Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - prisoner_of_azkaban

Sayfa: [1]
1
Yazarlar / J. K. Rowling
« : 01 Ocak 2008, 03:08:19 »


Doğum:
 31 Temmuz 1965
 
Kardeşi:
 Di (Kendinden 2 yaş küçük)
 
Kocası:
 Dr. Neil Murray
 
Çocukları:
 İlk evliliğinden olan kızı Jessica ve Dr. Neil Murray’dan olan oğlu David Gordon Rowling Murray (23 Mart 2003) ve son olarak da kızı Mackenzie Jean Rowling Murray (25 January 2005)
 
Hobileri:
 Okumak, çizmek, Tropik balık beslemek, ilginç isimleri toplamak….
 
Sevdiği yazarlar:
 E. Nesbit, Jane Austen, Roddy Doyle, Kenneth Graham, Elizabeth Goudge, Noel Streatfield ve Paul Gallico.
 
Kaleme aldığı ilk hikaye:
 Altı yaşındayken, Di için yazdığı “Tavşan” isimli öykü. Basılmamış yetişkinler için 2 adet gerilim romanı…

Çocukluk günleri, kendisinden iki yaş küçük kızkardeşi Di ile birlikte Wye Nehri kıyısındaki kırlıkta keşif gezintilerine çıkıp, bol hayal kurmakla geçmiş denilebilir. Rowling ailesinin, çocukların doğduğu Yate’den Winterbourne’a taşınmasıyla birlikte yeni okulundaki Bayan Morgan’dan nefret etmesiyle başlayan bir dönem olur. J.K.’in öğretmen kürsüsünün en sağına ve zekanın en gerisine düşen sıranın en dışarılıklı yerinde oturturmuş. Okuldaki ikinci senesinde oturduğu sırası, en iyi arkadaşının yeriyle değiştirilen Rowling, nispeten akıllı bir noktaya terfi etmiş ama bu kez de arkadaşlarının öfke ve kıskançlığının hedefi olmuş.

Rowling, o günlerden tanıdığı Potter’lar, semtindeki pek de kalabalık olmayan arkadaş grubundan, biri kız, biri erkek iki kardeşin soyadı çok sevmesinin sebebi kendi soyadıyla yapılan iğneli Şakalaşmalardan bıkmasıymış. İlkokulundan sonra Wyedean Okulu’na devam eder. Anne-babasının tavsiyesiyle Exeter Üniversitesi’nin Fransızca bölümüne girer. Ancak bir süre sonra bunun bir hata olduğunu anlar. Sekreterlik hayatı bitince, İngilizce öğretmeni olarak yurt dışına, Portekiz’e giden J.K. Rowling, eğitimci olmayı, mesai saatlerinin kendisine edebi çalışmalarına imkan tanıması açısından seçmiş. J.K. Rowling, bu dönemde gözlükleri atıp kontakt lensler kullanmaya başlamasının faydası suratına yumruk yemeye dair geliştirmiş olduğu paranoyasının önünü alması olmuş. Rowling’in bugün en büyük kızı olan Jessica’nın babasından bahsettiğini duymak neredeyse imkansız. Babasından daha fazla bir şekilde Jessica’dan her an bahsetmeyi seviyor. Rowling’in bugün en büyük kızı olan Jessica’nın babasından bahsettiğini duymak neredeyse imkansız. Babasından daha fazla bir şekilde Jessica’dan her an bahsetmeyi seviyor.

Harry Potter; Exeter Üniversitesi mezunu bir öğretmenken, kocasından ayrılıp sosyal yardım parasıyla geçinmeye çalıştığı sıralarda, Manchester’dan Londra’ya uzun bir tren yolculuğu sırasında Rowling’in zihninde oluşmaya başlamış. Fikrini hemen uygulamaya sokan yazarın, daha o günden yedi kitaplık bir seri olarak planladığı roman dizisini kaleme alması tam beş yıl sürmüş. J.K. Rowling, kitapçıların önünde bir gün önceden ucu bucağı gelmeyen kuyrukların oluşmasının yanı sıra, normalde kitapçılarda yapılan okuma günlerini 16 bin kişinin doldurduğu stadyumlarda, devasa bir organizasyona dönüştürmeyi başaran biri..


