Kayıt Ol

Poseidon

Poseidon
« : 01 Ocak 2008, 01:48:03 »
Poseidon (Ποσειδῶν), Yunan Mitolojisi'nde denizler, depremler ve atlar tanrısı. Kronos ile Rheia'nın oğlu. Zeus ile Hades'in kardeşi. Roma mitolojisi`nde Neptün olarak bilinir. En önemli silahı üç dişli bir yabadır ve bu yabayı yere vurduğunda depremler meydana gelir. Posedon hırs ve gücü temsil eder. Posedon'un hırsı Atlantis'in yok olmasına sebep olmuştur. Bunun nedeni ise dünyanın en mükemmel şehrini inşa etme arzusudur.

Poseidon Dor'ların göçlerinden önce Peloponnesos ile Boiotia'da saygı görürdü. Üç dişli yabası ile denizleri allak bullak eder, karaları sarsar, depremler yollardı. Bunun için Poseidon'a Enosikhthon ile Gaeiokhos (yerin altında yürüyen) de denir. Ayrıca atların da tanrısıydı; En eski efsanelerde sık sık at şeklinde tasvir edilir. Pegasus, Poseidon ile zorla sahip olduğu Medusa'nın çocuğudur. Poseidon Şerefine tertiplenen araba yarışları içinde, Korinthos'ta yapılan İsthmia yarışarı en meşhurlarıdır. Atina'da ki Erekhteion'da, Posedon'la Athena arasında ki yarışın izleri görülür; Posedon, üç dişli asasını vurunca kaya da koca bir yarık açılmıştır.Zevsin kızı olan Athenaya Atinada yenilmiştir.

Ailesi

Yüceliğine uygun bir şekilde, Zeus'un kardeşi olan Poseidon, Amphitrite ile evlenmiştir. Amphitrite deniz dibi tanrıçasıdır. Poseidon'un oğullarından biri Amykos'tur. Bebryklerin kralıdır. Ülkesinin kıyılarına gelen yabancıları yumruk dövüşlerine zorlar,yenilenleri öldürür. Argonautlar, Bebryk'ler iline geldiklerinde Amykos Pplydeukes'e yenilir ve artık tehlikesiz bir hale gelir. Posedon'un bir diğer oğlu Kyknos'tur. Akhilleus tarafından Troya önlerinde öldürülmüş ve babası tarafından kuğuya dönüştürülmüştür.
"Mösyöler Aylak, Kılkuyruk, Patiayak ve Çatalak gururla sunar..."

Çevrimdışı brave_prens_1988

• **
  • 380
  • Rom: 2
  • dürüstlük yoksa arkadaslıgında anlamı yoktur
    • Profili Görüntüle
Ynt: Poseidon
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2008, 12:16:17 »
waaaay  posedion  çok iyi   keşke şu  atlantis  hakkındada bilgi sahibi olsak :D
8.kitaba  başladık  bilipte okumayan, okuyupta yorum yapmayan bizden değildirr :D

z anka yoldaşlıgı   FRED WEASLEY
ölüm yiyen    REGULUS  BLACK

Çevrimdışı Perseus.

• *
  • 28
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2010, 10:52:50 »
Doğru mu bilmiyorum ama bana doğru gibi geldi.

Eğer, Posedion'un krallığında herhangi bir savaş veyahut kapışma olursa ve krallık yenilgiye sürüklenmişse, krallık ne kadar zarar görmüşse, Posedion'da o kadar yaşlanıyor. [Percy Jackson : Son Olimposlu]

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2010, 19:01:41 »
Ama ben Poseidon'un Medusa'ya zorla değil Medusa'nın da isteğiyle sahip olduğunu biliyordum...

Birde arkadaşlar Percy Jackson ve Olimposlular serisindeki Poseidon ile gerçek kaynaklara dayanan Yunan Mitolojisindeki Poseidon çok farklı...Seride Poseidon canayakın,sürekli gülen ve iyi biri olarak tasvir edilmiş.(Bu Percy'nin babası olmasındanda kaynaklanabilir.)Ama Yunan Mitolojisinde acımasız,kıran geçiren,sinirli gibi tasvirlerde bulunmuş.

Sizce bu Rick Riordan'ın bir çelişkisi mi? Yoksa kitaptaki esas oğlanın babası olduğu için mi böyle?..Görüşlerinizi Bekliyorum..
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Perseus.

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Nisan 2010, 19:11:03 »
Ama ben Poseidon'un Medusa'ya zorla değil Medusa'nın da isteğiyle sahip olduğunu biliyordum...

