Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Güliz

Sayfa: [1]
1
Her ne kadar Türkçe telif olmasa da, bu yeni çıkacak kitap benim için o kadar önemli ki! Haber verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Resmen kapağında "feminist spekülatif kurgu antolojisi" yazıyor ki bu durum türün Türk kara sularına resmi girişidir denebilir. Daha önce hiç bu şekilde tanıtılan bir kitap veya antoloji görmemiştim. Bu bir ilk kanımca. Ben feministim diye bas bas bağıran kurgular bile salt bilimkurgu/fantastik edebiyat diye tanıtılıyor Türkiye'de. Kolektif kitabın bu tutumu bu türe özgü çeviri ve Türkçe eserleri basacak yayınevlerine de örnek teşkil edecektir.

2
Evet, maalesef çeviri dışında Türkçe telif eser çok az.
u.aslan teşekkürler, Sadık Yemni'nin K2rik ve Gece, Tozluta ve Arafor'unu okudum, söz konusu kriterler bakımından gayet başarılılar. 

3
Kadın konulu derken neyi kastediyorum?

Güçlü kadın karakterlere yer verilmesi (hard power ve bilhassa soft power), kadına biçilmiş toplumsal rollerin eleştirisi (anne, eş, vb. rollerin yapıbozuma uğratılması), kadın cinselliği ve bununla bağdaşık değerlerin sorgulanması ve eleştirilmesi (kadın namusu, kadının cinsel anlamda özgürleşememesi, vb.), cinsel kimliğin sorgulanması ve farklı cinsel deneyimlere yer verilmesi (eşcinsellik, androjenlik, vb.), ataerkinin ürettiği teknolojiye karşı olumsuz tutum sergilenmesi (matematik/fizik/kimya gibi hard science yerine daha "soft" olan psikoloji-antropoloji-hatta telekinezi gibi bilim ve pseudobilimlerin ön plana çıkarılması)...

Bu ve buna benzer konuları irdeleyen kadın veya erkek yazarların kaleminden çıkmış çeviri olmayan Türkçe bilimkurgu/fantastik öykü/kitap var mıdır bildiğiniz?
Yukarıdaki özelliklerin hepsini tek bir eserde bulmak mümkün değil, elbette. Tek bir tanesinin bile kurguda yer alması benim için yeterlidir.

Sayfa: [1]