Bir zamanlar haftalık 69£ ile geçinmeye çalışırken artık 280 milyon£'luk servetin ve şöhretin sahibi. Edinburgh’ta yaşıyor. Sahip olduğu şöhret ilk çocuğu Jessica ile David ve yeni doğmuş kızı Mackenzie ile parka gitmesine engel. Artık ilk Harry Potter kitabını yazarken, ilham aldığı Edinburgh kafelerine gitmesi de imkansız.
Bugün Rowling ailesi yüksek güvenlik önlemleri arkasında bir yaşam sürüyor. Rowling'in Kensington’daki evi davetsiz misafirlerden uzak kalmak için hazırlanmış metrelerce uzun duvarlar ve elektronik güvenlik kapılarıyla bir kaleye dönüşmüş durumda. Son zamanlarda ancak 10 koruma eşliğinde çıkacak kadar şöhretten payına düşeni almış durumda. Bundan kendisi de pek memnun değil. Rowling “Yoksul ve kitapları bilinmeyen bir yazarken daha mutluydum” diyor. Ama yine de faturaları nasıl ödeyeceğini düşündüğü günlerdeki sıkıntılarının bitmiş olmasından dolayı huzurlu… Hafta sonları ise tüm bu kalabalıktan uzaklaşmak için gittiği Pertshire'da da bir evi var. Bu taş evin 6 odası, resim odası, kütüphanesi ve Harry Potter'la ilgili çalışmalarının bulunduğu bir odası var. Rowling pek fazla ortalarda görünmüyor. Ama Edinburgh Kitap Festivali'ne iki kez katılmış ve yoğun bir ilgi görmüştü. Yardım kuruluşlarıyla ilgili çalışmalara katıldığı biliniyor. Son olarak Yarım Kan Prens’in çıktığı günün geceyarısında (16 Temmuz)gerçekleşmesi beklenen, Edinburgh’ta bir kalede yapılacak olan bir okuma gecesi düzenledi…


Ödülleri:

İngiliz Kitap Ödülleri'nde Yılın Çocuk Kitabı seçildi,

Smarties Ödülü'nü aldı, yayıncılık tarihinde “en kısa sürede en çok satan kitap” unvanını kazandı.

Eserleri:
Harry Potter ve Felsefe Taşı
Harry Potter ve Sırlar Odası
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Harry Potter ve Melez Prens
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları
Fantastik Yaratıklar Nerede Bulunur - Newt Scamander
Çağlar Boyunca Quidditch - Kennilworthy Whisp


J.K. Rowling hakkında:

* Ofisine yollanan Harry Potter kitaplarını imzalamıyor. Sadece kitapla ilgili organizasyonlarda bunu yapıyor.

* Belirli konular hakkında kişisel soruları yanıtlamıyor.

* İmzalı fotoğraf yollamıyor.

* Çok yoğun olduğu için J.K. Rowling ofisine gönderilen her türlü materyale bakıp incelemesini mümkün değil.

* J.K. Rowling maalesef Harry Potter filmlerinde oyuncu seçme gibi işlere karışma hakkına sahip değildir. Bunun için Warner Bros yetkilileriyle görüşmenizi tavsiye ediyor.

* Annesi Multiple Sclerosis hastasıydı ve 1990 Noel'inden önce Yılbaşı arifesinde 45 yaşında öldü. Kardeşi Di bu olaydan sonra hemşireliği bırakıp avukat oldu.

* Çocukken sihre inanmamış. Kendini sıkıcı derecede mantıklı bir mizaca sahip buluyor. Noel babaya da inanmamış. her şeyi sıkı çalışma ve şansla olacağına inanıyor.

* En sevdiği kitaplardan biri, Nesbit'in Hazine Arayıcılarının Hikâyesi'dir. Kendisinin yazım stilini daha çok Nesbit'le özdeşleştiriyor.

