Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Glamdring

Sayfa: [1]
1
Yüzüklerin Efendisi / Elf Irkı (LOTR)
« : 31 Mayıs 2013, 14:54:26 »


Elfer,Eski Günler'de iki ana dala ayrılmıştı:Batı Elfleri ve Doğu Elfleri.İkinci tür Kuyutorman ve Lorien'de yaşayan elflerin çoğunluğunu oluştururdu ;
fakat onların dilleri,bütün elf isimleri ve kelimelerinin Elderain formunda kullandığı bu tarih kitabında yer almaz.
Bu kitapta Eldarin dilleri arasından iki tanesini bulunmaktadır:Yüksek Elfçe,ya da diğer adılya Quenya,ve Gri Elfçe ya da diğer adıyla Sindarin.Yüksek Elfçe,Deniz'in ötesindeki Eldamar'ın kadim yazıya döken ilk lisanıydı.Artık adadil olarak kullanılmıyordu; daha ziyada Birinci Çağ'ın sonunda Orta Çağa'a sürgüne gelen Yüksek Elfler'ce törenlerde,ilim,irfan ve şarkılarda hala kullanılan bir tür ''Elf Latincesi'' olmuştu.
Gri Elfçe,kökeninde Quenya'nın akrabasıydı:Çünkü bu,Orta Dünya'nın sahillerine gelerek Deniz'i geçmeyip Beleriand ülkesinin kıyılarında yerleşen Eldar'ın lisanıydı. Burada Doriath'lı Thingol Gripelerin hüküm sürüyordu ve uzun süren kasvetli yıllarda dilleri,ölümlü toprakların değişkenliğiyle değişmiş ve Deniz'in ötesindeki Eldar'ın dilinden çok farklılaşmıştı.
Daha kalabalık olan Gri Elfler'in yanında yaşayan Sürgünler gündelik yaşamlarında Sindarin'i kullanıyorlardı;bu yüzden Sindarin bütün o elflerin ve bu tarih kitabında görülen bütün elf beylerinin lisanı olmuştu. Çünkü bunların hepsi, Eldarin soyundandı; hatta yönettikleri halk daha alt seviyedeki akrabalarından oluşuyor olsa bile.En soyluları,Finarfin Hanedanından gelen,Nargothrond Kralı Finrod Felagund'un kız kardeşi olan Lorien Hanım'dı.
Sürgünlerin gönüllerdeki Deniz özlemi hiç dindirilmeyecek bir huzursuzluktu;bu özlem Gri Elfler'in gönüllerinde uyuyordu ama bir kez uyandırıldığında da bir daha yatışmazdı.


2
Harry Potter / Azkaban Hapishanesi
« : 12 Mayıs 2013, 19:15:49 »
Azkaban Hapishanesi,Sihir Bakanlığı tarafından yönetilmekte olan Hogwarts vb diğer büyücü yerleri gibi Mugglelar görememektedir.
Kuzey Denizi'nin etrafında bulunmaktadır. 1717'den beri sadece Affedilmez Büyü yapan büyücüleri almaktadır.

Azkaban'da gardiyanlar insanların duygularını emerek beslenen,ve onları delirten Ruh Emiciler'dir.

Voldemort'un İlk Düşüşü'nden Sonra Azkaban
Voldemort'un Düşüşü'nden ve esrarengiz biçimde yok olmasından sonra,Seherbazlar birçok Ölümyiyen'i Azkaban'a attı,Evan Roiser vb. birçok kişi ise öldürüldü.
Ölümyiyen,İgor Karkaroff suçunun azaltılması için çoğu Ölümyiyen'in adresini ve isimlerini söylemişti.
Bellatrix,Rodolphus,Rabastan Lestrange,Barty Crouch Jr. gibi birçok gibi Ölümyiyenler ise Azkaban'a yollandı.
Lucius,Narcissa Malfoy,Goyle ve Crabbe gibiler ise İmperius Laneti'nin etkisinde oldukları yalanını uydurarak serbest bırakıldılar.
Sirius Black ise haksız yere 13 insanı öldürmek ve Ölümyiyen olduğu hakkındaki iddialar yüzünden Azkaban'a gönderildi.

