Kayıt Ol

Japonya'da Büyük Deprem

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Japonya'da Büyük Deprem
« : 11 Mart 2011, 15:11:25 »

Japonya'da 8,9[*]Japonya'da Cuma günü meydana gelen, ilk olarak büyüklüğü 8,8, daha sonra 8,9 olarak açıklanan depremin büyüklüğü 9,0 olarak düzeltildi.[/*] büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre 60 kişinin öldüğü deprem sonrasında 100 kişiyi taşıyan bir gemi tsunamiye kapıldı.

TOKYO - Japonya’da, 8,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Türkiye saati ile sabah 07.46'da meydana gelen depremin yerin 24 km. altında meydana geldiği ve merkez üssünün Tokyo'nun 380 km kuzeydoğusu olduğu açıklandı.

Polis yetkilileri ilk belirlemeler göre 60 kişinin hayatını kaybettiğini 56 kişinin de kayıp olduğunu açıkladı. Yüzlerce kişinin daha kayıp olduğu bildiriliyor ve bu nedenle de ölü sayısının artmasından kaygı duyuluyor.

Deprem sonrasında oluşan tsunami dalgaları ülkenin kuzeydoğusunu vurdu. Sendai kentindeki limanı 10 metre büyüklüğündeki dalgalar yuttu. Reuters haber ajansı da en az 100 kişiyi taşıyan bir geminin ülkenin kuzeydoğusunda tsunami sularına kapıldığını açıkladı.

Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan ülkelerde de tsunami alarmı verildi.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25191185/
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Japonya'da Büyük Deprem
« Yanıtla #1 : 11 Mart 2011, 15:19:34 »
8.9 :ohmy Türkiyede olsa ölü sayısı belki de yüzbinleri bulmuştu şu anda.

Allah kolaylık versin oradaki insanlara, çok fena bir şey ya. Sadece deprem değil bir de tsunami tehditi var. Umarım daha fazla zaiyat olmaz. :-\
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Mart 2011, 15:37:32 »
Tarlalarda sakin ama öldürücü bir biçimde ilerleyen okyanus sularını ve üzerlerinde yüzen binlerce arabayı (abartmıyorum) görünce olayın şiddetini daha iyi kavrıyor insan. Tarlaları aşıp önüne çıkan otobandaki arabaları da içinde yüzen araba mezarına katmasına girmiyorum bile...

Japonya'yı felakete sürükleyen deprem değil. Adamların masasından dosyalar düştü o kadar. Onları şu an mahveden tsunami. Yine de 8,9'luk bir depreme ilk defa bu sabah şahit oldum.

Allah yardımcıları olsun bu insanların :(. Ama yine de çok takdir ediyorum aldıkları önlemleri.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Mart 2011, 16:20:38 »
Depreme hazırlıklı olan bir ülke olmasına rağmen şu anda uluslararası yardım istediler. Düşünün artık böyle bir felaketin ülkemize vurduğunu!

Şu anda durumları gerçekten çok kötü ve büyük ihtimalle daha da kötüye gidecek gibi. Gelen açıklamalara bakarsak çoğu ülke Tsunami alarmı vermiş durumda ve birçok sahil şeritleri boşaltılıyor. Okyanusun alt tabakası tamamen çökmüş ve asıl deprem daha yeni olacak diyorlar. Açıklanan haritada Türkiye'nin de ismi geçiyor.

Umuyorum daha büyük felaketler olmaz ve Japonya kısa sürede toparlanır.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 11 Mart 2011, 16:49:15 »
 Bu aralar depremlerin, sellerin ve tsunamilerin bu kadar artması sadece benim dikkatimi çekmemiştir herhalde. 8.9 ne demek yahu! Allah korusun buralarda öyle bir şey olsa düşünmek bile istemiyorum sonuçlarını. Kıyamet alametçisi pozlarına girmek istemiyorum ama bu büyüklükte depremlerin sonuncusu olduğuna inanmıyorum bu olayın. Arkası gelecektir bunun. Dünya yüzyıllardır biriktirdiği kini kusuyor insan oğluna.

Spoiler: Göster
Sonuç: Tırsıyorum.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Mart 2011, 17:11:16 »
Yazık olmuş insanlara, umarım Birleşmiş Milletler ve diğer hayır kurumları hemen yardıma başlarlar.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Mart 2011, 18:31:37 »
Bir de şöyle bir olay var:

'Supermoon' Uyarısı.