Yazara mektuplarınızı yollayabileceğiniz adresler:

JK Rowling c/o Bloomsbury Publishing Place
38 Soho Square London W1V 5DF
England

JK Rowling c/o Scholastic Books
555 Broadway New York, NY 10012

2
Mitolojiler / Poseidon
« : 01 Ocak 2008, 01:48:03 »
Poseidon (Ποσειδῶν), Yunan Mitolojisi'nde denizler, depremler ve atlar tanrısı. Kronos ile Rheia'nın oğlu. Zeus ile Hades'in kardeşi. Roma mitolojisi`nde Neptün olarak bilinir. En önemli silahı üç dişli bir yabadır ve bu yabayı yere vurduğunda depremler meydana gelir. Posedon hırs ve gücü temsil eder. Posedon'un hırsı Atlantis'in yok olmasına sebep olmuştur. Bunun nedeni ise dünyanın en mükemmel şehrini inşa etme arzusudur.

Poseidon Dor'ların göçlerinden önce Peloponnesos ile Boiotia'da saygı görürdü. Üç dişli yabası ile denizleri allak bullak eder, karaları sarsar, depremler yollardı. Bunun için Poseidon'a Enosikhthon ile Gaeiokhos (yerin altında yürüyen) de denir. Ayrıca atların da tanrısıydı; En eski efsanelerde sık sık at şeklinde tasvir edilir. Pegasus, Poseidon ile zorla sahip olduğu Medusa'nın çocuğudur. Poseidon Şerefine tertiplenen araba yarışları içinde, Korinthos'ta yapılan İsthmia yarışarı en meşhurlarıdır. Atina'da ki Erekhteion'da, Posedon'la Athena arasında ki yarışın izleri görülür; Posedon, üç dişli asasını vurunca kaya da koca bir yarık açılmıştır.Zevsin kızı olan Athenaya Atinada yenilmiştir.

Ailesi

Yüceliğine uygun bir şekilde, Zeus'un kardeşi olan Poseidon, Amphitrite ile evlenmiştir. Amphitrite deniz dibi tanrıçasıdır. Poseidon'un oğullarından biri Amykos'tur. Bebryklerin kralıdır. Ülkesinin kıyılarına gelen yabancıları yumruk dövüşlerine zorlar,yenilenleri öldürür. Argonautlar, Bebryk'ler iline geldiklerinde Amykos Pplydeukes'e yenilir ve artık tehlikesiz bir hale gelir. Posedon'un bir diğer oğlu Kyknos'tur. Akhilleus tarafından Troya önlerinde öldürülmüş ve babası tarafından kuğuya dönüştürülmüştür.

3
Benim Neville ve Luna olurdu, kesin  :D :D :D  Muhteşem üçlü olurduk  ;D ;D ;D

4
Harry Potter / En sevdiğin yoldaşlık üyesi kim?
« : 01 Ocak 2008, 01:38:46 »
Ben en çok Tonks,Sirius ve Lupin'i seviyorum... Siz kimleri seviyorsunuz?

5
Harry Potter / Harry Potter ve Büyülü taş :) :) :)
« : 01 Ocak 2008, 01:35:48 »


Yazar J. K. Rowling
Çevirmen Mustafa Bayındır
 
Yayın Evi Dost Kitabevi
Dil Türkçe
ISBN No 975-7501-95-6
Baskı Tarihi 1999
Boyut 13x 20x 2
Sayfa Sayısı  265
Medya Ciltsiz
 
Mağaza Fiyatı  4,90 YTL
İnternet Fiyatı 3,58 YTL

Bu kitap, Harry Potter'ın Türkiye'deki ilk çevirisi ve Dost Kitabevinden..... Görünce şok oldum.... Bulabilirsem alacağım  :D Felsefe Taşı'nı büyülü taş diye çevirmiş olan bir zihniyet, kitabı nasıl katletti? Bi görelim....  ;D ;D

6
Harry Potter / En sevdiğin Harry Potter Kitabı Hangisi?
« : 01 Ocak 2008, 01:31:26 »
Bne en çok Azkaban Tutsağı'nı seviyorum.... Söylememe de pek gerek yok sanırım ;D ;D
Peki sizin en sevdiğiniz hangisi? Neden?

Sayfa: [1]