« : 23 Eylül 2016, 14:26:39 »
Bazen öyle kitaplar adları görüyorum ki sözün bittiği yere geliyorum. Güleyim mi, eleştireyim mi, tam emin olamıyorum.

Eminim herkesin böyle denk geldiği kitap isimleri mevcuttur. Kitap ismi eserde ilk karşı karşıya geldiğimiz alanlardan biri. O nedenle oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Yaratıcı ya da klasik isimlere eşit mesafede olsam da, bu "tuhaf" isimler beni fena halde itiyor. Hani o özgün ve insanı vuran isimleri kastetmiyorum. Aşağıda demek istediğimin örneklerini veriyor olacağım.

Siz ne dersiniz?

Bugün denk geldiğim: Çizgili Minik Çaydanlık :blink

Uzun süredir bir türlü alışamadığım kitap ismi: Yokluk Bahçesindeki Kayıp Melodi
Bence çok uzun ve okuru ismi okurken yoran bir ad bu arada. Tuhaflıktan öte, Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir adındaki o ahenkli uzunluk ya da anlamlılık yok diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tuhaf Kitap İsimleri
« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2016, 15:07:10 »
Bu konuda Tom Robbins iyi bir örnek olabilir. Kovboy Kızlar da Hüzünlenir, Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar, Geriye Uçan Yaban Ördekleri gibi kitapları isimleriyle ilgimi çekip almama neden olmuştu. Yazarın kitaplarını okumadan önce sanki büyülenmiş gibi bu kitapların mükemmel olacağını düşünüyordum. Hatta belirtmeliyim ki kitapların konusu hakkında hiçbir bilgim yoktu. Yazarın bir kitabını okuduktan sonra bu büyü bozuldu ve o günden sonra isme göre kitap almamaya karar verdim.

Çevrimdışı Har Atvil

• *
  • 16
  • Emektar barbar, demirci Har.
    • Profili Görüntüle
    • Terracunia
« Yanıtla #2 : 23 Eylül 2016, 15:27:55 »
O (Stephen King)
Sadece tuhaf bulmuyorum, etkileyici ve kuvvetli bir isim olduğunu da düşünüyorum.

• **
  • 82
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Eylül 2016, 16:16:57 »
Kızarmış Yeşil Domatesler'deki "kızarmış" ifadesinin renk değil pişirilme durumunu ifade ettiğini anlayana kadar 3 yıl falan geçirdim herhalde.
"Demire şeklini veren demircinin iradesidir, çekicin darbesi değil." - Turram oğlu Kopram, Hakon'un demircisi

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2016, 16:40:44 »
Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun , yazarı da Hatice Meryem. Annemin şu sıralar okuduğu kitap. Kitaplığında gördükçe gülerim.

Ağız Tadıyla Sevişemedik , Pakize Suda'nın kitabı. Annemin daha önceleri okuduğu, şimdi ise ablamın rafını süsleyen komik kitap. Nedensizce gülmeme sebep oluyor.

Hayallerini Yak Evi Isıt , Cezmi Ersöz'den güzel bir deneme kitabı. Ödev amacıyla okumuştum sanırım. İsmi tuhaf ama bir o kadar da güzel.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2016, 00:12:40 »
İlk duyduğunuzda kitap ismi değilde, tespit veya alelade bir laf gibi algılananlar:

Beyoğlun'da Garibanın Otopsisi Yapılmaz: Hoş aslında. Gene de birazcık durum tespitiymiş gibi kalıp, böyle bir kitap var mı dedirterek kendi varlığını silikleştiriyor.

Kim Lan Bu Hayatımın Erkeği: İçimden, "Nereden bilelim be abla." demek geliyor (yazılı olarak dedim bile).

Mezarlarınıza Tüküreceğim: Kitabın sertliğini taşıyor. Ayrıca bizzat okurun şahsına hakaret gibi de.

Yayıncı asıl adı beğenmeyip kendi uydurduğu ad ile yayınlayınca da ilginç sonuçlar çıkıyor:

24. Yüzyılda Cinayet: Yıkıma Giden Adam'ın eski basımındaki adı. "Anarşist" olarak basıldığı ismi mi, bu mu daha tuhaf bilemedim.

