Kayıt Ol

Zombiler üzerine filmlerin kitapları neden beğenirsiniz?

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Günce için haftaya bir yazı hazırladım. Yazıp bitirdim ama sizlerin de fikrini merak ediyorum. Zombili filmleri kitapları beğenir misiniz? Hoşunuza giden nedir? Genel bir kanı oluşursa onu da yazıya eklemeyi düşünüyorum. Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zombiler üzerine filmlerin kitapları neden beğenirsiniz?
« Yanıtla #1 : 22 Nisan 2011, 13:03:09 »
Ben zombi filmleri için fikrimi söylemek istiyorum. Önceden, zombi filmlerini saçma buluyordum. Korkutucu olmaktan uzaktı benim için. Dirilen bir ölü, tema olarak, aslında oldukça korkutucu bir olgu. İnsanlar için, iyi kullandığında, gerçekten etkili bir korku ve gerilim yaratabilir. Siz, o kişinin öldüğünü ve ondan kurtulduğunuzu düşünürken o ölümü hiçe sayıp geri geliyor. Ürkütücü.

Yakın dönemde çekilen zombi filmerini ise beğenir oldum. Eski hoşnutsuzluğumu, yeni dönemin filmleri ev zombilerde değişen bazı özellikler değiştirdi. Ölümün çare olmadığı ya da bazı durumalr sonucu başkalaşım geçirmenin sonuçları, iyi ellerde gerçekten etkili bir an yaşatıyor izleyenlere.

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2011, 12:53:38 »
Zombilerin korkutuculuğunun ve ilgi çekmelerinin sebebini bir kaç konuya bağladım. İlgisini çekmeyenler için tekrar etmeyeyim ama sanırım temel sebeplerden biri kalabalık şehirlerde yaşamanın insanı gördüklerine yabancılaştırması. Daha fazlasını
http://turkcebkf.wordpress.com/2011/04/25/zombiler-ustune/ adresinde okuyabilirsiniz.

Çevrimdışı aksuvar

• *
  • 32
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Haziran 2011, 13:53:20 »
Zombiler Woodoo inancında geniş yer tutan varlıklardır. Hatta Karayipler'de Woodoo inancının zombi ayinleri yasaklanmıştır. En son 1930lu yıllarda görülmüştür. Günümüzde ise turistleri eğlendirmek amacıyla yapılan yüzeysel gösterilere dönüşmüştür.
Bilimsel açıklama getirmeye çalışan Japon bilimadamları kirpi balığının kimyasal zehiri olan tetradotoksinin insan üzerindeki etkileri araştırmışlar. Bu zehir çeşitli miktarlarda verildiği taktirde insanı 4-6 hafta kadar bilinçsiz bir şekilde yaşatıyormuş. Göreceli olarak zombiye çeviriyormuş. Wikipedi'den alıntıdır güvenilirliği tartışılır.
Edebiyatta zombi kültürü ise tüketim toplumuna eleştirel bir bakış açısı kazandırmak ve teknolojiye bir anlamda kötücül hedefler yükleyerek insanlığın sonunu gene insanlık getirecek mantığı yerleştirmektir.
Ama bence modern edebiyatta zombi, vampir, kurtadam vs gibi kültler orjinalliğini kaybettikçe sanatsal niteliğini de kaybediyor. Örneğin Alacakaranlık filmindeki vampirlerin güpegündüz ortalıkta dolaşması. İğrenç.

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
  • Rom: -8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Haziran 2011, 14:32:20 »
Zombiler zaten tamamen hayal ürünü olduğunu ve gerçek ile alakası olmadığını düşünmüyorum. (İslam inancına göre de bu böyle). Ya ölürsün ya yaşarsın. Ortası ???.
Vampir hikayeside şöyle;
Spoiler: Göster
Bu vampirlikte bi hastalığın tedavisiymiş, o hastalığa yakalananların ağzında sürekli bi kan tadı oluyomuş. Hayvan kanı içince ( en fazla yarım bardak zaten fazlası öldürür ). Ardından hasta iyleşse bile ''Bazen'' aynı tadı ağzında hissediyormuş ve hayvan kanı içiyormuş.
Bir teoride bi kraliçe varmış. Genç kızların kanını içip gençleşeceğini düşünüyormuş. 500 kadar insan öldürüp kanını içmiş. Sonunda da halk isyan edip kadını diri diri pişirmişler vs... Yani lanet gibi akıllarda kalmış.

