Kayıt Ol

Tolkien Yüzüklerin Efendisi'nin hikayesini Hüsn-ü Aşk'tan çalmış...

Çevrimdışı manslayer3

• *
  • 27
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Konunun bu kadar dallanıp budaklanmasına gerek yoktu aslında,ben sadece böyle bir teorinin olduğunu göstermek istemiştim.Tolkien kitabının bazı öğelerini,herhangi başka bir eserden alsa(çalsa değil) bile ortaya tamamen farklı bir eser çıkartmış.Bu gün milyonlar Tolkien'i okuyup beğeniyor ve de diğer eserlerin adı bile geçmiyorsa demekki Tolkien farklı bir şeyler yapmış.

Çevrimdışı Mümin Can

• *
  • 5
    • Profili Görüntüle
    • Sarı ve Beyaz
Bunlara çalıntı denmez. Bunlar göndermedir. Mesela Tolkien bu eseri yazarken Finler'in Kalavela destanından etkilendiğini kendisi de söylemiştir. Bu çalma değildir. Eski eserlere ve dillere bir çok gönderme vardır Yüzüklerin Efendisi'nde. Üstelik bazı Divan şairleri kendilirinden önce yazılmış şiirleri kendilerince yorumlamışlardır. Bu da çalıntı değildir. Edebiyat bir birikim işidir. 
http://sarivebeyaz.blogspot.com/

Karanlıkta başlayan öykü karanlıkta biter.
Düello, Jorge Luis Borges

Çevrimdışı StJoan

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
Bunda tartışılacak bir şey yok. Araştırın Sheakespeare'in hikayelerini onlarda  Eski hikayelere benzerler. Tarih boyunca bir çok hikaye geliştirilip konsepti değiştirilip önümüze geri gelmiştir. Bunun sebebi yazarların bilinçaltında duran çocukluk masallarıdır.

O değil konuda inciciler mi var ben mi yanılıyorum?

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Bunda tartışılacak bir şey yok. Araştırın Sheakespeare'in hikayelerini onlarda  Eski hikayelere benzerler. Tarih boyunca bir çok hikaye geliştirilip konsepti değiştirilip önümüze geri gelmiştir. Bunun sebebi yazarların bilinçaltında duran çocukluk masallarıdır.

O değil konuda inciciler mi var ben mi yanılıyorum?

Ben ve görünüşe bakılırsa Baal da incici.

Edit:Değilmiş
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
İncici değilim, öyle bir oluşuma girecek kadar çaresiz de hissetmiyorum kendimi. Şayet, insanlığın bu toplaşma ve birlikte bir şeyler yapma ihtiyaçlarını da anlayamamışımdır hiç. Hiç bir zaman kendimi bir yere ait hissetmedim, bu nedenle pek çok siteye katkım oldu, sadece bir sitede dolaşmadım hiç kovanın çevresinden başka bir yere gitmeyen arılar gibi.

Ama biraz dolaşmak lazım değil mi? Yeni yerler görmek, yeni sitelere bakmak. Şayet ben hiç birini tam olduğunu göremedim. Böyle bir handikabı var. Neyse içimden gelenleri Grimoire'e dökeceğim de, öyle şey oldu.

Soru şu, İncici olsam ne değişecek?
#rekt

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Fantastik Edebiyat denen şey zaten bin yıllardır elde olan materyali günümüz dillerinde farklı farklı kılıklara sokarak önümüze sunmak değil midir? Elfler ne zamandan beri söylenir, ya ejderhalar, peki ya cüceler?

Arkadaş, anlamış değilim. Şöyle ki zaten her dönemde bir nefs her dönemde bir aşk vardır. Eğer biri bunu buradan çalmış, diğerini almış oraya yamamış falan demek marifetse bütün site buraya zibil gibi çalıntı senaryosu vs dökeriz.

Uzun lafın kısası "feyk ulen!". Yok böyle şeyler.
Saygılar...

Not: İncicilerin tahrip gücü yüksek olması sebebiyle insanlar korkar oldu onlardan. Ama geçer onların devri de elbet, hatta geçiyor bile. Ekşisözlük nasıl geçtiyse onlar da geçer.

Çevrimdışı Mordrad

• *
  • 13
    • Profili Görüntüle
Neden insanlar her büyük başarının arkasında bir hile olduğunu düşünür? Yani kıskançlıktan mı bu, haset mi? O bunu ondan çalmış, bu şunu ondan çalmış, e tamamda ilk çalınan şeyi kim yazmış o zaman?

İnanılmaz mantıksız geldi ve itiraf edeyim çok sıkıldım bu tarz iddiaları görmekten. Bu makaleye affınıza sığınarak ''saçmalık'' diyorum ve birazcık sağduyulu olmaya çağırıyorum artık bu insanları.

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Neden insanlar her büyük başarının arkasında bir hile olduğunu düşünür? Yani kıskançlıktan mı bu, haset mi? O bunu ondan çalmış, bu şunu ondan çalmış, e tamamda ilk çalınan şeyi kim yazmış o zaman?

İnanılmaz mantıksız geldi ve itiraf edeyim çok sıkıldım bu tarz iddiaları görmekten. Bu makaleye affınıza sığınarak ''saçmalık'' diyorum ve birazcık sağduyulu olmaya çağırıyorum artık bu insanları.

Bu katılıyorumdan daha hoş oluyor yahu.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
"Güneşin altında yeni bir şey yoktur" Kime ait olduğunu tam olarak bilmediğim ama oldukça beğendiğim bir söz. Var sayalım Tolkien doğu edebiyatına merak sardı ve Hüsn-ü Aşkı okudu ve etkilendi. Ne var bunda. Araştırılsa Şeyh Galip'inde birilerinin eserinden etkilendiğini bulabiliriz. Eminim ki o zamanlarda bir medrese muallimi çıkıp "Ey Şehy sen nasılda utanmadan Ululardan filancanın eserini almışsın" demiş olabilir. Bu bana yıllar önce Diktatör Kaddafinin söylediklerini anımsattı. Shakespeare'nin aslında Arap olduğunu gerçek adının "Şeyh Zübeyir" olduğunu söylemişti. Bu tür yaklaşımlar yakıştırmalar hep olmuştur ve olacaktır da...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
Edebiyat, göndermelerle, yeniden üretimlerle ve hatta güncellemelerle ilerler.