Kayıt Ol

The Hobbit / Oradaydık ve Şimdi Buradayız

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Hobbit / Oradaydık ve Şimdi Buradayız
« Yanıtla #15 : 08 Mart 2010, 16:19:29 »
Hımm.. Hiç bir şeyden (bu hiçbir şey mi nası yazılıyo bilen varsa yardım etsin her yazışımda deliriyorum xD) haberim olmadığı zamanlarda, Tolkien hastası bi kuzenim tutuşturmuştu elime. Şöyle bi okumaya başlamıştım ama tabi ki bir Süreç-i Cahiliye bebesi olarak neredeyse hiç bir şey (al yine o_O) anlamamıştım. Sonra başka bi gün, yani ilk okuduğum günden bi 6-7 yıl sonra D&R'dan canım ablamın maddi desteğiyle alıp 3 günde bitirdiğim bi roman oldu. Hatta 7. ya da 8. sınıfta Yağmur'a ödünç vermiştim Güç Yüzüklerine Dair'le birlikte =)
Uzatmayalım, okuduğum en eğlenceli yolculuk romanlarından biriydi. Halen bazen elime alıp sayfaları karıştırıyorum, ya sözlüğüne ya da haritalarına veya da kafama takılan başka bir şeye bakmak için.
Oyunu da var bunun, biraz basit ama eğlenceli baya, bilen bilir. Kasvetormanı'ndan kurtulmaya uğraşıyorum şu anda oyunda. Daha iş çok, elflere tutsak düşücek bizimkiler ordan Gölkent'e gidicez falan. Nese spoiler vermiyim xD Herkese önerilir, kitap da oyun da..

Oyunu mu var?Koyu bir LOTR,Tolkien ve özellikle de Hobbit hayranı olarak nasıl görmem.Ühühüh.Bari sonuna Smaug'u biz öldürüyor muyuz?Yoksa kitaptaki gibi sadece haberini mi duyuyoruz?

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 08 Mart 2010, 16:49:09 »
Sonuna gelemedim aslında eğlencelik çocuklara yöneliik gibi bir adventure oyunu. Oynanabilir, basit epey.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 08 Mart 2010, 18:39:06 »
Ben de sonuna gelemedim. Evet basit, ama aptal save sistemi nedeniyle yanlışlıkla ölünce falan saçma bir yerden başlamak zorunda kalman nedeniyle oldukça cinnet geçirtebilici bir oyun :D

• **
  • 114
  • Gölgede yürümeyi sevenler için...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 09 Mart 2010, 09:40:21 »
Merhaba..

Ben şimdi bitirdim Hobbit'i Yerdeniz Büyücüsü'ne başladım. :)

Ursula, kısa hikayelerine büyük anlamlar yükleyebilen nadide bir kadındır. Çok iyi bir seçim yapmışsın. Bitirdikten sonra selam ver konuşalım. Düşüncelerini merak ediyorum. Bu serideki ejderhaların Hobbit dekilere benzemediğini göreceksin. Büyücü Atmacayı seversin diye düşünüyorum. Her ne kadar kahramanlığı kılıç kalkanla yapmasa da o bir kahraman...

Her yeni kopuş düşüş gibi gözükse de, toprağa düşen yeni bir umuttur aslında . Yeter ki siz, onu sulayıp filizlenmesine izin verin...

Çevrimdışı Contes

• **
  • 57
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 16 Mart 2010, 14:24:01 »
Hobbit Tolkien'in çocuklarına masal olsun diye yazdığı bir eseri gel gör ki ozamanda edebeyiyat dünyasınca burun kıvrılmış bir eserdi. Bilbo Baggins, Gandlaf ve Gollum ile ilk orda tanıştım:)...2 gün günde bitirmiştim.
Gerçeği öğrendim bir gün...
Ve gerçeğin acı olduğunu...
Sonra dozunda acının, yemeğe olduğu kadar hayata da "lezzet" kattığını öğrendim. (Mevlana)

Çevrimdışı elroy

• **
  • 91
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 16 Ağustos 2011, 14:03:12 »
Yüzüklerin Efendisi'nden sonra hep okumak isteyip bir türlü okuyamamıştım.Filminin çekildiğini duyunca,filmi izlemeden önce kitabını okuma takıntım olduğu için hemen alıp okudum.
Güzel akıcı bir anlatımı var.Küçük Bilbo Baggins'i bu kadar sevebileceğimi düşünmezdim.Ama cüceler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.
Spoiler: Göster
Bana bir zorlukla karşılaşınca hemen vazgeçen,başkalarını suçlayan,fazlaca altın düşkünü geldiler.Tabi özlerinde iyi olduklarını,herkesin hakkını verdikleri sonunda da anlaşılıyor ama gene de ısınamadım(Balin hariç o bilge hali,hobbite sürekli destek çıkması gözümden kaçmadı:D

Bilbo Baggins'in neden kendi halkı tarafından ilginç bulunduğu,yüzüğü nasıl bulduğu gibi bir çok sorunun da cevabı bulunuyor.Severek okudum.
He's there in the dark
 He's there in my heart
 He waits in the wings
 He's gotta play a part
 Trouble is a friend yeah trouble is a friend of mine...

