Kayıt Ol

GreatNES - Giriş ve Kurallar

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
Ynt: GreatNES - Giriş ve Kurallar
« Yanıtla #30 : 20 Mayıs 2010, 17:31:04 »
Katılmak isteyen herkes katılabilir... Oyuncuların hepsini bi ara msnden toparlasam mı ne? Güzel olur aslında. Ancak bir kaç kişi daha katıldıktan sonra oyuncu alımını bir süreliğine kapatacağım çünkü şimdiki oyuncularla biraz otursun istiyorum sistem..
#rekt

Çevrimdışı Ropinie Hystria

• **
  • 171
  • Rom: 10
  • Aut viam inveniam aut faciam
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 20 Mayıs 2010, 17:44:24 »
Oyun, oyun, oyun, oyun!

Son durum nedir peki şu an, kimler katılıyor-çıkıyor, kart hazırlaması gereken, hikayesi beklenen vs. ?

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 20 Mayıs 2010, 17:54:35 »
Elendil katılıyorum demiş, katılıyorsa onu da alacağım. Daha oyuncu almıyorum onun dışında, çok kişi olduğunu fark ettim. :) Ha bir de yazın Jean Valjean'ın gelmesi var.

Katılanlar; Amras Ringeril, aNTiSePTiK, johnconstantine, KoyuBeyaz, Malkavian, Marius, mit, Nirnaeth, Ropinie Hystria. Şu ana kadar dört kişi gönderdi oyununu. Diğer herkesi beklemekteyim :) mit bir süre oynamayacağım dedi, dört kişi kaldı yani. =)
#rekt

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 21 Mayıs 2010, 19:39:23 »
Sorular sorular sorular:

- Şimdi ben ülkemin güneyindeki dağlarda maden arattırma emri versem, bunun içinde bir grup insan yollasam. Bir demir veya kömür bulma olasılıkları var mıdır?
- Diyelim ki vardır, ben ülkemde demir çıkarttığımda bu silahlarımın gücüne etki eder mi veya ticaret yaparken bunu kullanabilir miyim?
- Aynı şekilde odunculuk, taş işçiliği gibi aktivitelere hikayemde yer versem ve emirleride bu doğrultuda düzenlesem, bunları ticarette veya başka amaçlarla kullanabilir miyim?
- Yeni birimler teknoloji geliştikçe mi eklenecek yoksa yalnızca mızraklı ve ciritci birlikleriyle mi oynayacağız? Mesela ben ülkemde ok yapımını teşvik edip silah atolyeleri kurdursam bir okçu sınıfı türer mi?
- Karasal iklime sahip bir ülkede yakacak ihtiyacı normal iklime göre daha fazla olacağından, ülkemde kömür veya odunu bolca almam halkımı mutlu eder mi veya buna benzer küçük ayrıntılar söz konusu mudur?
- Farklı bir yapı inşası emri verirsem bunun için gerekli malzemeleri bulmak zorunda mıyım yoksa bunlar zaten var gibi mi davranılır?
 Sonradan eklenen soru: - Ülkemde hayvancılık veya arıcılık gibi faaliyetlerde yemek stoklarına + etki eder mi?

Genel olarak demek istediğim; daha çok detay, daha zevkli oyun felsefesiyle olayı kompleks bir hale getirsek, hoş mu karşılanır yoksa kafamıza göktaşları mı yağdırılır? :=)

Spam olmaması için bunların altına eklenen yeni soru:
Teknolojiyle ilgili gelişmeler tur sonlarında dm tarafından söylenecek mi yoksa oyunun tarihine göre tahmin edilerek bizim tarafımızdan mı geliştirilecek? + Bir oyuncunun geliştirmeyi başardığı teknoloji tur sonunda açıklanacak mı yoksa diğer oyuncuların bu ülkeye elçi yollaması gibi bir olay mı söz konusu olacak?(Kullanmayı değil haberdar olmayı kastediyorum)

Ayrıca zevkli olacağa benziyor. Sabırsızlanıyorum ilk tur için ^^
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 21 Mayıs 2010, 20:05:33 »
Sorular sorular sorular:

- Şimdi ben ülkemin güneyindeki dağlarda maden arattırma emri versem, bunun içinde bir grup insan yollasam. Bir demir veya kömür bulma olasılıkları var mıdır?

Petrol veya uranyum da bulabilirsin. Asıl mesele, o teknolojiye sahip olmadığınızdan, kullanamazsınız. Tabi Demir'i "Parlak ve Siyah Taş" olarak satmanız gayet mümkün. Şimdiki cirit ve mızrak uçları bakırdan yapılmakta. Ancak kısa süre sonra demir yapılar yapabilir hale geleceksiniz.

- Diyelim ki vardır, ben ülkemde demir çıkarttığımda bu silahlarımın gücüne etki eder mi veya ticaret yaparken bunu kullanabilir miyim?

Aklınza gelen her şey. Sadece, dikkat etmeniz gerek kısım, teknoloiin gelişmemişliğini göz önünde bulundurmalısınız. Bir de, demiri eğer silah olarak, bakır yerine kullanırsanız, savaşlarda buna göre küçük bir değişim yapabilirim. Ancak askerlerin eğitimi değişmeyeceğinden büyük olmayacaktır.