Ayrıca;
Kurtadam bana biraz daha mantıklı geliyor. Neden aslan, kaplan değilde kurt?? Sanırım nedeni onunda kan içmeyi sevmesi. ( Köpeğim bile sade kanı su gibi içebiliyor. ).

Kurtadam teoriside şu;
Barbarlar dağda öldürdükleri kurtların kürklerini soyuyolarmış sonra kürkleri kafalarına geçirip/giyip köylere saldırıyorlarmış. Hem yiyecekleri hem kadınları hem çocukları kaçırıyorlarmış. Bazende yiyecek bulamayınca köylüleri kızartıp yiyorlarmış. Bu kurtadam efsaneside böyle açıklanıyor.

Tabi bunların hepsi teoriler gerçek olup olmadıkları belli değil.

Çevrimdışı Wyern

• **
  • 121
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Son Gulyabani'nin Yeri
« Yanıtla #5 : 20 Haziran 2011, 17:56:29 »
Zombiler zaten tamamen hayal ürünü olduğunu ve gerçek ile alakası olmadığını düşünmüyorum. (İslam inancına göre de bu böyle). Ya ölürsün ya yaşarsın. Ortası ???.
Vampir hikayeside şöyle;
Bu vampirlikte bi hastalığın tedavisiymiş, o hastalığa yakalananların ağzında sürekli bi kan tadı oluyomuş. Hayvan kanı içince ( en fazla yarım bardak zaten fazlası öldürür ). Ardından hasta iyleşse bile ''Bazen'' aynı tadı ağzında hissediyormuş ve hayvan kanı içiyormuş.
Bir teoride bi kraliçe varmış. Genç kızların kanını içip gençleşeceğini düşünüyormuş. 500 kadar insan öldürüp kanını içmiş. Sonunda da halk isyan edip kadını diri diri pişirmişler vs... Yani lanet gibi akıllarda kalmış.

Ayrıca;
Kurtadam bana biraz daha mantıklı geliyor. Neden aslan, kaplan değilde kurt?? Sanırım nedeni onunda kan içmeyi sevmesi. ( Köpeğim bile sade kanı su gibi içebiliyor. ).

Kurtadam teoriside şu;
Barbarlar dağda öldürdükleri kurtların kürklerini soyuyolarmış sonra kürkleri kafalarına geçirip/giyip köylere saldırıyorlarmış. Hem yiyecekleri hem kadınları hem çocukları kaçırıyorlarmış. Bazende yiyecek bulamayınca köylüleri kızartıp yiyorlarmış. Bu kurtadam efsaneside böyle açıklanıyor.

Tabi bunların hepsi teoriler gerçek olup olmadıkları belli değil.

Şuna bir bakarsan: http://yazi.frpnet.net/Makaleler/59-Vampir-Inanci-Mehmet-Berk-Wyern-Yaltirik.html

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #6 : 20 Haziran 2011, 18:16:20 »
Zombi temalı eserleri eskiden ben de hiç sevmezdim. Hele o ilk filmleri... Yaşan Ölülerin Gecesi, beyin diye inleyen zombiler. Korkutucu olmaktan çok sıkıcı gelirdi bana (ki ben çok çabuk korkan bir tipim. Ailecek Jaws'u izlerken oturma odasını koşarak terk edip koridora kaçmışlığım vardır.)

Ama son zamanlar zombiler şöyle bir silkinip kendine geldi sanki. Artık hoşuma gidiyor zombi temalı şeyler. Bunda Resident Evil 2 oyununun önemi büyük bende. Ondan sonra Left 4 Dead, Dead Rising ve diğerleri. Çizgi roman ve kitaplarda da "yerinde kullanıldığında" çok farklı bir tat katabiliyor olaya. (Marvel Comics'in zombi kahramanları hariç...)

Kısacası evet, artık seviyorum.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı aksuvar

• *
  • 32
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Haziran 2011, 21:32:37 »
Zombi olayı biraz dini motiflerle bezenmiştir. Afrika kökenliler Karayipler'e götürülürken inançlarını da yanlarında getirdikleri için bu tür bilgilere kolay ulaşabiliyoruz. Ancak zombi olayı sinemada tamamen kült yapısını kaybetmiştir. Son yıllarda çevrilen zombi filmlerinde bunu rahat bir şekilde görebiliyoruz. Ama 2004 yapımı 1974'ten uyarlama filmdeki zombiler tamamen saçma. Ne o öyle ortalıkta deli gibi son sürat koşturan zombiler? Filmin ismi de Down of the Dead. 1974 yapımı filmle 2004 yapımı filmi karşılaştırısanız ne demek istediğimi daha rahat görürsünüz