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #21 : 05 Eylül 2011, 00:26:54 »
ben bir türlü ısınamadım bu kitaba. ilk yarısı benim için çok zordu, okumak için zorladım resmen kendimi. ikinci yarıdan sonra normal bir kitaba dönüştü. tamamen nötrdüm kitaba karşı. sonunda ise olaylar sarpa sarınca okuttu kendini. sanırım benim için sorun anlatımındaki masalsılıktı, tuhaf bir tat bıraktı ağzımda, hoşlanmadım. ne masal gibiydi ne de normal bir anlatı; bazı yerlerde masal oluyordu, bazı yerlerde ise bu masalsılıktan tamamen uzaklaşıyordu. genel olarak kitapta ikisinin birleşimi bir anlatım tarzı var ama okurken bana sürekli bu iki tarzın karışımının oranları yanlışmış hissini yaşattı.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #22 : 05 Eylül 2011, 12:29:49 »
Doğru. Çünkü bu kitaba başlarken üstat Tolkien'in kafasındaki şey çocukları için bir masal yazmaktı. Bu yüzden kitabın ilk yarısı bir masal tadında geçiyor. Ta ki yüzük bulunana kadar. O noktadan itibaren her şey bir anda değişip bildiğimiz Yüzüklerin Efendisi anlatımına yaklaşıyor. Yine de yüzüğün bulunması mevzuna ev sahipliği yapması açısından önemli bir eser.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 23 Ocak 2012, 17:30:55 »
Yüzüklerin Efendisi'nden sonra hep okumak isteyip bir türlü okuyamamıştım.Filminin çekildiğini duyunca,filmi izlemeden önce kitabını okuma takıntım olduğu için hemen alıp okudum.
Güzel akıcı bir anlatımı var.Küçük Bilbo Baggins'i bu kadar sevebileceğimi düşünmezdim.Ama cüceler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.
Spoiler: Göster
Bana bir zorlukla karşılaşınca hemen vazgeçen,başkalarını suçlayan,fazlaca altın düşkünü geldiler.Tabi özlerinde iyi olduklarını,herkesin hakkını verdikleri sonunda da anlaşılıyor ama gene de ısınamadım(Balin hariç o bilge hali,hobbite sürekli destek çıkması gözümden kaçmadı:D

Bilbo Baggins'in neden kendi halkı tarafından ilginç bulunduğu,yüzüğü nasıl bulduğu gibi bir çok sorunun da cevabı bulunuyor.Severek okudum.

Katılıyorum ama cüceler her olayın sonunda Baggins'e daha çok değer vermeleri gerektiğini anlayacak kadar da akıllıdırlar. Sadece hızlı yargılıyorlar o kadar. :)
Alıntı
ben bir türlü ısınamadım bu kitaba. ilk yarısı benim için çok zordu, okumak için zorladım resmen kendimi. ikinci yarıdan sonra normal bir kitaba dönüştü. tamamen nötrdüm kitaba karşı. sonunda ise olaylar sarpa sarınca okuttu kendini. sanırım benim için sorun anlatımındaki masalsılıktı, tuhaf bir tat bıraktı ağzımda, hoşlanmadım. ne masal gibiydi ne de normal bir anlatı; bazı yerlerde masal oluyordu, bazı yerlerde ise bu masalsılıktan tamamen uzaklaşıyordu. genel olarak kitapta ikisinin birleşimi bir anlatım tarzı var ama okurken bana sürekli bu iki tarzın karışımının oranları yanlışmış hissini yaşattı.
Bu yorumdan her birimizin ne kadar farklı olabileceğimizi bir kez daha anladım. :) Çünkü ben de bu kitabı sadece bir günde bitirecek kadar çok sevmiştim.

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
  • Rom: -8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 23 Ocak 2012, 20:04:13 »
Hobbit kitabı uzun zaman önce benim ırklara bakış açımı değiştirmişti. Önceden Elfleri ilah gibi görüp çok büyütüyordum, insanlarda aynı şekilde. Fakat cüceler ve hobbitler sonradan dikkatimi çekmeye başlayınca durumun öyle olmadığını anladım.

Hikaye anlatımı falan mükemmel. Böyle bitecek diye okumaya kıyamıyorum. Şuan yeniden bir okuyayım dedim filmi çıkmadan.

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 05 Nisan 2012, 12:52:41 »
Hobbit beni LOTR kadar sarmadı. LOTR gerçekten çok ağır bir kitap ama kurgusu bence çok daha karmaşık hikayesi çok daha güzel. Hobbitse çok daha basit anlatılmış zaten tolkien çocuklara masal olarak yazmış, o yüzden de ağır olması beklenemez ama sonuç olarak LOTR tahtına yaklaşamaz bile. yine de çok keyifli... filmini büyük bir merakla bekliyorum.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 05 Nisan 2012, 15:49:45 »
Güzel bir kitap tabi masal tadında okumak isteyenler için.Hobbit'i YE ile karşılaştırmayı çok da doğru bulmuyorum.Sonuçta kitapların yazılış amaçları ve hitab ettiği kesim tamamen ayrı.Filmi umarım güzel olur.Heyecanla bekliyoruz...

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 08 Ekim 2012, 18:49:29 »
Okurken çocuklara masal olarak yazıldığı belli oluyordu. Ama Bilbo yüzüğü bulunca herşey bir anda değişti. Filmini merakla bekliyorum.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 08 Ekim 2012, 20:08:04 »
Film gösterime girmeden önce nostalji yapsak hiç de fena olamaz.
Buyurun 1977 Hobbit animasyon tükçe altyazı.

http://www.youtube.com/watch?v=toCOiqjlZE4

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 08 Ekim 2012, 21:06:29 »
Film gösterime girmeden önce nostalji yapsak hiç de fena olamaz.
Buyurun 1977 Hobbit animasyon tükçe altyazı.

http://www.youtube.com/watch?v=toCOiqjlZE4

Bu video sadece 14 dakika, film yanlış bilmiyorsam 1 saat 17 dakika. Bu yüzden ingilizcesine güvenenler için şunu da paylaşmakta yarar var.
Planemo Syndrome