- Aynı şekilde odunculuk, taş işçiliği gibi aktivitelere hikayemde yer versem ve emirleride bu doğrultuda düzenlesem, bunları ticarette veya başka amaçlarla kullanabilir miyim?

Elbette kullanabilir ve istediğin her şeyi yapabilirsin. Ancak, bir aktivitede bulunurken, iklimi vesaireyi hesaba katmanı öneririm. Yoksa hamlei dirak çıkarabilirim. :) Çölde odunculuk yapmak komik olur dimi?

- Yeni birimler teknoloji geliştikçe mi eklenecek yoksa yalnızca mızraklı ve ciritci birlikleriyle mi oynayacağız? Mesela ben ülkemde ok yapımını teşvik edip silah atolyeleri kurdursam bir okçu sınıfı türer mi?

Oyunda, Askeri emirlerle Asker çeşitleri, Bilimsel ve gelişimsel emirlerle bilim, büyüye yönelim hamlelerle büyü gelişecek. Steampunk tarzında bir devlet olabilir, Rise of Legends'deki aztek tipi ırk olabilir veya tamamen büyü üstüne kurulu dışa kapalı bir üle yaratabilirsiniz. Zamanla büyü ortaya çıkacak, bilim gelişecek. Ancak hangi devlet hangisinden ne kadar alacak kendileri seçecekler.

Okçu yapmak üzerine ok ve yay denilen sistemi keşfettiğini söyleme riskini alabilirsin, ancak bu oldukça riskli olur. Eğer zamanı gelmemiş bir şeyi geliştirmeye çalışırsanız, kabul edilmeyecek ve başka bir emriniz daha geçersiz sayılacaktır. Ancak eğer zamanı gelmiş bir keşfi yaparsanız, o keşifle alakalı bir bonus size verilecektir; Keşif dünyaya hızlıca yayılacağı halde.

Büyü ve benzer şeyler de bu yolla ortaya çıkacaktır. Şamanizm ve Gnostizm seçen ülkelere buradan haber ediyim, büyücülük denilen örgütlü sistemi onlardan başkası keşfedemez. :)

- Karasal iklime sahip bir ülkede yakacak ihtiyacı normal iklime göre daha fazla olacağından, ülkemde kömür veya odunu bolca almam halkımı mutlu eder mi veya buna benzer küçük ayrıntılar söz konusu mudur?

Her türlü ayrıntı mümkün. Minor ve Major olaylar olacak oyunda. Minor olaylar, "geçen tur şu kentlere çok ağır bir kış vurdu bu nedenle halkın şu kadar azaldı." olabilir. Yardım göndermek veya göndermemek senin tercihin olur, ancak sonraki tura etki eder.

Major olaylar ise... Biraz daha karmaşık. Elf, Cüce, Minator... Bu türde varlıklara tamamen dönüştürmeniz mümkün ülkenizi. Ama 'Gizli' bazı şartları elde etmeniz gerekiyor. Mesela Vampir halkı Malkavian tarafından kapılmış durumda ve bu tur yaptıklarıyla Vampir olacak, her ne kadar şimdi ülkesi olmasa da. Bundan sonra ülkesi Vampir olarak devam edecek. Aynı şekilde hepsi için geçerli.

Major olayların bir diğer şekli ise büyük coğrafi değişimler olabilir. Dağların çökmesi, denizlerin yükselmesi veya çekilmesi...

- Farklı bir yapı inşası emri verirsem bunun için gerekli malzemeleri bulmak zorunda mıyım yoksa bunlar zaten var gibi mi davranılır?

Malzemeler var gibi davranılır, ancak uzun uzun yaptığınız rplerin daha gerçekçi olacağı ve benim herhangi şey için 'kıyak' geçmemi kolaylaştıracağını söylememe gerek yok dimi?

Genel olarak demek istediğim; daha çok detay, daha zevkli oyun felsefesiyle olayı kompleks bir hale getirsek, hoş mu karşılanır yoksa kafamıza göktaşları mı yağdırılır? :=)

Olay kompleksleştirmeyi benim yapmam değil, oyunlcuların bunu isteyerek yapmaları. Gerçeğe yakın bi şekilde oynandıkça, benim de gerçekçi oynayanlara yardımcı olma katsayım artacaktır.

"Gemiyi yaptılar gittiler" diye yazıyor bu tur herkes, dert değil çünkü ilk turdan böyle bekliyordum. Ancak sonraki turlar için, bu konuda haberiniz olsun. Ne kadar detaylı ve gerçekçi = Hamlelerde o kadar büyük başarı.

Ha son olarak, her hamle %100 başarılı olacak diye bir şey yok. 100 adam ürettim dediğinizde 90 üretilebilir. Neden böyle oldu diye gelmeyin, hiç bir şey %100 başarılı olacak kadar kolay değildir bu dünyada. Tabi iyi rp yaparak hata payını azaltabilirsiniz. ^^

Birde; Bir sayfadan kısa, üç sayfadan uzun göndermeyin bu turdan sonra. ^^

Sonradan eklenen soru: - Ülkemde hayvancılık veya arıcılık gibi faaliyetlerde yemek stoklarına + etki eder mi?