İlk Kaçak
1993 yılında Sirius Black,esrarengiz bir biçimde hiçbir canlının firar edemediği Azkaban Hapishanesi'nden kaçmayı başardı. Nasıl başardığını hiç kimse bilmiyordu.(Animagus olarak kaçtığını anlatıyor)Sirius Black 13 sene kaldığı Azkaban'dan öldürmek için yemin ettiği kişiyi öldürmek için kaçtı.(Herkes bu kişinin Harry olduğunu sanmasına rağmen Petter Pettergrew'u öldürmeye gidiyordu)
Ayrıca bu kaçak Sirius Black Harry'nin Vaftiz Babası idi.

Toplu Firar
Voldemort tekrar ortaya çıktıktan sonra adamlarıyla birlikte Azkaban'da yatan tüm adamlarını kurtarmak için Azkaban'a saldırdı ve Ruh Emicileri kendi kontrolüne geçirdi.Azkaban'da yatan tüm suçlular firar etti ve Voldemort'a tekrar katıldılar.
Ölümyiyenler Muggle Dünyası'na dahi saldırdılar.Ne varsa yıkıp geçtiler. 

Hogwarts Savaşı'ndan Sonra
Malfoy Ailesi vb. birçok Ölümyiyen Aile iyilerin tarafına geçti. Amycus Carrow,Alecto Carrow vb. birçok kişi ise Azkaban'a gönderildi.
Eski Bakan Pius Thicknesse ise Voldemort tarafından öldürüldü.
Yeni Sihir Bakanı Kingsley Shacklebolt oldu.


3
Yüzüklerin Efendisi / Hobbit Irkı
« : 12 Mayıs 2013, 17:16:56 »Shire ve Bree'li Hobbitler'in bu zamanlarda Ortak Lisanı kullanmaya başlamaları belki de bir bin yılı bulmuştu. Dili kendi usullerince,sebestçe ve umursamazca kullanıyorlardı;gerçi aralarında biraz daha eğitim görmüş olanları gerektiğinde aralarında resmi konuşabilecek kadar bu dile vakıftı.
Hobbitlere özgü bir lisanın kaydına rastlanmamıştır. Eski günlerde,yakınlarda veya birlikte yaşadıkları insanların dillerini kullanıyor oldukları anlaşılmaktadır. Böylece Eriador'a girdikten sonra Ortak Lisan'a çabucak uyum sağlayabilmişlerdir.Bree'ye yerleşmeye başladıkları zaman,eski dillerini unutmaya başlamışlardı bile. Görüldüğü kadarıyla bu yukarı Anduin'e ait,Rohirrim'e akraba olan bir insan diliydi;gerçi güneydeki Ülkenler'in kuzeye,Shire'a gelemeden önce Dunlendce'ye benzer bir dili kullanıyor oldukları ortaya çıkmıştır.
Frodo'nun zamanında,çoğu Vadi'de veya Rohan'da bulunanlarla yakından benzeşen yöresel kelimlerde ve isimlerde hala bunlara ait bazı izler bulunuyordu.
En dikkat çekeni günler,aylar ve mevsimlerdi;çoğu Bree ve Shire'daki yer isimleri olarak muhafaza edilse de bu cinsten birkaç kelime daha(mathom ve smial gibi) hala kullanılıyordu.Hobbitlerin özel isimleri de oldujça garipti ve çoğu kadim günlerden kalmaydı.
Hobbit,Shire halkı tarafından kendi cinslerinden herkese söylenen bir sözdü.İnsanlar buçukluk,Elfler Periannath diyorlardı.Hobbit kelimesinin kaynağı çoğu kişi tarafından unutulmuştur.Bununla beraber,ilk başlarda Samanpostlar ve Ülkenler tarafından Kılayaklar'a verilen bir isim ve Rohan dilinde daha iyi korunmuş olan bir kelimenin yıpranmış biçimi olduğu sanılmaktadır:holbytla;İngilizcesi ''çukur inşa eden'' anlamında ''hole builder''.


Sayfa: [1]