Birde arkadaşlar Percy Jackson ve Olimposlular serisindeki Poseidon ile gerçek kaynaklara dayanan Yunan Mitolojisindeki Poseidon çok farklı...Seride Poseidon canayakın,sürekli gülen ve iyi biri olarak tasvir edilmiş.(Bu Percy'nin babası olmasındanda kaynaklanabilir.)Ama Yunan Mitolojisinde acımasız,kıran geçiren,sinirli gibi tasvirlerde bulunmuş.

Sizce bu Rick Riordan'ın bir çelişkisi mi? Yoksa kitaptaki esas oğlanın babası olduğu için mi böyle?..Görüşlerinizi Bekliyorum..

Babası olduğu için olabilir.  Ama kitapta da tam olarak Posedion için tasvir yok ki ? Çok kısa sahnelerde görüyoruz. Film için diyorsan onu bilemem.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Nisan 2010, 20:57:14 »
Alıntı
Ama kitapta da tam olarak Posedion için tasvir yok ki ?
Ya hani diyordu ya"Gözlerinin yanları çok gülmekten kırışmıştı" .Yada hep konuşurken gülümsüyor(yani öyle şeyler betimleniyor).Ben bundan bahsetmiştim bide gerçek Poseidon'u öğrendiğimizde "Rick Riordan ne yapmış?!" bile demiştim.Yani bende öyle düşünüyordum kitapta Percy'nin babası olduğu için Rick Riordan kafasında bir Poseidon yaratmış ve onu bize anlatmış.Ama çokta kötü olduğuda söylenemez...
Yaşasın!

Çevrimdışı Perseus.

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2010, 23:35:29 »
Açıkcası ben Posedion'u hep iyi bilmişimdir. Sen söleyince şaşırdım hatta. Posedion = kibir, kötümserlik falan. Hiç aklıma gelmezdi.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2010, 21:44:10 »
Alıntı
Açıkcası ben Posedion'u hep iyi bilmişimdir. Sen söleyince şaşırdım hatta. Posedion = kibir, kötümserlik falan. Hiç aklıma gelmezdi.

İşte bende öyle bilirdim ama... ;D
Yaşasın!

Çevrimdışı Perseus.

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Nisan 2010, 18:08:38 »
İşte bende öyle bilirdim ama... ;D

Son Olimposluyu bitirmeden yapmıştım o yorumumu ve şimdi bitirdim. Kesinlikle katılıyorum xD
Son satırlarda ne kadar sinirliydi öyle. Ben olsam evladımın tahtıma oturmasına kızmam. Oysa kızmakla kalmadı bağırdı çağırdı derecesinde yani xD

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Nisan 2010, 22:39:22 »
Utanmasa tozlaştıracak  :xD
Yaşasın!

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Nisan 2010, 13:29:34 »
valla çocuk döven ebeveynleri duymuştum ama bizim Poseidon onlardan da beter çıktı.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 08 Nisan 2010, 18:06:55 »
Alıntı
valla çocuk döven ebeveynleri duymuştum ama bizim Poseidon onlardan da beter çıktı.

;D
Yaşasın!

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Nisan 2010, 23:05:59 »
Kızmamak elde değil.Percy geliyo koskoca Olimposa giriyo en büyük tanrılardan birinin tahtına oturuyo.Ben olsam Kronosa teslim ederdim :aha:
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Nisan 2010, 23:07:34 »
öcülere versin drakonlar iğne yapsın di mi canım

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 08 Nisan 2010, 23:23:57 »
Atina'da ki Erekhteion'da, Posedon'la Athena arasında ki yarışın izleri görülür; Posedon, üç dişli asasını vurunca kaya da koca bir yarık açılmıştır.Zevsin kızı olan Athenaya Atinada yenilmiştir.

Atina için yapılan yarış ne bir kavga ne de basit bir at yarışıydı aslında. Atina şehrini kontrol altına almak için yapılan yarışma şuydu; halka en iyi hediyeyi vermek.

Poseidon Akropolis'e - Atina'ya yüksekten bakan bir tepe - tırmanıp yabasını sert toprağa sapladı ve o noktadan tuzlu su fışkırmaya başladı.

Athena'nın hediyesi ise şehirde büyüyecek olan ilk zeytin ağacıydı.

Zeytin yağının hem yiyecek hem de ticaret için kullanılması, ayrıca ısınmak için de kullanılabilecek olması ya da tahtasından birşeyler yapılabiliyor olması göz önüne alındı ve Zeus Athena'yı yarışın galibi ilan etti.

Bunun üzerine Poseidon öfkesinden deliye döndü ve müthiş bir fırtına ortaya çıkartarak Atina'yı uzunca bir süre su altında bıraktı. Sular geri çekildikten sonra Athena'ya tapınak inşa eden Atinalılar, öfkesini dindirmek için Poseidon'a da adaklar adamayı ihmal etmediler.

Evet, hırslı ve agresif biraz.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.