Kayıt Ol

Genesis - Bernard Beckett

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Genesis - Bernard Beckett
« : 07 Temmuz 2010, 00:18:36 »

Bilinç nedir?
Bizi insan yapan nedir?
Cevabı bildiğinizi düşünüyor olabilirsiniz.
Ancak yanılıyorsunuz.

2041 İlk küresel toz fırtınaları.
2050 Son Savaş'ın ilk silahı ateşlendi.
2051 Büyük Deniz Perdesi tamamlandı
Devlet kuruldu.
2052 İlk salgın ortaya çıktı.
2077 Son Savaş başladı.

Anax, tarihini bildiğini sanıyordu. Bilmek zorundaydı. Üç Sorgucu karşısındaydı ve dört saatlik zorlu sınavı henüz başlamıştı. Anax, tüm eğitimine karşın, ona öğretilen tarihin tüm öyküyü anlatmadığını keşfetmek üzereydi...

Felsefi sorgulamaların teknoloji ile dramatik olarak çakıştığı ve insan olmanın ne anlama geldiğinin tartışmaya açıldığı bir gelecekte geçen, büyüleyici bir yaratıcılığa sahip kışkırtıcı bir kitabı keşfetmek üzeresiniz.

Amazon.com, Guardian ve birçok uluslararası yayın tarafından 21. yüzyılın CESUR YENİ DÜNYA'sı olarak gösterilen, 26 dile çevrilmiş bir distopya.

Diyaloglar, akıcı üslup ve benim çok sevdiğim bir konu olan "distopya"yı işlemesi nedeniyle bir çırpıda yiyip yuttum bu kitabı. Hayatımda okuduğum en sürükleyici, yaratıcı ve şaşırtıcı kitaplardan. Alıp okuyun, kaybetmek bir yana bir çok şey kazanacaksınız.

Kapak tasarımı da ayrı güzel.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
Ynt: Genesis.
« Yanıtla #1 : 07 Temmuz 2010, 00:36:22 »
Tarzı beni şaşırtmıştı. Başlarda sanki tiyatro oyunu gibi "İsim: konuşma" tarzına önyargı ile bakıp almak istememiştim ancak daha sonra alıp okuduğumda farkettimki haksızlık etmişim. Yazar o kadar güzel hikayeleştirmişki buna gözüm takılmadı bile. Betimlemeler fazla değil ancak kendinizi kitaba verebilmeniz ve anlatılan yerleri kafanızda canlandırabilmeniz için yeterli. Konu ilginç. Tek sıkıntı çektiğim şey; hikayenin git gide hızlanması. Sonlara doğru "öyle oldu" deyip geçilmesi. Ancak bunun okunabilirliğe bir etkisi olmamış. Heyecan git gide artıyor ve sonunda dumura uğratıyor.

Açıkcası '21. yüzyılın Cesur Yeni Dünya'sı" olarak gösterilmesine pek katılmıyorum. İkisininde distopya olması dışında çok açık bir şekilde benzer yanları pek yok ve Cesur Yeni Dünya kadar etkilemedi beni.
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Temmuz 2010, 20:39:44 »
Henüz CYD'yi okumamış biri olarak (şu anda utançtan şuracığa kıvrılıp ölebilirim) karşılaştırma yapamıyorum, ama kitabı almamdaki sebeplerden biri de öyle gösterilmiş(?) olmasıydı. Yine de pişman değilim.

Çevrimdışı Bardes

• **
  • 210
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Temmuz 2010, 22:59:01 »
Büyük puntolar ve boşluklar olduğu için kitabın sonuna ulaşmak fazla uzun sürmüyor. 150 sayfaya sığabilecek kitabın 250 sayfaya yayılması bana kağıt israfı gibi geldi, yazıktır :P

Konu falan iyi hoş da sonu benim için hayal kırıklığı oldu. Kandırılmış gibi hissettim.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Genesis
« Yanıtla #4 : 22 Kasım 2010, 16:55:09 »
Ayrıca BURAYA tıklayarak, kitap editörü Nazlı Berivan Ak'ın yapmış olduğu incelemeye ulaşabilir bununla birlikte künye ve tanıtım yazısına bakabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Haziran 2011, 22:21:25 »
Kitabı biraz önce bitirdim ve hala o sonun getirmiş olduğu sersemletici etkinin altındayım.

Kapak ve şekil olarak ne kadar aydınlık görünse de Genesis tam bir karanlık oldu benim için. Özellikle Adam ile Art'ın diyalogları, hayır, konuşamayacağım.
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 23 Haziran 2011, 08:43:57 »
Okumalı mıyım yoksa zaman kaybı mı? İkilemde kaldım. ... ... Sanırım bir hayli kabarık olan Okunacak kitaplar listemde sonlarda yer bulacak.
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark