Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Dreamcatcher

Sayfa: 1 2 [3] 4
31
Televizyon / Ynt: Hatırla Sevgiliii :)
« : 10 Ocak 2008, 20:55:58 »
tabi ki dizi bu sonuçta binlerce kişiyle çekemezlerdi ya :D
ama bence yine de eski zamanları anlatan diğer dizilerden çok daha güzel...

32
Müzik / Ynt: Nightwish
« : 09 Ocak 2008, 22:57:58 »
sadece Angels Fall First şarkısını dinledim bnim dinlediim müzik türüne pek uymasa da yine de beğendim :) saol konu için...

33
Sinema / Ynt: Sadece Dumbledore mu sandınız :P
« : 09 Ocak 2008, 22:16:33 »
ahaha yüzüklerin efendisiyle pek ilgilenmiyorum ama ben başlığa bittim :D

"Sadece Dumbledore mu sandınız" herşeyi açıklıyo :D

34
Sinema / Ynt: Favori Oyuncunuz
« : 09 Ocak 2008, 22:12:50 »
keira knightley, matthew mcfadyen, julia roberts ve johnny depp ;)

35
Televizyon / Hatırla Sevgili
« : 09 Ocak 2008, 19:14:57 »
Çok söz söylememe gerek yok herhalde, takipçisi olan bilir.. Hayatımda en severek, en hissederek izlediğim ve hemen hemen her bölümünde ağlamayı başardığım dizi Hatırla Sevgili sanırım..Yapimci: ATV
Prodüktör: Ilgaz Giritlioglu
Proje tasarimi: Sis Yapim- Tomris Giritlioglu
Yönetmen: Faruk Teber
Senaryo: Nilgün Önes, Sebnem Çitak ve Aylin Aliberen
Oyuncular: Beren Saat, Cansel Elçin ve Okan Yalabik, Avni Yalçin, Engin Senkan, Lale Mansur, Ayda Aksel, Hüseyin Avni Danyal, Nergis Öztürk, Meltem Parlak, Turgay Aydin

Konu: 1950' li yılların sonlarında İstanbul Büyükada' da yaşanan bir aşk hikayesi ve bunun çevresinde yaşananlar. Menderes Döneminin Türkiyesi' ni iki tarafı ile de alınan bir dizi. Yasemin' in babası Rıza, berberlik yaparken Adnan Menderes' in dikkatini çekmiş ve onun teklifi ile milletvekili olmuştur. Ahmet' in babası savcı Şevket ile çocukluk arkadaşı olan Rıza dönemin Türkiyesinde yaşananlar yüzünden Şevket  ile neredeyse düşman olmuşlardır.  Yasemin yıllardır adadaki komşuları olan Şevket Bey in oğlu Ahmet'e platonik bir aşk ile bağlıdır. Ahmet uzun yıllar yurtdışında kalmış ve Türkiye de çalışmak üzere ailesinin yanına adaya dönmüştür.
Ahmet'in dönüşü Yasemin' i ne kadar mutlu etse de Ahmet döndükten kısa bir süre sonra fransız kız arkadaşı da gelmiştir. Ve Ahmet michelle' e evlenme teklif ederek nişanlanmıştır.

Ahmet'in nişanlandığını öğrenen Yasemin yıkılmıştır ve uzun zamandır aşkını gizli bir isimle yazdığı günlüğü Michelle in eline geçmiştir. Michelle günlüğü okumuş ve ordaki kişinin Ahmet olduğundan da şüphelenmiştir.

Tesadüf eseri bulunan günlükteki kişinin kendisi olduğunu öğrenen ve günlüğün de sahibinin Yasemin olduğunu öğrenen Ahmet' in hayatı birden bire bambaşka bir yönde değişmiştir.

Dizideki tek gizli aşk yaseminin ki değildir.Yasemin' in en yakın arkadaşı Lale' nin abisi Necdet de uzun zamandır Yasemini sevmekte ama bir türlü bu hislerini ona açmayı başaramamıştır. Tam ona açılacakken Yasemin'in Ahmet'i sevdiğini öğrenen Necdet bu haber ile yıkılır. Yasemin ve Ahmet ailelerinin ilişkilerini onaylamamalarına rağmen görüşmeye devam ederler. Yasemin ve  Ahmet i ailelerinin baskısına daha fazla dayanamazlar ve yurtdışında evlenmeye karar verirler fakat o sabah yapılan darbe ile ikisinin de hayatları bambaşka bir yönde değişir.

Şevket, çocukluk arkadaşını darağacına yollayan kararı imzalarken Yasemin böyle bir durumdan sonra Ahmet'le mutlu olmasının mümkün olmadığını söyleyerek ondan ayrılır. Daha sonra bebeği ile ilgili Ahmetle konuşmaya çalışan Yasemin ona bir türlü ulaşamaz. Ahmet ise Babasının ameliyatı için Amerika' ya gitmek zorundadır. Gitmeden Yasemine geri döneceğini söyleyen bir mektup bırakır ama mektubu alan Nezahat bu mektuptan Yasemin'e hiç söz etmez. Yasemin ise karnındaki bebekle ne yapacağını bilemeyerek intihar etmeye karar verir. Necdet onu son anda bu durumdan kurtarır ve Yasemin in hamile olduğunu öğrenir. Ve Yasemin in sorununa onunla evlenerek bir çözüm bulur. Bu sırrı ise sadece Yasemin, Necdet ve Teo bilmektedir. Ahmet ise geri döndüğünde Yasemin' in evliliği ile yıkılır ve Bolu nun Kıbrısçık ilçesine Kaymakamlık yapmak üzere yola koyulur.

Bu zaman içerisinde Menderes asılır. Rıza ve diğerlerinin hapisleri müebbet hapse çevirilir.

1960 ihtilali, yargılama süreci ve en son Andan Menderes’in idamına kadar geçen dönemi tarafsız bir gözle anlatan dizi, 16. bölümünden itibaren 1966 yılından itibaren hikayesine devam edeecktir.
Süleyman Demirel siyaset hayatının başlangıcında ve Bülent Ecevit CHP’deki yerini sağlamlaştırmaya başlamış. Cevdet Sunay ise Cemal Gürsel’in yerine Cumhurbaşkanı koltuğuna oturmuş. Üniversiteliler yeni oluşumlar içindeyken, işçiler de bir hareketlilik söz konusu. Hatırla Sevgili'nin kahramanları ise Türkiye'nin değişen sosyal ve kültürel yapısını aktaracak konumlardalar. Dünün çocukları, Işık, Deniz, Defne ve Harun büyüdüler birer üniversite öğrencisi oldular. Demokrat Partili Rıza Bey ise hapisten çıktı. Mehmet ve Sevim Türk aydınlarının o dönem içinde bulundukları dertlerin aynası olmaya devam ediyorlar. Nezahat, bir triko atölyesinin şefliğinde dördüncü yılını doldurdu. İşçiler cephesinde yaşananları onun hikayesiyle takip edeceğiz. Selma, Verem Savaş Dispanseri'nin başında. Kentleşmenin, göçün ve yoksulluğun büyüttüğü verem illetiyle mücadele ediyor. Dünün Yassıada savcısı Şevket, emekli olmasının ardından avukatlığa devam ediyor. Ayla ise artık iyi bir doktor aynı zamanda alımlı bir genç kadın. Melahat ve Kamil modaevlerinin başında. Keriman şöhret merdivenlerini hızla tırmanıyor. Büyük aşkın kahramanı Yasemin ise 1966 yılında  bir vakit öğrencisi olduğu Akademi'de hoca. Aynı zamanda dört yaşına gelen Rüya'nın annesi. Ahmet, kaymakam olarak gittiği  Kıbrıscık'daki  görevine devam etmekte.  Necdet'i ise Teo ve Lale'nin yardımıyla işlerini epey büyütmüş, pastaneler zinciri haline gelmekte olan işlerinin başında..

1969 Şubat'ında ise Ahmet, Rüya'nın kendi kızı olduğunu öğrenir ve bunu öğrendikten sonra büyük çalkantılar yaşayacak ve Yasemin'le Necdet'in hayatı artık asla eskisi gibi olmayacak. Rüya'nın doğumunu, büyüdüğünü görememiş olan Ahmet bunun acısını Yasemin'den çıkaracak. Güzide'nin  hayatı da dönülmez biçimde değişecek. Yasemin'le yüzleşen Güzide'yi de bir sürpriz beklemektedir. Yasemin, Güzide'ye Necdetle evliliğin iç yüzünü anlatır.
 
