Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - cankutpotter

Sayfa: [1]
1
Cosmere (Brandon Sanderson) / Kozmer Tartışmaları
« : 23 Mart 2016, 22:42:12 »
Efenim öncelikle hayırlı olsun.

Eh, Kozmer gibi bir evrene bir başlık gerekiyordu, açmak haddime değil belki ama... :D Direkt olarak Kozmer'le ilgili konuları burada konuşuruz diye düşündüm.

Eh, hadi ben başlatayım. :)

Spoiler: Göster
 Çağların Kahramanı'nı okurken bir şey dikkatimi çekti, Tensun ilk duruşması sırasında Cihanelçileri'nden bahsediyor, ki kitabı bitirmiş değilim bu arada. Kafamı kurcalayan mevzu şu, Cihanelçileri Fırtınaışığı serisinde de geçmiyor muydu?

2
Sinema / Sinemada Sesli Betimleme hayali gerçek oldu.
« : 24 Ekim 2015, 23:20:25 »
Aslında Sesli betimleme Türkiye'de gerçekleştiğinden beri tüm görme engellilerin hayaliydi sinemada bir filmi herkesle beraber eşit, erişilebilir ve engelsiz bir şekilde seyretmek. İşte şimdi bu artık hayal değil, gerçek.


Turkcell, YGA ve Sesli betimleme Derneğinin yaptığı uzun çalışmalar sonucu hayata geçen proje sinemada sesli betimleme film izlememizi sağlıyor.


Aslında, Turkcell ve YGA işbirliği çok daha önceden başlamıştı, birlikte geliştirdikleri Hayal Ortağım isimli uygulama sayesinde görme engelliler sesli kitaplara, haberlere, köşe yazılarına, eğitimlere ve daha pek çok şeye ücretsiz olarak ulaşabiliyordu.


21 Ekim 2015 Çarşamba günü lansmanı yapılan cepten sesli betimleme, bu hayal ortağım içine yerleştirildi. Bu özelliğiyle de dünyada bir ilk. Peki nasıl çalışıyor?


Şöyle ki, uygulamayı telefonunuza indirip üye olduktan sonra, ana menüdeki sinema kategorisine giriyorsunuz ve burada sinemada izlediğiniz filmi seçip sesli betimlemesini indiriyorsunuz. Film başladığı anda betimlemeyi oynatmaya başlıyorsunuz, betimleme kendini filmle senkronize ederek ilerliyor, öyle ki herhangi bir kesinti veya reklam durumunda bile sıkıntı olmuyor, sistem birkaç saniye içerisinde filmin neresinde olduğunuzu anlıyor ve betimleme oradan devam ediyor.


Şu anda BKM yapımı Hayat Öpücüğü isimli filmle başlanan bu projede ilk etapta ayda dört film betimlenecek, umarım yakın zamanda bu sayı artacak ve tüm vizyon filmlerini kapsayacak.


Son bir not olarak, aslında dünyada sinemada sesli betimleme tekniği uygulanıyor; ancak cepten değil. Sinema salonuna kurulan bir sistem sayesinde. Bu sayede görme engelli izleyici bir telsiz kulaklık sayesinde izleyebiliyor filmi.


Umarım bu güzel proje çok yakında hakkettiği ilgiyi görür ve tüm vizyon filmleri bu şekilde betimlenir.


Kişisel görüşümü belirtmem gerekirse filmi bugün izledim, betimleme de film de gayet güzeldi. Sadece betimleme sesi biraz düşük kalmış; ama çözülemeyecek bir sorun değil.

3
Çizgi Roman & Manga / Engelsiz Çizgiler Tartışma Platformu
« : 09 Mayıs 2015, 01:10:15 »
Merhaba sevgili Rıhtım sakinleri. Birazdan sizlere sunacağım proje Türkiye'de gerçekleşir mi bilmiyorum; ama edebiyata ve insanlara saygısı olan siz değerli arkadaşlarımın bana destek olacağını düşünerek sizlere pek çok engelli adına bu projeyi sunmak istiyorum:

Çizgiromanlar görme engellilerin ilgi alanına pek girmez; ancak insan fantastik okuyorsa çizgiromanlar da gözüne çarpıyor. Dün benim gibi görme engelli bir arkadaşımın attığı bir tweet ve sonrasında gelişen sohbet sırasında çizgiromanların görme engelliler için de uyarlanmasını amaç edinmiş bir düşünce bu. Böylece erişilebilir olmayan bir şey daha engelliler için erişilebilir bir duruma gelecektir.

Ben şahsen Yenilmezler ve Marwel filmlerini çok severim, özellikle son aylarda çizgiroman haberleri rıhtımda artmaya başlamışken ve konuları da ilginçken herkese ulaşamıyor olması bence bir sorun. Aslında bunun için çok büyük bir şey yapılması gerektiğini düşünmüyorum, yapılacak tek şey çizimlerin sözel olarak betimlenmesi yeterli. Bu sayede çizgiromanlar da yeni bir kitleye kavuşmuş olur, ayrıca engelliler için bir adım daha atılmış olur. Bu konuda yardımlarını esirgemeyeceğinize güveniyorum, başarırız ya da başaramayız bilmiyorum; ama en azından bir adım atmış oluruz.

4
Kurgu İskelesi / Harry Potter ve Büyülü Kale 6. Bölüm
« : 25 Mart 2010, 18:44:00 »
Burada hayran kurgu yayınlanıyor mu, onu bilmediğim için koyuyorum uyarırsanız sevinirim.
Şimdi hikayemin tanıtımını koyuyorum(Aslında daha önce hep birinci bölümünü koyardım, ama şimdi tepkinizi bir ölçmek istedim.): Harry artık altıncı yılına başlamaktadır. Bu yıl yine Voldemort'la ve Ölüm Yiyenlerle savaşmak zorundadır. Fakat bu sırada Harry kendisiyle bir sırrı öğrenecektir. Sizce bu sır ne? Harry bu sırrı öğrenince ne yapacak? Yepyeni Bir Harry Potter serüvenine hazır olun!

Sayfa: [1]