Bu da bonus track:

Bugünlerde insanlığın asıl ihtiyaç duyduğu şey kıyamet. Herkes, herşeyin sona ermesini içten içe büyük bir hevesle bekliyor. Çağlardır felaket tellalları bu yüzden el üstünde tutulmamış mıdır zaten?

Çevrimdışı Finarfin

• **
  • 102
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Mart 2011, 22:01:03 »
Ben anca öğrendim bu olayı :/.Allah yardımcıları olsun.Neyseki nükleer santrallerde sızıntı filan olmasını engellemişler.Yoksa felaketin boyutları artardı gibi geliyor.

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Mart 2011, 01:01:16 »
                                                       İkinci Deprem!

8.9 dan sonra bir diğer deprem 7.9 şiddetinde Japonya'yı vurdu. Japonya sevdiğim bir ülkedir. Kalbimiz onlarla.
   Gerçi bu ağır olaylardan sonra Japonya eski Japonya olur mu; tartışılır. Bu depremleri Türkiye yaşasaydı; Türkiye kalmazdı.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Mart 2011, 11:06:46 »
Neyseki nükleer santrallerde sızıntı filan olmasını engellemişler.Yoksa felaketin boyutları artardı gibi geliyor.

Pek engelleyememişler sanırım çünkü devlet televizyonu NHK, Fukuşima'daki tesiste radyasyon sızıntısı tespit edildiğini duyurdu. Fukuşima'nın iki biriminde elektrik kesintisi yüzünden soğutma sistemi çökmüş ve olağanüstü hal ilan edilmiş.

Neyse ki;

Alıntı
Japonya nükleer güvenlik komisyonundan Ryohei Şiomi, yetkililerin depremden etkilenen Fukuşima Dai-ichi nükleer santralinde erime olup olmadığını kontrol ettiğini söyledi.

Şiomi, nükleer santralde erime olsa bile, bunun 10 kilometre yarıçapı içindeki insanları etkilemeyeceğini, bölgede yaşayan 51 bin kişinin çoğunun tahliye edildiğini ifade etti.

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Mart 2011, 11:56:06 »
Hala Türkiye'ye ikinci ve üçüncü santrali yapma peşindeler. Zararlarının ne denli büyük olduğunu göremiyorlar sanırım.

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
  • Rom: 16
  • "Each thing I show you is a piece of my death."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 12 Mart 2011, 13:17:18 »
Amerika bölgedeki askeri gemilerini yardım nakliyatı için seferber etmiş. Umarım Japonya'ya intihar bombacılarıyla dolu bir filo yollamaz.

Ve yine umarım Japonya'nın yaraları çabuk iyileşir.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 13 Mart 2011, 19:04:56 »
Az önce yapılan son dakika haberine göre 2. No'lu tankın soğutma pompası da durmuş ve acil durum ilan edilmiş. Gittikçe kötüleşiyor.

Umuyorum kısa sürede sorunsuz bir şekilde bu nükleer sorununu çözerler yoksa çok daha kötüsünü göreceğiz gibime geliyor...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 13 Mart 2011, 20:07:15 »
Az önce yapılan son dakika haberine göre 2. No'lu tankın soğutma pompası da durmuş ve acil durum ilan edilmiş. Gittikçe kötüleşiyor.

Umuyorum kısa sürede sorunsuz bir şekilde bu nükleer sorununu çözerler yoksa çok daha kötüsünü göreceğiz gibime geliyor...

Kolay kolay çözülecek bir şey değil. Daha kötü bir şey gelemezdi başlarına, Çernobil v2 olacak bu sonunda.

Hala Türkiye'ye ikinci ve üçüncü santrali yapma peşindeler. Zararlarının ne denli büyük olduğunu göremiyorlar sanırım.

Türkiye de bu denli büyük bir deprem olması oldukça küçük ihtimal. Marmara'nın doğusuna kurulmadığı sürece de bir sorun olmaz.
#rekt

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 14 Mart 2011, 21:49:57 »
Bu arada, tsunaminin verdiği hasarı çekmek niyetindeki haber kameralarına takılan ufo da ilginç gerçekten.

Bakınız
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.