Hayır ^^ Bu pek eklenmeyecek şimdi. Belki zamanla, baktım çok güzel rp yapılıyor, gerçekçi oynuyor herkes, yemek sistemini filan çıkartırım, çok daha rahat oynanır. ^^
#rekt

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 21 Mayıs 2010, 21:09:36 »

Spam olmaması için bunların altına eklenen yeni soru:
Teknolojiyle ilgili gelişmeler tur sonlarında dm tarafından söylenecek mi yoksa oyunun tarihine göre tahmin edilerek bizim tarafımızdan mı geliştirilecek? + Bir oyuncunun geliştirmeyi başardığı teknoloji tur sonunda açıklanacak mı yoksa diğer oyuncuların bu ülkeye elçi yollaması gibi bir olay mı söz konusu olacak?(Kullanmayı değil haberdar omlayı kastediyorum)

Ayrıca zevkli olacağa benziyor. Sabırsızlanıyorum ilk tur için ^^

Yazdığımın anlaşılması için ayrı mesj olarak yazılan cevap;

Yeni teknolojiler vesaire benim tarafımdan tur sonunda yazılan yazıda belirtilecek. Teknolojiler otomatikman yayılacak. Ancak o devlete nasıl geldiğini yine rpsel bir şekilde yazmak lazım. Yani ticaret yollarıyla mı geldiler, ajanların mı öğrendi o teknolojiyi... Vesaire.
#rekt

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 23 Mayıs 2010, 14:25:52 »
KoyuBeyaz, Malkavian, Amras Ringeril ve Ropinie Hysteria haricinde oyun gönderen yok arkadaşlar. :)

Marius, Nirnaeth, aNTiSePTiK, johnconstantine, Elendil. En kısa zamanda yazın şunları da, hızlıca diğer tura geçelim.

Bir de, iki haftanın uzun olduğuna karar verdim, bu turdan sonra bir hafta yapacağım turları.
#rekt

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 23 Mayıs 2010, 17:18:44 »
Bu hafta içinde hamle yapılmazsa ikinci tura geçilecek mi acaba?
He Who Dwells Beneath The Waves

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 23 Mayıs 2010, 17:19:31 »
Bu hafta içinde hamle yapılmazsa ikinci tura geçilecek mi acaba?

Evet, pazar gününüe kadar oynamayan kişiler turu pas geçti sayılacak.
#rekt

Çevrimdışı Ropinie Hystria

• **
  • 171
  • Rom: 10
  • Aut viam inveniam aut faciam
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 25 Mayıs 2010, 17:17:03 »
Bu pazar gelmek bilmez artık :/ FRP'yi çok mu özlediğimden bilmiyorum, buraları durgun gördüğüm zaman içim acıyor. T_T

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 25 Mayıs 2010, 17:20:00 »
Bu cuma belki malum DM'imiz bir FRP oynatır bizlere.
He Who Dwells Beneath The Waves

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
GreatNES - Tur Hakkına Duyuru
« Yanıtla #41 : 25 Mayıs 2010, 17:20:15 »
Bu pazar gelmek bilmez artık :/ FRP'yi çok mu özlediğimden bilmiyorum, buraları durgun gördüğüm zaman içim acıyor. T_T

Hala üç kişiyi beklemekteyiz.. Bu tur bitse, direk bi haftaya indireceğim turları.

Bundan sonra Turları Cumartesileri bitireceğim. Yani 29 Mayıs saat 17:00'a çekildi son oynama tarihi. Cumartesi günü biterse turlar daha iyi olcak, böylelikle sonraki turu hemen pazar gününden oynayabileceksiniz.

Saat 17'den sonra gönderilen oyunlar kabul edilmeyecektir.

Bu cuma belki malum DM'imiz bir FRP oynatır bizlere.

Senaryo yazabilirsem.. Bakacağız..
#rekt

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 25 Mayıs 2010, 17:22:19 »
Hatırlatayım Adra oynatıyor bu oyunu. Şehirlerimiz gelişmekten çok gerileyecek... U_U Bunu, oyunu teslim ettiğidmeki pis pis gülümsemesinden anladım!
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 25 Mayıs 2010, 18:53:24 »
Hatırlatayım Adra oynatıyor bu oyunu. Şehirlerimiz gelişmekten çok gerileyecek... U_U Bunu, oyunu teslim ettiğidmeki pis pis gülümsemesinden anladım!

En iyi ihtimalle büyük bir tufan yapar hepimizi uçurur :P

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 25 Mayıs 2010, 19:06:56 »
En iyi ihtimalle büyük bir tufan yapar hepimizi uçurur :P

Ben daha acılı ve uzun bir şey bekliyorum. Önce halkın türünü değiştirip yeni bir başlangıç hayalleriyle umutlandırır, sonra o ırka özel bir salgın hastalık yayar hepsini çürütür, ruhlarından yeni bir halk yaratır onlarıda tanrıları dışlar falan sürüne sürüne bitiririz haftaları. :P
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.