Deniz, kanlı pazar olarak anılan olayda bıçaklanır ve ağır yaralı hastaneye kaldırılır. Türkiye'de farklı görüşten gençlerin arasında gittikçe yükselen şiddet herkesi dört bir yana savrulmaya başlar. Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan'ın da aralarında olduğu solcu gençler farklı fraksiyonlara bölünücekler. Bu süreç Türkiye'yi  12 Mart 1971 darbesine taşıyacaktır.  Diğer yandan sağcı gençlerin örgütlendiği ülkü ocakları ve Yaşar'ın bu çevrelerde yükselişi Işık'la ilişkisine etki edecektir.  

İşçi hareketleri'nin yoğun yaşandığı bir dönemde DİSK ve emekçilerin haklarını arama kavgalarına şahit olacağız. Rıza tekrar siyasete dönme umuduyla çalışmalara başlayacak. Demirel  hükümeti, İsmet İnönü'nün de desteğini alarak eski DP'lilerin siyasi haklarını geri vermeye çalışacak. Ama tabii bu, bazı çevrelerin hiç hoşuna gitmeyecektir.

36
Müzik / Ynt: Müzik sizin için...???
« : 09 Ocak 2008, 19:04:04 »
hoş vakit geçirmek dedim çünkü hayat tarzı değil onu biliyorum..
her saniye kulağında kulaklık çuptısçuptıs müzik dinleyen arkadaşlarımı biliyorum ama sanırım ben onlardan değilim :D sadece kendimi mutlu hissetmek ve bazen anlatamadıklarımı anlatanları anlayabilmek içn dinliyorum ve bu bana yetiyo :D (ne cümle oldu be :D)

37
Müzik / Müzik sizin için...???
« : 09 Ocak 2008, 19:01:12 »
Evet yorumlarınız.... :D

38
Arkadaşlar bu konuda herkes Harry Potter kitaplarından (her türlü konu olabilir) bir soru soracak ve sadece cevabını bilen yanıtlayacak. (Soruların zor olması tercih edilir ;))  Cevabı bilen de kendi sorusunu soracak. Böylece Harry Potter bilgilerinizi sınayabilirsiniz :)
Ben başlıyorum..


*Severus Snape'in Patronus'u nedir ve Patronus'unun öyle olmasının sebebi nedir?

39
okudum ve demek kazandırdı hihi :D bu arada saol paylaşım içn..

40
gerçekten çok güzel bi başyapıt ;)
ama tekrar tekrar okuyabileceğim tek kitap değil =))

41
Başka Kurgular / Veda - Ayşe Kulin
« : 09 Ocak 2008, 18:10:24 »


Ayşe Kulin, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde, işgal altındaki İstanbul'da bir konakta yaşananları anlatıyor bu kez. Son Maliye Nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemin resmini çizen Veda, çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayan Milliciler arasında sıkışan o dönem Osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor.
Ayşe Kulin'in her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubu ile okurlarının elinden bırakamayacakları bir kitap bu. Günümüz Türk edebiyatında neredeyse eşsiz olan, biyografik veriler ile roman tekniğini birleştirmekteki ustalığını bir kez daha sergileyen Kulin, bu kez bir İstanbul öyküsü bir imparatorluk tarihini birlikte ele alıyor.

-Ayşe Kulin'in yeni kitabı Veda... Bugün yarın, okumaya başlicam bu kitabı, konusu gerçekten hoşuma gitti, herkese tavsiye ederim :D

42
Narnia Günlükleri / Ynt: Narnia Günlükleri Kitapları
« : 09 Ocak 2008, 18:02:39 »
okuycam ben bir gün bu kitapları ama bakalım ne zaman :D

43
Mitolojiler / Ynt: Narcissus
« : 09 Ocak 2008, 17:54:29 »
hep ilkokuldaki türkçe öğretmenlerimden dinlemiş olduğum ve her seferinde farklı bi anlatımla duyduğum bi efsanevi olay :D
ama güzeldir ;)

44
Benim en çok Ölüm Yadigarları hoşuma gitti. Okul fln yok, oradan oraya gidip çadırda yaşıyolar, çok eğlenceli :P kendi ayaklarının üzerinde durmayı bu kitapta öğreniyolar ve en çok heyecan son kitapta vardı bence :D

45
Harry Potter / Ynt: En beğendiğiniz film?
« : 05 Ocak 2008, 15:28:38 »
Sırlar Odası

Sayfa: 1 2 [3] 4