Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films tarafından 1972’den günümüze her yıl sinema ve televizyon sektöründeki fantastik, bilimkurgu ve korku yapımlarına dağıtılan ödüllerin bu yılki adayları geçtiğimiz günlerde belli oldu. Dilerseniz bu seferlik sözü fazla uzatmayalım ve hemen adaylıklara geçelim, zira uzun bir liste sizi bekliyor!
En İyi Bilimkurgu filmi
The Adjustment Bureau | Universal |
Captain America: The First Avenger | Paramount/Marvel |
Limitless | Relativity Media |
Rise of the Planet of the Apes | 20th Century Fox |
Super 8 | Paramount |
X-Men: First Class | 0th Century Fox |
En İyi Fantastik Film
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 | Warner Bros. |
Hugo | Paramount |
Immortals | Relativity Media |
Midnight in Paris | Sony Pictures Classics |
The Muppets | Walt Disney Studios |
Thor | Paramount/Marvel |
En İyi Korku Filmi
Contagion | Warner Bros. |
The Devil’s Double | Lionsgate |
The Girl With the Dragon Tattoo | Sony |
The Grey | Open Road Films |
Take Shelter | Sony Pictures Classics |
The Thing | Universal |
En İyi Aksiyon/Gerilim Filmi
Fast Five | Universal |
The Lincoln Lawyer | Lionsgate |
Mission: Impossible Ghost Protocol | Paramount |
Red Tails | 20th Century Fox/Lucasfilm Ltd. |
Sherlock Holmes: A Game of Shadows | Warner Bros. |
War Horse | Walt Disney/DreamWorks |
En İyi Erkek Oyuncu (Film)
Antonio Banderas, The Skin I Live In | Sony Pictures Classics |
Dominic Cooper, The Devil’s Double | Lionsgate |
Tom Cruise, Mission: Impossible Ghost Protocol | Paramount |
Chris Evans, Captain America: The First Avenger | Paramount/Marvel |
Ben Kingsley, Hugo | Paramount |
Michael Shannon, Take Shelter | Sony Pictures Classics |
En İyi Kadın oyuncu (Film)
Jessica Chastain, Take Shelter | Sony Pictures Classics |
Kirsten Dunst, Melancholia | Magnolia |
Rooney Mara, The Girl With the Dragon Tattoo | Sony |
Brit Marling, Another Earth | Fox Searchlight |
Keira Knightley, A Dangerous Method | Sony Pictures Classics |
Elizabeth Olson, Martha Marcy May Marlene | Fox Searchlight |
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Film)
Ralph Fiennes, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 | Warner Bros. |
Harrison Ford, Cowboys and Aliens | Universal |
Tom Hiddleston, Thor | Paramount/Marvel |
Alan Rickman, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 | Warner Bros. |
Andy Serkis, Rise of the Planet of the Apes | 20th Century Fox |
Stanley Tucci, Captain America: The First Avenger | Paramount/Marvel |
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu(Film)
Elena Anaya, The Skin I Live In | Sony Pictures Classics |
Emily Blunt, The Adjustment Bureau | Universal |
Charlotte Gainsbourg, Melancholia | Magnolia |
Paula Patton, Mission: Impossible Ghost Protocol | Paramount |
Lin Shaye, Insidious | FilmDistrict |
Emma Watson, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 | Warner Bros. |
En İyi Genç Oyuncu
Asa Butterfield, Hugo | Paramount |
Joel Courtney, Super 8 | Paramount |
Elle Fanning, Super 8 | Paramount |
Dakota Goyo, Real Steel | Walt Disney |
Chloe Grace Moretz, Hugo | Paramount |
Saoirse Ronan, Hanna | Focus |
En İyi Yönetmen
J.J. Abrams, Super 8 | Paramount |
Brad Bird, Mission: Impossible Ghost Protocol | Paramount |
Martin Scorsese, Hugo | Paramount |
Steven Spielberg, The Adventures of Tintin | Paramount |
Rupert Wyatt, Rise of the Planet of the Apes | 20th Century Fox |
David Yates, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 | Warner Bros. |
En İyi Senaryo
J.J. Abrams, Super 8 | Paramount |
Woody Allen, Midnight in Paris | Sony Pictures Classics |
Mike Cahill, Brit Marling, Another Earth | Fox Searchlight |
Rick Jaffa, Amanda Silver, Rise of the Planet of the Apes | 20th Century Fox |
John Logan, Hugo | Paramount |
Jeff Nichols, Take Shelter | Sony Pictures Classics |
En İyi Müzik
Michael Giacchino, Mission: Impossible Ghost Protocol | Paramount |
Michael Giacchino, Super 8 | Paramount |
Howard Shore, Hugo | Paramount |
Alan Silvestri, Captain America: The First Avenger | Paramount/Marvel |
John Williams, The Adventures of Tintin | Paramount |
John Williams, War Horse | Walt Disney/DreamWorks |
En İyi Prodüksiyon Tasarımı
Stuart Craig, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 | Warner Bros. |
Dante Ferretti, Hugo | Paramount |
Tom Foden, Immortals | Relativity |
Rick Heinrichs, Captain America: The First Avenger | Paramount/Marvel |
Kim Sinclair, The Adventures of Tintin | Paramount |