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Eylül 2016, 00:13:58 »
Kocan Kadar Konuş -- Popi olduğu için
:D :D

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Eylül 2016, 01:28:37 »
Tom Wolfe belki de bu işin üstadıdır. İtici olduklarını düşünmüyorum gerçi, garip bir şekilde ilgi çekiciler ama daha tuhaflarına da nadiren rastladım. Türkçeye çevrilmiş hiçbir kitabı yok sanırım, bunları çevirecek bir İngilizcem de yok açıkçası. :D O yüzden İngilizce birkaç örnek veriyorum:

The Electric Kool-Aid Acid Test
Mauve Gloves & Madmen, Clutter & Vine
Radical Chic & Mau-Mauing the Flak Catchers
The Kandy-Kolored Tangerine-Flake Streamline Baby (bu tuhaflıkta 1. sıraya yerleşir)
The Bonfire of the Vanities (biraz garip olsa da çok güzel bir isim aslında)

Sonuncusu hariç kurgu eserler değiller, henüz hiçbirini okuma cesaretini göstermediğimi de belirteyim. Niyetliyim ama, özellikle Bonfire of the Vanities'i okumak istiyorum.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Eylül 2016, 13:56:10 »
Aşık Kadınlar Denizhanesi - Özlem Ertan

Fırtınakıran, bir yayınında bu kitabı eleştirmişti ve ne tuhaf isim demiştim o zaman. Dikkat çekici, akılda yer eden bir tınısı olsa da tam olarak hatırlanması çok zor bir isim. Şuraya yazmak için önce "Ölü Kadınlar Kayıkhanesi" filan diye arattım kendisini de bulamadım. Mevlevihane, Galata, Balat derken uzadı gitti.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #9 : 25 Eylül 2016, 14:59:55 »
Neredeyse tüm yerli ve yabancı yeraltı edebiyat kitaplarının isimleri.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Eylül 2016, 20:03:03 »
Az önce gördüğüm yeni ve yerli bir kitap: Kötülükçü

Yerli dememin nedeni, kitabın adının kötü bir çeviri olarak düşünülmesini istemediğimdendir. Vardır bir mantığı, kitapla bir bağlantısı. Fakat "Kötülükçü" dili aşırı zorlayan, çok olumsuz bir ad seçimi bence. Keşke editörü buna değinseymiş :/ Yerli yazarlar olunca daha çok üzülüyorum.

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 30 Eylül 2016, 20:26:11 »
Üçüncü Kattaki At
Açıklamasında yazan ise şu: Bir apartmanın 3.katında at beslenir mi? Beslenirse neler olur?
 :ne

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 30 Eylül 2016, 21:43:45 »
sinek kadar kocam olsun başımda bulunsun - hatice meryem

''Bu nasıl bir kitap acaba?? '' dedirten cinsten

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 01 Ekim 2016, 03:21:44 »
Çok da uzakta aramaya gerek yok, bu forumdaki çoğu kişinin kitaplığında duran bir kitap: Güz Alacakaranlığın Ejderhaları. O ne demek yahu?
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #14 : 01 Ekim 2016, 13:12:10 »
Çok da uzakta aramaya gerek yok, bu forumdaki çoğu kişinin kitaplığında duran bir kitap: Güz Alacakaranlığın Ejderhaları. O ne demek yahu?

Güz "Alacakaranlığının" olmasın? :) Üçlemeye genel olarak baktığımızda ilk kitap alacakaranlık, ikincisi gece, üçüncüsüyse şafak ibarelerini içerir isimlerinde. Bu da umudun önce batmaya başladığını, sonra karanlığın hâkim olduğunu, ardından yeşeren umutlarla yeniden şafağın söktüğünü simgeliyor. Güz, Kış, İlkbahar döngüsünün ne olduğu zaten belli :)

Bir ara forumumuzda klasik olan tuhaf bir kitap ismi de benden gelsin o zaman: Sana Soyundum.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.