Bo Welch, Thor | Paramount/Marvel |
En İyi Kurgu
Maryann Brandon, Mary Jo Markey, Super 8 | Paramount |
Mark Day, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 | Warner Bros. |
Paul Hirsch, Mission: Impossible Ghost Protocol | Paramount |
Michael Kahn, The Adventures of Tintin | Paramount |
Kelly Matsumoto, Fred Raskin, Christian Watner, Five Five | Universal |
Thelma Schoonmaker, Hugo | Paramount |
En İyi Kostüm
Jenny Beavan, Sherlock Holmes: A Game of Shadows | Warner Bros. |
Alexandra Byrne, Thor | Paramount/Marvel |
Lisy Christl, Anonymous | Sony |
Sandy Powell, Hugo | Paramount |
Anna B. Sheppard, Captain America: The First Avenger | Paramount/Marvel |
Jany Temime, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 | Warner Bros. |
En İyi Makyaj
Shaun Smith, Scott Wheeler, Conan the Barbarian | Lionsgate |
Nick Dudman, Amanda Knight, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 | Warner Bros. |
Annick Chartier, Adrien Morot, Nikoletta Skarlatos, Immortals | Relativity Media |
David Marti, Kazuhiro Tsuji, The Skin I Live In | Sony Pictures Classics |
Tom Woodruff Jr., Alec Gillis, The Thing | Universal |
Dave Elsey, Fran Needham, Conor O’ Sullivan, X-Men: First Class | 20th Century Fox |
En İyi Özel Efekt
Matt Aitken, Jamie Beard, Joe Letteri, Keith Miller , Wayne Stables, Matthias Menz,, The Adventures of Tintin |
Paramount |
Tim Burke, Greg Butler, John Richardson, David Vickery,Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2 | Warner Bros. |
Dan Lemmon, Joe Letteri, R. Christopher White, Daniel Barrett, Rise of the Planet of the Apes |
20th Century Fox |
Steven Riley, Russell Earl, Kim Libreri, Dennis Muren, Super 8 | Paramount |
Scott Benza, John Frazier, Matthew Butler, Scott Farar,Transformers: Dark of the Moon | Paramount |
En İyi Uluslararası Film
Attack the Block | Screen Gems/Sony |
The Heir Apparent: Largo Winch | Music Box |
Melancholia | Magnolia |
Point Blank | Magnolia |
The Skin I Live In | Sony Pictures Classics |
Troll Hunter | Magnet/Magnolia |
En İyi Animasyon
The Adventures of Tintin | Paramount |
Cars 2 | Walt Disney/Pixar |
Kung Fu Panda 2 | Paramount/DreamWorks Animation |
Puss in Boots | Paramount/DreamWorks Animation |
Rango | Paramount |
Rio | 20th Century Fox |
[stextbox id=”black”]
DİZİLER
Ulusal Kanallardaki En İyi Dizi
Fringe | Fox |
A Gifted Man | CBS |
Grimm | NBC |
Once Upon a Time | ABC |
Supernatural | CW |
Terra Nova | Fox |
Kablolu Kanallardaki En İyi Dizi
American Horror Story | F/X |
Breaking Bad | AMC |
The Closer | TNT |
Dexter | Showtime |
The Killing | AMC |
Leverage | TNT |
True Blood | HBO |
10 Bölüme Kadar En İyi Sunum
Camelot | Starz |
Falling Skies | TNT |
Game of Thrones | HBO |
Torchwood: Miracle Day | Starz |
Trek Nation | The Science Channel |
The Walking Dead | AMC |
En İyi Gençlik Dizisi
Being Human | Syfy |
Doctor Who | BBC America |
The Nine Lives of Chloe King | ABC Family |
Secret Circle | CW |
Teen Wolf | MTV |
The Vampire Diaries | CW |
En İyi Erkek Oyuncu(Dizi)
Sean Bean, Game of Thrones | HBO |
Bryan Cranston, Breaking Bad | AMC |
Michael C. Hall, Dexter | Showtime |
Timothy Hutton, Leverage | TNT |
Dylan McDermott, American Horror Story | F/X |
Noah Wylie, Falling Skies | TNT |
En İyi Kadın Oyuncu (Dizi)
Mireille Enos, The Killing | AMC |
Lena Headey, Game of Thrones | HBO |
Jessica Lange, American Horror Story | F/X |
Eve Myles, Torchwood: Miracle Day | Starz |
Kyra Sedgwick, The Closer | TNT |
Anna Torv, Fringe | Fox |
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Dizi)
Giancarlo Esposito, Breaking Bad | AMC |
Kit Harington, Game of Thrones | HBO |
Joel Kinnaman, The Killing | AMC |
John Noble, Fringe | Fox |
Aaron Paul, Breaking Bad | AMC |
Bill Pullman, Torchwood: Miracle Day | Starz |
Norman Reedus, The Walking Dead | AMC |
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Dizi)
Lauren Ambrose, Torchwood: Miracle Day | Starz |
Jennifer Carpenter, Dexter | Showtime |
Frances Conroy, American Horror Story | F/X |
Michelle Forbes, The Killing | AMC |
Lana Parrilla, Once Upon a Time | ABC |
Beth Riesgraf, Leverage | TNT |
En Başarılı Konuk Oyuncu Performansı
Steven Bauer, Breaking Bad | AMC |
Orla Brady, Fringe | Fox |
Mark Margolis, Breaking Bad | AMC |
Edward James Olmos, Dexter | Showtime |
Zachary Quinto, American Horror Story | F/X |
Tom Skerritt, Leverage | TNT |
Ödüller 20 Haziran 2012 Çarşamba günü California’da düzenlenecek bir törenle sahiplerini bulacak.